Folytatódtak a Japán-ellenes tüntetések

Több mint száz kínai városban folytatódtak az egy hete tartó Japán-ellenes tüntetések kedden Mandzsúria japán lerohanásának évfordulóján.

KG
2012. 09. 18. 15:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sanghajban, Pekingben és Senjangban is ezrek tüntettek a szigetország ottani diplomáciai képviseletei előtt japán sajtóhírek szerint. A demonstrálók „a japán imperializmus ledöntését” hirdették, a japán áruk bojkottjára szólítottak fel, és tiltakoztak amiatt, hogy Japán a 20. században „megalázta” Kínát.

A megmozdulásokat a két ország elmérgesedett szigetvitája mellett tovább tüzelte, hogy 1931-ben ezen a napon történt az úgynevezett mukdeni incidens, amelyet követően Japán megszállta Mandzsúriát. Az invázió ürügyét egy vasútvonal felrobbantása szolgáltatta a mai Senjang közelében, de egyes történészek szerint a szabotázst a japán katonák követték el, hogy a kínaiakra fogják a tettet.

A kínai rendvédelmi erők mintegy 300 ezer főt vezényeltek az utcákra a megmozdulások kordában tartására, amelyek egy hete kezdődtek, azután, hogy Tokió állami kézbe vette a Peking által is magáénak követelt, Japánban Szenkaku, Kínában Tiaojü néven ismert szigetcsoport három tagját.

A japán tulajdonú gyárak és üzletek nagy része elővigyázatosságból zárva maradt kedden, miután az elmúlt napokban több japán céget is megtámadott a felbőszült tömeg. Az érintett szigetek közelében kedden újabb incidensek történtek. A tokiói hatóságok tájékoztatása szerint a szigeteken a kormányzati tiltás ellenére két japán állampolgár szállt partra, ami miatt Kína diplomáciai tiltakozását fejezte ki.

Ezzel párhuzamosan a japán parti őrség közölte: legalább tíz kínai őrhajót láttak a sziget körüli vizeken. Hétfőn a japán sajtó hírül adta, hogy ezer kínai halászhajó közelít a szigetek felé, a japán hatóságok ugyanakkor nem észleltek ilyen jelentős hajórajt a területen. Liang Kiang-lie kínai védelmi miniszter kedden közölte: Kína bízik a viszály békés rendezésében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.