Pénteken jóváhagyta a pozsonyi törvényhozás a nyugdíjbiztosításról szóló törvény módosítását, ez szeptembertől ideiglenesen lehetővé teszi a magánnyugdíjpénztárakból való kilépést, és csökkenti az oda juttatott járulékok arányát.
A módosításnak köszönhetően ideiglenesen – öt hónapig – ismételten lehetővé teszi a kilépést a szlovák nyugdíj-biztosítási rendszer második pillérét képező magánnyugdíjpénztárakból. A magánnyugdíjpénztárakba kerülő járulékok aránya a bruttó bér eddigi 9 százalékáról 4 százalékára csökken. Az intézkedés részben ideiglenes jellegű, ebben a formában 2016 végéig marad érvényben. 2017-től ugyanis folyamatosan ismét emelkedni kezd a magánnyugdíjpénztárakba áramló járulékok aránya, olyan formában, hogy az évente 0,25 százalékponttal emelkedik, egészen 2024-ig, amikor eléri végleges, 6 százalékos szintjét.
A módosításokat a szlovák kormány többek között azzal indokolta, hogy az államnak évente több mint egymilliárd euróval kell szubvencionálnia az állami nyugdíjbiztosítót, mivel annak bevételkiesést okoz, hogy a járulékok egy része a második pillérbe folyik be. Robert Fico szlovák kormányfő ezzel kapcsolatban korábban annak a nézetének adott hangot, hogy a magánnyugdíjpénztárak „elértéktelenítik az állami kasszából átutalt lakossági pénzeket”.
Robert Fico előző kormánya 2006 és 2010 között ideiglenes intézkedésként két alkalommal is lehetővé tette a magánnyugdíjpénztárakból való kilépést. Ez alatt több, mint 172 ezren éltek a kilépés lehetőségével. Szlovákiában a magánnyugdíjpénztáraknak jelenleg közel másfél millió tagja van.
Folytatják a csatát
Szlovákiában a nyugdíjreform 2005-ös bevezetése óta a nyugdíjrendszernek három pillére van. Az állami, szolidaritási elven működő pillér mellett a magánnyugdíjpénztárak jelentik a második, az önkéntes kiegészítő pénztárak pedig a harmadik pillért.
A szabályozás szerint a hat magánnyugdíjpénztárban a pénztártagok három különböző kockázatú portfólió közül választhatnak. A legnagyobb rizikójú csomagban akár 80 százalék is lehet a részvények aránya. Ezeknek az alapoknak a számláin csaknem 3 milliárd euró volt március végén. Az előzőnél ugyan kisebb hozamot ígérő, ám kevésbé rizikós – 50 százalékig részvényekbe, 50 százalékig pedig államkötvényekbe fektető – alapokba eddig 1,4 milliárd eurót fektettek.
A pénztártagok legkisebb része választja a legnagyobb biztonságot nyújtó konzervatív alapokat, amelyek befektetési portfóliója legalább 80 százalékban államkötvényeket kell, hogy tartalmazzon. Ezeken a számlákon 2012 első negyedévének végéig alig több, mint 500 millió euró gyűlt össze.
Sulík azt kifogásolta, hogy Fico a választások előtt megígérte, nem fog változtatni a második pilléren. „Ez egy nagy hazugság volt. Pontosan úgy, mint mikor biztonságot ígért, és pont a biztonságot ingatja meg. Például az első pillérét is” – jelentette ki a liberálisok vezetője. Az SDKÚ elnöke, Pavol Freso kijelentette, az ellenzéki pártok a jövőben szorgalmazni fogják az eredeti állapothoz való visszatérést. „Még ha el is vesztettük a csatát, ahogy a takarékoskodók is elveszítették a csatát, a háborút folytatni fogjuk. Ha egy kis lehetőségünk is adódik rá, minden dolgot visszaállítunk úgy, ahogy volt” – fogalmazott a politikus.
A négy ellenzéki párt sajtókonferenciáján az Egyszerű Emberek nem vettek részt, ugyanis elnökük, Igor Matovic részben ezeket a pártokat teszi felelőssé azért, hogy Fico egyáltalán hatalomra juthatott. „Nekünk nem maradt más hátra, mint elfogadni, miként döntött a Smer” – vélekedett a politikus.