Antonisz Szamarasz a Süddeutsche Zeitung című német lapban csütörtökön megjelent nyilatkozatában hangsúlyozta: „a németek visszakapják a pénzüket”. Görögországban „valóban sok minden félresikerült, és az is igaz, hogy sok görög egy cent adót sem fizet. Ennek véget kell vetni” – tette hozzá a kormányfő, utalva az egyebek között Németországból és a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) érkező bírálatokra, amelyek a dél-európai országban nemzeti sportnak számító adóelkerülésre vonatkoznak.
Új időszámítás jön a helléneknél
A konzervatív politikus leszögezte: új időszámítás kezdődik Görögországban, ezentúl kizárólag a reformokra és a gazdasági növekedés beindítására koncentrálnak. „Meg akarom változtatni az országot” – mondta Szamarasz, hozzátéve, hogy számára a változás fontosabb, mint a politikai népszerűség.
Antonisz Szamarasz bírálta a kormányzó német koalícióhoz tartozó bajor konzervatív CSU és a liberális FDP politikusait, akik azt követelik, hogy Görögország távozzék az euróövezetből. „Hogyan lehetne ilyen körülmények között állami cégeket magánkézbe adni? Melyik befektető hozná hozzánk az euróját, ha azzal kellene számolnia, hogy esetleg csak drachmát kap vissza?” – vetette fel a görög miniszterelnök.
Mire készül a Szamarasz?
Antonisz Szamarasz egyes értesülések szerint kétéves haladékot akar kérni a nemzetközi hitelezőktől az általuk megkövetelt takarékossági intézkedések véghezvitelére. Görögországnak várhatóan további 2,5 milliárd euróval kellene csökkentenie költségvetési kiadásait a következő két évben, cserébe azért, hogy a nemzetközi hitelezők folyósítsák a pénzügyi támogatást. A CDU és az FDP politikusai szerint is elképzelhető egyébként, hogy bizonyos dolgokat újratárgyaljanak a Görögországnak nyújtandó segéllyel kapcsolatban. Mindenesetre szeptember közepére kidolgozza a görög kormány azt a tervezetet, melynek segítségével 11,5 milliárd eurót szeretnének megtakarítani az elkövetkező két évben.
Európa számára is rossz lenne
Kifejtette: ha Görögország valóban kilépne az euróövezetből, akkor a munkanélküliség felszökne 40 százalék fölé, és más országok stabilitását is fenyegető társadalmi forrongás indulna el. A távozás „számunkra katasztrofális volna, de rossz lenne Európának is” – mondta a kormányfő.
Szamarasz hasonlóan fogalmazott a Bild című német lapnak adott interjúban is. Az interjú csütörtökön közölt második részében kifejtette: dominóhatást válthat ki, ha Görögországot az euróövezet elhagyására kényszerítik. Németországnak erős euróövezetre van szüksége – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy „egyáltalán nem segítenek” a helyzeten azok a német politikusok, akik távozásra szólítják fel Görögországot.
Lélegzetvétel kell
Az interjú szerdán megjelent első részében Antonisz Szamarasz kifejtette, hogy a nemzetközi hitelekhez kapcsolódó reformprogram végrehajtásához a megengedettnél több időre van szükség. „Nem akarunk mást, csak egy kis lélegzetvételhez jutni, hogy mozgásba lendíthessük a gazdaságot, és növelhessük az állami bevételeket” – mondta a Bildnek. Athén nem kér „semmilyen további pénzt”, és tartja magát vállalt „kötelezettségeihez és minden előírás teljesítéséhez”. „A hosszabb idő nem jelent automatikusan több pénzt is” – mondta a konzervatív politikus.
A görög kormányfő pénteken Berlinbe utazik, és tárgyal Angela Merkel német kancellárral. A Süddeutsche Zeitung szerint az athéni kormány azt szeretné elérni a hitelezőknél, hogy a hazai össztermék (GDP) arányában számolt államháztartási hiányt 2014 helyett 2016-ra kelljen leszorítani a 3 százalékos szintre.
A tárgyalás kimenetele ugyan még nem ismert, de annyi biztos, Angela Merkel szerdán moldovai látogatása során leszögezte: nem születik döntés a Görögországnak nyújtandó nemzetközi hitelekkel kapcsolatban.