„Nem kellenek különálló karok, ez nem jó elképzelés, hiszen a román és magyar hallgatók már annyi ideje együtt tanulnak. Mivel azonban a törvény előírja, multikulturális egyetem lévén, a magyar oktatók képviselői is helyet kell kapjanak az egyetemi chartának megfelelően a szenátusban: egyharmada a vezető testületeknek magyar kell legyen, és a magyaroknak maguknak kell megválasztaniuk képviselőiket” – mondta a román miniszterelnök, aki korábban távozott a zárt ajtók mögött folytatódó tanácskozásról.
A megbeszélésen az oktatási miniszteren kívül több vezető politikus, köztük Mircea Dusa belügyminiszter, Borbély László marosvásárhelyi parlamenti képviselő, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) politikai alelnöke és Frunda György szenátor is részt vett. Az éjszakába nyúló találkozó elején a MOGYE részéről csak az egyetem román nemzetiségű vezetői voltak jelen, a magyar tantestület tagjai – akiket elmondásuk szerint eredetileg nem hívtak meg a találkozóra – később csatlakoztak.
Az utánpótlásra fogta
Arra a kérdésre, hogy megalakulnak-e a magyar intézetek a MOGYE-n, Ponta azt mondta, hogy ugyanúgy be kell tartani a törvény előírásait, mint más egyetemeken, de sajnos a törvény előírásai akadályozzák az oktatói utánpótlás kinevelését. „Mint hallottam, itt is ez a probléma, és tegyük hozzá, Románia valamennyi egyetemén hasonló a helyzet” – mondta a miniszterelnök, anélkül, hogy kifejtette volna, hogyan érinti az oktatói utánpótlás hiánya a MOGYE magyar intézeteinek megalakítását.
Mint arról az mno.hu beszámolt egy hete tüntetnek a román oktatási minisztérium előtt az egyenlő számú román és magyar felvételi helyért a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen. Az őszi felvételik előtt az egyetem nem biztosított tandíjköteles helyeket a magyarok számára. Később húsz helyet jóváhagytak, de a tiltakozók szerint még így is súlyosan diszkriminálják a magyar nyelven felvételizőket.
Ígéretet tett
Ecaterina Andronescu román oktatási miniszter az egyetem magyar oktatóinak azt ígérte, hogy jövőre megoldják a magyar beiskolázási keret miatt felmerült panaszokat. Andronescu szerdán informális találkozón fogadta a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem magyar tagozatának küldöttségét, hogy első kézből tájékozódjék a magyar orvosképzéssel kapcsolatos elégedetlenségről.
Szeptember 11-én derült ki, hogy húsz magyar tandíjköteles hellyel egészítette ki a román oktatási tárca a MOGYE beiskolázási keretét. Augusztus elején a Romániai Magyar Orvos- és Gyógyszerészképzésért Egyesület (RMOGYKE) fogalmazott meg petíciót, amelyben a tandíjköteles helyeknek a magyarok számára kedvezőtlen elosztását sérelmezte. Amint a petícióban állt, a korábbi években a tandíjköteles helyeket is paritásos alapon osztották el a román és a magyar felvételizők között.
Az áprilisban hatalomra került szociálliberális kormány első intézkedése volt, hogy megtagadta a magyar nyelvű intézetek felállítását a Marosvásárhelyi Orvos- és Gyógyszerészeti Egyetemen. Az RMDSZ nyomására a Mihai Razvan Ungureanu vezette román kormány kiadott egy határozatot, amely önálló magyar és angol nyelvű kar létrehozásáról rendelkezett. Ezt a kormányrendeletet az egyetem megtámadta a bíróságon, amely fel is függesztette.
A Szociálliberális Unió (USL) úgy vette át a hatalmat, hogy április végén megbuktatta az Ungureanu-kormányt bizalmatlansági indítvány benyújtásával, amelyben egyebek között a MOGYE ügye is szerepelt. Az egyetem egy neve elhallgatását kérő magyar oktatója azt mondta: a tanintézmény szenátusában több mint kétharmados román többség van, amely tudatosan igyekszik tovább növelni a román tagozat fölényét a kétnyelvű egyetemen.