Az izraeli katonai rádiónak csütörtök este nyilatkozva a miniszterelnök-helyettes bírálta Netanjahu azon követelését, hogy az iráni atomprogram kapcsán Teheránnak határidőt szabjanak.
A miniszterelnök szóban forgó – elsősorban az amerikai kormánynak címzett – követelése feszültséget váltott ki az Egyesült Államok és Izrael viszonyában. Az Obama-kormányzat ugyanis ellenzi, hogy az atomválság megoldását határidőhöz kössék és annak túllépése esetén Teheránnnal szemben katonai csapást alkalmazzanak. Washington álláspontja az, hogy a válságot diplomáciai úton kell rendezni, és ezt a Fehér Ház a napokban is megerősítette.
Az izraeli kormányfő korábban felszólította a nemzetközi közösséget, hogy húzzon egy „egyértelmű vörös vonalat”, amelyet az atomprogramot fejlesztő Irán nem léphet át.
Benjámin Netanjahu szerint Washingtonnak nincs erkölcsi alapja arra, hogy megakadályozza Izraelt az iráni atomprogram elleni akciójában, ugyanis nem lépett fel elég keményen Teheránnal szemben.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőreinek késedelem nélküli beengedésére szólította fel Iránt a szervezet főigazgatója hétfőn Bécsben.
Dan Meridor kormányfőhelyettes az interjúban támogatásáról biztosította az Egyesült Államok álláspontját. Úgy vélekedett, hogy Iránnal szemben jelenleg a szankciók jelentik a leghatékonyabb eszközt. Ugyanakkor erősíteni kell a diplomáciai nyomást Teheránra – jelentette ki a miniszterelnök helyettese.
A külügyminiszternek sem tetszik Netanjahu álláspontja
Közvetve bírálta Netanjahu politikáját a koalíciós kormány külügyminisztere is. Avigdor Lieberman egy csütörtöki találkozón helytelenítette az Iránnal kapcsolatos, Izrael és az Egyesült Államok közötti nyilvános vitát. A miniszter úgy vélte, hogy az ezzel kapcsolatos nyilatkozatokkal kerülni kell a sajtónyilvánosságot. Az Egyesült Államok és Izrael közötti kapcsolatokat a külügyminiszter az izraeli külpolitika alapkövének nevezte, amelyet – mint hangsúlyozta – óvni kell.
Liebermanhoz hasonlóan nyilatkozott Ehud Barak védelmi miniszter is. Barak követelte, hogy a két ország közötti – Iránnal kapcsolatos – nézeteltéréseket zárt ajtók mögött rendezzék.