„Aleppo jelenleg a fegyveres ellenzék kezén van, s ott újabb tragédia érlelődik. Irreális azt várni a kormánytól, hogy megbékéljen azzal, hogy jól felfegyverzett ellenzéki csoportok tartják uralmuk alatt a várost, s nem titkolják, hogy ütközőövezetet akarnak ott létrehozni, megszervezni az átmeneti kormányzásnak az ellenzéken alapuló alternatív struktúráit” – fogalmazott az orosz politikus.
„Hogyan lehet abban reménykedni, hogy ebben a helyzetben a kormány megbékél a körülményekkel, és azt mondja: tévedtem, döntsetek meg, váltsátok le a rezsimet?" – tette fel a kérdést az orosz külügyminiszter. Szerinte a nyugati országok ösztönzik, támogatják és irányítják a damaszkuszi rezsim elleni fegyveres harcot, aminek további vérontás lesz a következménye.
Egy nagyobb támadás bevezetése lehetett
Ellenzéki források szerint a szíriai hadsereg tüzérsége és helikopterei is támadták szombaton az ellenzék aleppói állásait. Az ágyúzást és a helikopterek bevetését valószínűleg egy nagyobb támadás bevezetésének szánták. Aleppo mintegy hárommilliós lakosságával Szíria legnagyobb városa. Az ellenőrzéséért vívott harc az egyik legfontosabb ütközete a szíriai ellenzék és a Bassár el-Aszad rendszere közti, 17 hónapja tartó küzdelemnek.
Mindezek mellett a Szíriát eddig fegyverekkel támogató Szaúd-Arábia és Katar a diplomáciai terén is harcba lépett. Újabb határozatot akarnak ugyanis megszavaztatni az ENSZ-közgyűlésben Szíria ügyében: politikai átmenetre és demokratikus kormány létrehozására szólítanak fel, miután a Biztonsági Tanács eddig kudarcot vallott a válság kezelésében.
A Magyar Nemzet vezércikkei:
A háború vonzásában (részlet): Másfél éve nemegyszer hallgathatták meg a védelmi, biztonságpolitikai témákkal foglalkozó újságírók a nyugati vezetők ígéretét, miszerint nem lesz beavatkozás Líbiában. Aztán – ahogy Oroszország félrenézett a Biztonsági Tanácsban – mégiscsak lett. A „lakosság védelmére” szóló humanitárius mandátumból végül széles körű intervenció bontakozott ki, s ha Kadhafi líbiai vezetőt nem is úgy sikerült eliminálni, ahogy a parasztot veszik le a sakktábláról (mintegy hét hónapig kitartott a rezsim), a lényeg az, hogy külső segítséggel rezsimváltás történt. Azóta ha a fősodrú médiumok immár elég magas ingerküszöbét Líbiával szemben meghaladja egy hír, megbizonyosodhatunk arról, hogy milyen szépen is virágzik a líbiai demokrácia a különböző fegyveres bandák uralta, egykor országnak nevezhető entitás helyén, az észak-afrikai homokban.
Szíriai hadszíntér (részlet): Súlyos csapást szenvedett el tegnap a szíriai hatalom, amely eddig a legeredményesebben dacolt az arab tavasz fedőnevű geopolitikai folyamat feltartóztathatatlannak tűnő menetelésével. A nyugati hatalmak és Nyugat-barát térségi rezsimek által támogatott fegyveres csoportok öngyilkos terrortámadása megölte az ország vezetésének több tagját, köztük az ortodox keresztény védelmi minisztert, illetve helyettesét, aki nem mellékesen Bassár el-Aszad elnök sógora is egyben. A merénylet azzá a lélektani fordulóponttá válhat, amelytől az út a rendszer és az ország összeomlásához vezet.
A BT szerdai közel-keleti vitanapján Abdalláh al-Muallimi szaúdi nagykövet és Abder-Rahmán al-Hamadi katari diplomata bejelentette, hogy ez ügyben a világszervezet 193 tagú testületéhez fognak fordulni, ahol nincs lehetőség vétóra. Ahogy a Washington Post megírta, többek között ez az a két ország, amely fegyvereket szállít a szíriai felkelőknek. Úgy látszik, most már új, diplomáciai utat keresnek gazdaságpolitikai céljukhoz, melyet a rezsim megdöntésével akarnak elérni.
Videómegosztón az elfogottak
Aleppóban foglyul ejtett mintegy száz szíriai katonát és kormánypárti milicistát mutattak be pénteken a felkelők, akik azt állítják, hogy Idlíb tartományban is fogságba ejtettek ötven katonát. A YouTube videomegosztóra feltett képek az alámondás szerint Aleppó egyik iskolájának udvarán készültek.
Némelyik elfogott emberen verés nyomai látszottak. A Szabad Szíriai Hadsereg fogja őrizni őket, és a rendszer megdöntése után bíróságon kell felelniük a tetteikért – mondták. Emellett az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) közlése szerint Idlíb tartomány Maaret nevű helységében a felkelők 12 órás harc után lerombolták a hadsereg egyik állását, és foglyul ejtettek mintegy ötven katonát, köztük 14 tisztet.
Nem kutathatnak náluk
Oroszország nem egyezik bele, hogy európai uniós hatóságok átvizsgálják a hajóit, ha arra gyanakszanak, hogy tilalom alá eső szállítmányt visznek Szíriába – közölte szombaton a moszkvai külügyminisztérium. „Nem leszünk tekintettel az ilyen felszólításokra, és nem egyezünk bele orosz lobogó alatt közlekedő hajók átvizsgálásába” – jelentette ki Alekszandr Lukasevics külügyi szóvivő.