Jean-Claude Mignon, az ET parlamenti közgyűlésének elnöke és az ET parlamenti közgyűlésének Ukrajnával foglalkozó két jelentéstevője adott ki erről közös közleményt. Ebben azt írták, az ET már többször hangoztatta, hogy Timosenko elítélése a gázügyben felér a normális politikai döntéshozatal kriminalizálásával. Az ET elnöke és a jelentéstevők a levelükben emlékeztettek arra, hogy Viktor Janukovics ukrán elnök azt ígérte, kész beavatkozni az ügybe, ha a fellebbviteli bíróság elutasítja Timosenko panaszát. A dokumentumban most felszólították az államfőt, hogy tartsa meg adott szavát.
A volt ukrán miniszterelnököt tavaly októberben arra hivatkozva ítélték hét év szabadságvesztésre – és kötelezték átszámítva mintegy 137 millió euró értékű kártérítésre –, hogy Ukrajna számára hátrányos gázmegállapodást kötött Oroszországgal. Tavaly december végén a fellebbviteli bíróság másodfokon helybenhagyta az ítéletet, de a védelem panaszt nyújtott be a kijevi semmitőszéknél.
Timosenko tavaly december óta a harkivi börtönben raboskodik. Éhségsztrájkot folytatott, sérelmezve a börtönhatóságok bánásmódját. Rosszabbodó egészségi állapota miatt május óta az ottani vasutas kórházban ápolják.
Az Európai Unió a szerdai döntés kapcsán igazságügyi rendszerének a reformjára szólította fel Ukrajnát. Michael Mann, Catherine Ashton uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő szóvivője elmondta, felhívták az ukrán hatóságok figyelmét azokra a hibákra, amelyek az ukrán igazságügyi rendszerben rejlenek. Ezeknek a változtatásoknak helyre kell hozniuk a „szelektív igazságszolgáltatás” okozta következményeket, így Timosenko, illetve mások esetében. Lépéseket kell tenni annak érdekében is, hogy az ilyen hibák többé ne forduljanak elő – hangoztatta az uniós szóvivő.
Amerikában sem ezt szerették volna
Az Egyesült Államok is csalódottságának adott hangot amiatt, hogy az ukrán fellebbviteli bíróság elutasította a hétéves börtönbüntetésre ítélt volt ukrán kormányfő, Julija Timosenko panaszát, és helybenhagyta az ellene hozott alsóbb fokú bírósági végzést.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!