„Nemcsak gazdasági kérdésekről van szó, hanem a legfajsúlyosabb politikai kérdésekről, és ezáltal egész Európa jövőjéről” – nyilatkozta az elhúzódó adósságválságról. A kancellár hangsúlyozta, hogy Európának vissza kell szereznie a szavahihetőségét ahhoz, hogy komolyan vegyék, ehhez pedig „minden partnernek be kell tartania kötelezettségeit”.
Görögország ügyében csak a hitelezői trojka – az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap – jelentésének közzétételét követően születhet újabb döntés, közölte Merkel, aki a Szamarasszal tartandó megbeszélés előtt csütörtökön Francois Hollande francia elnökkel is találkozik.
Antonisz Szamarasz egyes értesülések szerint kétéves haladékot akar kérni a nemzetközi hitelezőktől az általuk megkövetelt takarékossági intézkedések véghezvitelére. Görögországnak várhatóan további 2,5 milliárd euróval kellene csökkentenie költségvetési kiadásait a következő két évben cserébe azért, hogy a nemzetközi hitelezők folyósítsák a pénzügyi támogatást. A CDU és az FDP politikusai szerint is elképzelhető egyébként, hogy bizonyos dolgokat újratárgyaljanak a Görögországnak nyújtandó segéllyel kapcsolatban. Mindenesetre szeptember közepére ki dolgozza a görög kormány azt a tervezetet, melynek segítségével 11,5 milliárd eurót szeretnének megtakarítani az elkövetkező két évben.
A német kormányfő Chisinauban Vladimir Filat kormányfővel folytatott megbeszélése után úgy nyilatkozott, hogy Moldova figyelemre méltó reformlépéseket tett, s az ország „európai perspektíváját” hangoztatta. Angela Merkel, akinek személyében az első német kancellár látogatott Moldovába, azt is leszögezte, hogy Moldova és az Európai Unió közeledését lépésről lépésre kell elérni, a kelet-európai államból kivált szakadár Dnyeszter menti terület kérdését illetően pedig további előrelépéseket sürgetett.