Október harmadikán, az első televíziós vita során a demokrata szavazók rémülten figyelték, ahogy elnökjelöltjük rezignáltan fogadja a balegyenesek sorozatát, és láthatóan túlságosan fáradt vagy érdektelen ahhoz, hogy maga is ütésre emelje az öklét. Kedden este Obama a várakozásoknak megfelelően merőben más arcát mutatta a Hofstra Egyetemen rendezett második összecsapáson. A lapok puszta kezes harcmodorról, vérre menő küzdelemről írnak, az egyik jelentés pedig megjegyzi, ahogy a jelöltek méregették egymást, csoda, hogy nem fajult tettlegességig a parázs vita.
Álmos első teljesítménye után ezúttal Obamán volt a sor, hogy megmutassa, valóban szeretne elnök lenni még négy évig, és ezért hajlandó meg is küzdeni Mitt Romneyval. Az elnök ezt a célkitűzést maradéktalanul megvalósította. A CNN hírtelevízió szerint a második elnökjelölti vitában Obama győzedelmeskedett. „A negyvenötödik másodpercig kellett várni az első csapásra, és Obama az este végéig nem is hagyta abba a küzdelmet. Közbeszólt, dorgált, hevesen rázta a fejét, és sorozatosan hazudozással vádolta Romneyt” – értékelte a vitát a The New York Times. A konzervatívok jelöltje megroppant az intenzív nyomás alatt, Obama többször is sarokba tudta szorítani.
Romney olyan mint Bush?
Romney például csak habogni tudott, amikor arról kérdezték, miben különbözik George W. Bushtól, s nem tudott épkézláb választ adni arra sem, mivel ellensúlyozná tervezett adócsökkentését. A női egyenjogúságra vonatkozó kérdésnél arról beszélt, tanácsadói „mappákat hoztak, tele nőkkel”, a sután fogalmazott mondat azóta demokrata kampányhirdetésekben szerepel. Legnagyobb baklövését azonban Líbiával kapcsolatban követte el, azt állítva, az Obama-kormány csak hetek múlva nevezte terrorcselekménynek az amerikai követségi dolgozók meggyilkolását – ekkor nemcsak vitapartnere, de a moderátor is megcáfolta a hamis állítást.
„A vita előtt mindenki egy kérdést ismételgetett: van-e elég spiritusz Obamában? A válasz egyértelmű igen” – írja a Bloomberg. „Obama visszatért” – írja a The New York Times, és erre utal a CNN által közölt gyors közvélemény-kutatás eredménye is. A jobboldali National Review arról ír, „Obama bevitt jó pár kemény ütést”, ahogy a hasonlóan konzervatív Washington Times szerint is az elnök nyert, igaz csupán a moderátor tisztességtelen segítségének köszönhetően. Az általános konszenzus szerint tehát a vitát Obama nyerte, ez pedig minden bizonnyal elég lesz ahhoz, hogy megnyugtassa táborát és többé-kevésbé megfékezze Romney rohamosan emelkedő népszerűségi mutatóit.
Elnökvita: Obama–Romney 1:1
A kérdés azonban, hogy ez mire lesz elég novemberben. Az előző vita során Romney kiütötte ellenfelét, Obama viszont legoptimistább támogatói szerint is csak szoros győzelmet aratott. „Védhető-e az elnök teljesítménye, különösen ami a gazdaságot illeti? Obama most olyan hatékonyan mentegette magát, amennyire csak lehetséges, Romney azonban joggal remélheti, hogy az elnök szóvirágai nem lesznek képesek elfeledtetni a mögöttük húzódó fájdalmas tényeket. Ezt bizonyította, hogy Obama tegnap este is hatékonyabban támadta ellenfelét, mint ahogy saját ténykedését védte” – írja a Politico. Ross Douthat, a The New York Times publicistája szerint pedig közel sem egyértelmű, hogy ki a nyertes. „Ami Líbiát illeti, Romney valóban megbotlott. Kérdéses azonban, mennyire számít ez – és a külpolitika általában – jelenleg a választóknak. A republikánus jelölt hatékonyan támadta Obama elmúlt négyéves munkáját, önmagát pedig a gazdaság magabiztos helyreállítójaként mutatta be. Ez pedig hosszú távon többet jelenthet, mint Obama” – fogalmaz Douthat.
(The New York Times, Bloomberg, National Review, Washington Times)