Európa bizalmát akarja visszaszerezni Románia

A román államfő bejelentette, hogy pénteken munkalátogatásra utazik Brüsszelbe, hogy Románia európai elkötelezettségéről biztosítsa vendéglátóit.

TK
2012. 09. 13. 18:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A román államfő bejelentette, hogy pénteken munkalátogatásra utazik Brüsszelbe, ahol Herman van Rompuyjel, az Európai Tanács elnökével, José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével és Viviane Reding igazságügyi biztossal folytat megbeszélést, hogy Románia európai elkötelezettségéről biztosítsa őket.

Huzavona – Basescu-ügy

Ismert, a Victor Pontát delegáló pártszövetség, a Szociálliberális Szövetség (USL) kezdeményezésére a parlament július elején felmentette hivatalából az államfőt, és népszavazást kezdeményezett a leváltásáról. A július végén megtartott referendumon ugyan a Basescu leváltását akarók többségben voltak, de a részvételi arány nem érte el a minimálisan szükséges 50 százalékot. Így a népszavazást az alkotmánybíróság érvénytelennek nyilvánította, s ezután az elnök visszatért hivatalába.

„Románia meggyengülve jött ki a belső konfliktusból, bizalmi válságot okozott, és ezt nem lehet nyilatkozatokkal helyrehozni, csak tettekkel” – mondta a román elnök. Basescu fölszólította a román pártokat, hogy az európai integrációval kapcsolatos ügyekben törekedjenek konszenzusra.

Basescu bejelentette: azzal az üzenettel megy Brüsszelbe, hogy a román intézményrendszer kiállta a próbát, és a parlamenti többség részéről megnyilvánuló politikai nyomás dacára meg tudta védeni a jogállamot. Emlékeztetett: a július 3-a és 6-a közti események miatt  – ezzel az államfő eltávolításának megkönnyítésére tett kormányzati intézkedések időszakára utalt – Romániáról egy soron kívüli igazságügyi országjelentés készül, amelyben az EB éppen a jogállamiság működőképességét elemzi. Basescu szerint nem jó jel, hogy – szerinte – továbbra is politikai nyomás nehezedik az igazságszolgáltatásra, és a parlament nem adott ki az igazságszolgáltatásnak két, korrupcióval gyanúsított volt minisztert.

A román elnök nem sok jóra számít az igazságügyi országjelentésben, de szerinte ezt nem szabad összekötni az ország schengeni csatlakozásával, amelyet tisztán technikai kérdésként kellene kezelni. Basescu úgy vélekedett, hogy Európában felgyorsultak az integrációs folyamatok, amire egyebek mellett a fiskális paktumot és a tervezett bankuniót hozta fel példaként.

Kifejtette: Romániának nem szabad lemondania az euróövezethez való csatlakozás 2015-ös céldátumáról mindaddig, amíg azt az élet felül nem írja, mert alapvető érdeke, hogy ne maradjon ki az integrációból. Szerinte drámai következményekkel járna, ha Románia kimaradna az euróövezetből.

Felfüggesztéséről Traian Basescu – újságírói kérdésre – csak annyit mondott, hogy egy jogállamban nem lehet valakit megfosztani mandátumától csak azért, mert népszerűtlenné vált.

Módszeresen csaltak Romániában a választási bizottságok az államfő leváltásáról rendezett július 29-ei népszavazáson, és helyenként a voksok 5-15 százaléka hamis volt – állította Daniel Morar, a korrupcióellenes ügyészség (DNA) főügyésze egy televíziós interjúban

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.