A horvátok úgy érzik, teljesíteni tudják a feltételeket

Biztos vagyok abban, hogy Horvátország képes teljesíteni a csatlakozás feltételeit – idézte a Jutarnji list című zágrábi újság Vesna Pusic külügyminisztert.

WL
2012. 10. 14. 21:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A horvát külügyminisztérium információi szerint semmi sem utal arra, hogy elhalasztanák a 2013. július 1-jén esedékes csatlakozást – nyilatkozta Pusic a lapnak, hozzátéve hogy szerinte Németország nem támaszt akadályokat, ha Horvátország teljesíti az EU elvárásait.

Norbert Lammert, a Bundestag alsóházának elnöke a Welt am Sonntag című vasárnapi német lapban megjelent interjújában az Európai Unió bővítésének leállítását sürgette, és annak a véleményének adott hangot, hogy Horvátországot sem lenne szabad felvenni a közösségbe.

A Saarbrücker Zeitung pénteki számában Gunther Krichbaum (CDU), a német alsóház Európa-ügyi bizottságának elnöke kérdőjelezte meg, hogy Horvátország jövő nyáron csatlakozhat az Európai Unióhoz.

Minden világosabb lesz azután, hogy hétfőn Vesna Pusic kétszer is találkozik Guido Westterwelle német külügyminiszterrel Luxemburgban – írta a Jutarnji list, hozzátéve hogy bár nem kétoldalú találkozókról van szó, bizonyára szóba kerülnek Berlin Zágrábhoz intézett figyelmeztetései is.

Négy ok

Diplomáciai körök nem hivatalos véleményére alapozva a Jutarnji list úgy vélte, hogy a kialakult helyzet négy okra vezethető vissza. Először is valamennyi német pártnak fenntartásai vannak a bővítéssel szemben, a Horvátországgal kapcsolatos álláspont pedig a pártcsatározások részévé válik. A lap megjegyzi, hogy a CDU soraiból érkező kritikákra a szociáldemokrata párt azonnal a horvát csatlakozást támogató véleménnyel reagált.

Nem szabad figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy Horvátországot szegény országnak tartják – írja a lap következő okként –, amely gazdasági és szociális nehézségeivel újabb terhet jelent majd az uniós költségvetésnek. Németország a recesszió küszöbén áll, és senki sem lelkesedik túlzottan egy újabb szegény tagországért.

Harmadszor, a német politikai körökben uralkodó vélemény szerint a horvát igazságügy nem eléggé hatékony, sőt korrupt. Bármennyire is pozitívan ítélik meg a rendőrség és az ügyészség tevékenységét, ezt a képet rontják a bíróságok.

Negyedszer, diplomáciai körökben egy ideje arról beszélnek, hogy Hollandia és esetleg még további egy-két tagállam úgy véli, el kell halasztani a felvételt, de úgy értékelték, hogy jobb, ha Németországból érkezik a figyelmeztetés, amely korábban támogatta Horvátországot.

Eleget tesznek a kötelezettségeknek

Mindenesetre Horvátország komolyan veszi a figyelmeztetést – írta honlapján a horvát közszolgálati televízió (HRT) is, amely Pusic külügyminiszter nyilatkozata mellett közölte Josip Lekónak, a horvát parlament elnökének véleményét is. E szerint Horvátország hitelt érdemlően teljesíti csatlakozási kötelezettségeit, és ezután is így folytatja. Leko emlékeztet Paul Vandoren, az EU-küldöttség vezetője által a horvát törvényhozásban bemutatott jelentésre, amely végkövetkeztetésében úgy értékelte, hogy „Horvátország nem csupán előrehaladt, hanem felelősségteljesen, hitelesen teljesíti kötelezettségeit, ebben a tempóban fogja folytatni, és minden kötelezettségének eleget tesz a tavaszi végső jelentés előtt” – közölte a HRT.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.