Iszlámellenes film: mozgósította csapatait Amerika

Gyorsreagálású amerikai tengerészgyalogos szakasz utazott a szudáni fővárosba, hogy megerősítse az Egyesült Államok ottani nagykövetségének védelmét.

tt
2012. 09. 15. 7:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kartúmba vezényelt egység a Fleet Antiterrorism Security Team (FAST, a Flotta Terrorelhárítási Biztonsági Csapata) része. Ennek tagjait arra képezték ki, hogy rövid idő alatt bevethetők legyenek a terrorveszély elhárítására, és megvédelmezzék a külföldön található amerikai diplomáciai képviseleteket.

Korábban hasonló amerikai tengerészgyalogos egységeket vezényeltek a líbiai és a jemeni fővárosba is, ahol szintén tüntetések voltak a Mohamed prófétát gyalázó amerikai amatőr film miatt. A szudáni erősítésre azért volt szükség, mert Kartúmban a helyi rendőrség tüzet nyitott a tüntetőkre, akik megpróbáltak átmászni az amerikai követség kerítésén.

Az ENSZ elítéli a támadásokat

Élesen elítélte az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) az arab országokban működő nyugati diplomáciai képviseletek elleni, az iszlámellenes amerikai amatőr film miatti támadásokat. Egyúttal felszólította az érintett államokat, hogy tegyenek meg mindent a missziók védelmére vonatkozó nemzetközi kötelezettségeik teljesítésére.

„A Biztonsági Tanács tagjai a lehető legélesebben elutasítják a nagykövetségek és konzulátusok elleni erőszakcselekmények sorozatát” – jelentette ki a BT soros, szeptemberi elnöke, Peter Wittig német ENSZ-nagykövet helyi idő szerint pénteken este. „Nagyon aggódunk a támadások miatt. A diplomáciai képviseletek szellemisége békés, mert a jobb megértést szolgálják” – fogalmazott. Mint mondta, a támadások semmivel sem magyarázhatók, „mindegy, hogy kik, mikor és milyen indíttatásból” követik el.

Wittig szerint őrködni kell az alapvető elvek betartása felett. „A diplomáciai kapcsolatokról szóló bécsi egyezmény szerint a fogadó országok felelősek a nagykövetségekért és kötelesek minden lépést megtenni a támadókkal szemben” – hangsúlyozta. A BT felszólította a kormányokat, hogy tegyenek meg mindent a képviseletek és azok személyzete megóvására.

Korlátozzák, de nem veszik le

A Google helyi idő szerint pénteken közölte, hogy a filmrészlethez való hozzáférést korlátozta Indiában és Indonéziában, miután szerdán blokkolta Egyiptomban és Líbiában is, de nem tesz eleget a Fehér Ház kérésének.

A filmrészlettel kapcsolatban a Google kijelentette, tovább korlátozza a filmhez való hozzájutást, de nem politikai nyomásra, hanem azért, hogy a tartalom megfeleljen az egyes országok jogrendszerének.

„Korlátoztuk a hozzáférést a filmhez azokban az országokban, ahol az illegális, mint Indiában és Indonéziában, csakúgy mint Líbiában és Egyiptomban, tekintettel a rendkívül érzékeny helyzetre az utóbbi két országban. Mindez teljes mértékben egybecseng az általunk először 2007-ben lefektetett elvekkel” – fogalmazott a Google.

A Fehér Ház pénteken arra kérte az internetbirodalmat, gondolja át, hogy a videó nem szegte-e meg a YouTube szolgáltatási szabályait. A Google már szerdán úgy fogalmazott, hogy a bejátszás megfelel a szolgáltatásról szóló elveinek.

Az iszlámot gyalázták

Magyarokat is megtámadtak

Helyreállt a rend a Multinacionális Erők és Megfigyelők Békefenntartó Missziójának (MFO) egyiptomi táborában – értesült az MTI. A gázai–izraeli határ közelében, a Sínai-félszigeten lévő el-Gora tábor elleni támadásban két kolumbiai és egy egyiptomi katona megsebesült – közölte szombatra virradóra az egyiptomi biztonsági erők szóvivője. A táborban több mint 40 magyar katona, illetve rendőr teljesít szolgálatot. Nekik nem esett bántódásuk.

A tiltakozás amiatt robbant ki, mert a világhálón megjelent egy Kaliforniában leforgatott amatőr film előzetese, amely rossz fényben tünteti fel Mohamed prófétát és az iszlámot. A bejelentést megelőzően a Fehér Ház közölte, hogy Joe Biden amerikai alelnök pénteken telefonon beszélt szudáni kollégájával, Ali Oszmán Tahával, és kifejezte neki az amerikai nagykövetség biztonságával kapcsolatos aggályait. Biden hangsúlyozta, hogy a szudáni kormány felelőssége a kartúmi diplomáciai létesítmények és azok személyzetének védelme, mint ahogy azt is, hogy az Egyesült Államok számára prioritás a külföldi amerikai diplomáciai jelenlét biztonsága.

Barack Obama elnök pénteken az Andrews légibázison részt vett a líbiai Bengáziban megölt négy amerikai diplomáciai alkalmazott koporsójának fogadásán, és kijelentette: „Továbbra is mindent megteszünk, ami a hatalmunkban áll, hogy megvédjük a külföldön szolgálatot teljesítő amerikaiakat, megerősítve diplomáciai képviseleteink biztonságát és együttműködve a fogadó országokkal, amelyeknek kötelességük a biztonság szavatolása.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.