Iráni atom: aggasztó a helyzet

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőreinek késedelem nélküli beengedésére szólította fel Iránt a szervezet főigazgatója hétfőn Bécsben.

WA
2012. 09. 10. 13:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A parcsini katonai létesítményben február óta megfigyelt tevékenységek tovább erősítik a NAÜ meggyőződését, hogy Iránnak késedelem nélkül be kell engednie az ellenőröket oda – jelentette ki Jukija Amano a NAÜ kormányzótanácsi ülésén.

A NAÜ műholdelvételek alapján feltételezhetőnek tartja, hogy be nem jelentett kísérletek nyomait akarják eltüntetni Parcsinban. Teherán ezzel szemben azt állítja, hogy az ottani tevékenységnek „semmi köze” a szervezetnek a nukleáris energia békés célú felhasználását ellenőrző feladatához. Nyugati országok azt gyanítják, hogy Irán titokban atomfegyver előállítására törekszik. Teherán visszautasítja ezt az állítást.

Együttműködésre szólítottak fel az iráni atomlétesítmények ügyében

Egy Iránra mért izraeli csapás visszaütne Izraelre – mondta szeptember 3-án Laurent Fabius francia külügyminiszter, és a szankciók szigorítását irányozta elő, hogy Irán ne juthasson atomfegyverhez. Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő állítja: akkor is megtérül egy esetleges, Irán elleni csapás, ha a nukleáris célpontokat nem sikerül teljesen megsemmisíteni.

Ismert, nemrég az izraeli kormányfő felszólította a nemzetközi közösséget, hogy húzzon egy egyértelmű vörös vonalat, amelyet az atomprogramot fejlesztő Irán nem léphet át. Kijelentésével félreérthetetlenül az Egyesült Államokra utalt. Izraeli illetékesek többször elmondták, határozottabb fellépést várnak el Barack Obama elnöktől.

Amano hétfőn ismét együttműködésre szólította fel Teheránt a helyszíni ellenőrzések kérdésében. A szervezet ennek hiányában továbbra sem tudja kijelenteni, hogy minden nukleáris tevékenység békés célú Iránban – hangsúlyozta. A főigazgató nehezményezte és „aggasztónak” nevezte, hogy Irán és az ügynökség között az utóbbi hónapokban folytatott intenzív párbeszéd ellenére eddig nem született kézzelfogható eredmény. A NAÜ és Teherán képviselői 2012-ben többször is tárgyaltak egymással; az eredmény nélküli egyeztetések egyelőre csak az ellenőrzés lefolytatásának módjáról szóltak.

Hétfői beszédében a főigazgató kitért arra a szíriai létesítményre is, amelyet 2007-ben izraeli bombatalálat rombolt le. A NAÜ egy 2011-es jelentése szerint az építmény atomreaktor lehetett, amelynek megépítését Szíria elmulasztotta bejelenteni az ügynökségnek. Amano ismét sürgette Szíriát: bocsátkozzon párbeszédbe a NAÜ-vel, hogy tisztázzák a létesítmény körüli kérdéseket.

A negyedévenként esedékes kormányzótanácsi ülésen a nyugati országok várhatóan továbbra is megpróbálnak majd nyomást gyakorolni Iránra az ellenőrzések érdekében. Az egyelőre bizonytalan, hogy amennyiben nyugati országok olyan határozatot kezdeményeznek, amely elmarasztalja Iránt, Oroszország és Kína támogatja-e. Egy orosz illetékes a napokban kijelentette: Moszkva továbbra sem látja annak jeleit, hogy az iráni atomprogramnak katonai dimenziója lenne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.