Szigetvita: forronganak a kínai nagyvárosok

A japán–kínai szigetvitával kapcsolatban újabb Tokió-ellenes tüntetések voltak vasárnap Pekingben, Sanghajban és a Hongkonggal szomszédos Sencsenben.

WA
2012. 09. 16. 11:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Japán pekingi nagykövetsége előtt több száz ember akart ismét tüntetni. A rendőrség, amely létszámban felülmúlta a tüntetőket, láncot alkotva körülvette az épületet, és csak százas csoportokban engedte a demonstrálókat elhaladni előtte. Több tüntető palackokat, banánt, paradicsomot, tojást dobált az épület felé, és jelmondatokat kiabált. Több tucatnyin vitték Mao Ce-tung néhai kínai forradalmi vezető arcképét. A szomszédos utcákban rohamrendőrök álltak készenlétben.

Kínában szombaton utcai összecsapásokhoz vezetett a Japánnal kialakult szigetvita. Eközben Tokió utcáin Kína ellen tüntettek.

Pénteken hat kínai őrhajó hatolt be a vitatott hovatartozású kelet-kínai-tengeri szigetek közelében a  japán vizekre. A Tokió és Peking között kirobbant szigetvitában a kínai őrhajóknak ez volt a legjelentősebb méretű demonstratív fellépése.

Tüntetések országszerte

Sanghajban mintegy 1500 tüntető vonult fel a japán konzulátus épülete előtt, az utca másik oldalán, mert a kapu előtt mintegy 50 rohamrendőr állt. A demonstrálók itt is csak 50-100 fős csoportokban állhattak oda, és egy csoport 5-10 percig maradhatott, utána elkísérték őket.

A délnyugat-kínai Csengtuban körülbelül kétezren tüntettek, de ott az amerikai konzulátus előtt. A demonstrálók azt akarták elérni, hogy az Egyesült államok „hallgassa meg őket” a szigetvitával kapcsolatban. Hasonló tüntetések voltak szombaton Kína körülbelül 20 városában, összesen mintegy 40 ezer ember részvételével. Sencsenben a tüntetők elfoglaltak egy utcát. A rendőrség könnygázzal és vízágyúkkal kergette szét őket.


Erős feszültség a szigetvita miatt

Japán és Kína évtizedek óta egyaránt magának követeli a Kelet-kínai-tengeren fekvő, kínaiul Tiaojü-, japánul Szenkaku-szigeteket.

A feszültség augusztusban éleződött ki, amikor kínai aktivisták szálltak partra az egyik lakatlan szigeten, és kitűzték a kínai zászlót. A japán hatóságok elfogták, majd később elengedték őket. Válaszul egy másik szigeten japán nacionalisták szálltak partra, ami ellen Peking élesen tiltakozott. A feszültséget fokozta, hogy a hét elején a japán kormány bejelentette: állami ellenőrzés alá vonja a szigeteket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.