Az amerikai külügyminiszter – ázsiai körútjának harmadik állomásán – kifejtette, minél hamarabb ér véget Szíriában az erőszak és kezdődik meg az átmeneti politikai folyamat, annál kevesebb ember hal meg. Ez esélyt teremtene arra is, hogy Damaszkusz elkerüljön egy olyan súlyos támadást, ami az országon kívül a térségre is komoly veszélyt jelentene.
A washingtoni diplomácia vezetője szavaival nem egy külső intervencióra célzott, hanem arra, hogy a felkelők támadásaik során a jövőben állami intézményeket, bíróságokat és hírközlő szerveket vehetnek célba. Hangoztatta, az ellenzék egyre hatékonyabban védelmezi meg erőit és száll szembe a szíriai kormányhadsereggel és félkatonai erőkkel. Hillary Clinton hozzátette, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszerének napjai meg vannak számlálva.
Nyilvánvaló kudarc
Szombaton Kofi Annan, az ENSZ és az Arab Liga szíriai különmegbízottja a Le Monde című francia napilapnak adott nyilatkozatában rámutatott: jelentős erőfeszítéseket tettek a helyzet békés és politikai rendezésére, de „nyilvánvalóan kudarcot vallottak”, és nincs semmiféle garancia az esetleges sikerre. Kofi Annan április közepén életbe lépett hatpontos béketerve tűzszünetet irányzott elő a kormányerők és a Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszere ellen fegyveresen küzdő lázadók között, ám ez az előírás holt betű maradt.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja, valamint Törökország, Irak, Kuvait és Katar külügyminiszterei, Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár, Nabíl al-Arabi, az Arab Liga főtitkára és Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője még múlt héten szombaton Genfben vitatta meg a Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár, a világszervezet és az Arab Liga szíriai különmegbízottja által kidolgozott rendezési tervet.
Az elvi megállapodást követően a szíriai ellenzék azt elutasította, az aláírók pedig különbözőképpen értelmezték. Moszkva és Peking azt hangoztatta, hogy a szíriaiaknak kell dönteniük a jövőjükről, a nyugati országok pedig a szíriai elnök távozását követelték. A párizsi konferencián viszont nem volt jelen a szíriai rezsim legfőbb nemzetközi támogatójának számító Oroszország és Kína.
Újabb bírálat
Ismeretes, hogy újabb határozatban bírálta élesen a szíriai kormányt az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa, amely egyúttal felszólította a szemben álló feleket az erőszak beszüntetésére. A genfi székhelyű szervezet pénteken elfogadott határozatában nemzetközi vizsgálatot sürgetett a Szíriában elkövetett bűntettek feltárására.