'56 a Szovjetunió bukását hozta

1956 után nem lehetett többé nem tudomásul venni, hogy a Szovjetunióban és a fennhatósága alatt álló országokban fennálló rendszerek valójában népellenes, korrupt és életképtelen totalitárius diktatúrák.

Kovács András
2012. 10. 21. 19:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Napjainkig éles viták folynak arról, hogy a nyugati baloldalra milyen hatást gyakorolt az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc. 1945-öt követően a kommunista pártok megerősödése nemcsak közép-kelet európai jelenség volt, hanem Olaszországban és Franciaországban is több mint 20 százalékos eredményeket értek el, de kormányzati szerepet ennek ellenére nem kaptak. Először az 1953-as kelet-berlini felkelés leverését követően merült föl sokakban, hogy mégsem a Szovjetunió a követendő modell, de az igazi törést ’56 hozta el.

A nyugati baloldal azonban már a szabadságharc napjaiban is elég furcsa magatartást tanúsított az események iránt. A Washington Timesban pár évvel ezelőtt megjelent publicisztikában úgy fogalmazott, hogy a nyugati baloldal, amely a „jó ügyet” kereste már egy ideje, nem állt a magyar forradalom mellé. Kétség sem férhetett az ügy nemességéhez, a baloldal mégsem állt ki a magyarok mellett, ahelyett ők inkább az egyiptomi diktátort, Abdel Gamal Nasser ezredest támogatták a szuezi válságban.

Visszaestek a kommunisták

A szabadságharc sok nyugati baloldali értelmiségi szemét nyitotta fel, akik nem voltak tisztában a létező szocializmus igazi természetével, ugyanakkor szertefoszlatta a kommunista rezsim elnyomása alatt álló többi nép illúzióit a nyugati országok felszabadító missziójáról. A szabadságharc kommunista ideológiát romboló erejét jól mutatja, hogy míg az 1956 januárjában tartott franciaországi parlamenti választásán a kommunisták több mint 5,5 millió szavazatot kaptak, addig 1958-ban már kevesebb mint 4 milliót.

Szabó Ferenc neves jezsuita eszmetörténész szerint a nyugati kommunisták és baloldali értelmiségiek jó része még az 1956-os magyar szabadságharc eltiprása után sem ébredt fel, és a Szolzsenyicin által írt GULAG-ot is csak pamfletnek tartotta. A kommunizmus fekete könyvének az eredeti francia kiadása alkalmával (1997), majd az olasz fordítás megjelenésekor (1998), végül a magyar fordítás kiadásakor (2000) egyaránt heves viták zajlottak: kommunisták és baloldali értelmiségiek még ekkor is tagadni vagy kendőzni akarták a világkommunizmus 100 millióra tehető áldozatainak számát, a kommunizmus rémuralmának és elnyomásának bűncselekményeit.  

„Nincs veszélyesebb ember”

„Elsősorban 1956 utáni nyugati tapasztalataimra hivatkozom, amikor azt állítom, amit Szolzsenyicin is kiábrándultan élt meg nyugati számkivetése idején: a Nyugat nem ismeri a kommunista rendszert, de még az úgynevezett valós szocializmus igazi arcát sem.” Szolzsenyicin írta a homo sovieticusról: A kommunistánál kártékonyabb és veszélyesebb embertípust még nem produkált a történelem. (. . .) A kommunista nem ismeri a szégyent, az emberi méltóságot, és fogalma sincs arról, amit a keresztény etika így nevez: lelkiismeret.

A forradalom és leverése ugyanakkor a kommunista ideológia óriási erkölcsi hitelvesztését és befolyásának visszafordíthatatlan meggyengülését is eredményezte az egész világon. 1956 után nem lehetett többé nem tudomásul venni, hogy a Szovjetunióban és a fennhatósága alatt álló országokban fennálló rendszerek valójában népellenes, korrupt és életképtelen totalitárius diktatúrák. A magyar forradalom nemzetközi hatása végső soron a Szovjetunió és az egész keleti blokk válságát és bukását okozta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.