Kitartást várnak a görögöktől – tízezrek Athén utcáin

Kifizetődő a görögök számára a megkezdett út – vélte Angela Merkel, akinek athéni látogatása miatt heves tiltakozó megmozdulások kezdődtek.

PR
2012. 10. 09. 15:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Angela Merkel az Antonisz Szamarasz görög kormányfővel tartott tárgyalás után a közös sajtótájékoztatón az athéni kormány által elfogadott megszorító intézkedésekre utalva kijelentette: Athén már „sok mindent elért”, és úgy látja, hogy a reformok jelentősen felgyorsultak. „Mindazok, akik arra fogadtak, hogy Görögország tönkremegy, el fogják veszíteni ezt a fogadást” – jegyezte meg a kancellár.

„Ha nem oldjuk meg a problémákat most, akkor azok a későbbiekben sokkal drámaibb formában jelentkeznek” – tette hozzá, további erőfeszítéseket kérve Athéntól. Angela Merkel elmondta: tárgyalópartnerével egyetértettek abban, hogy a megszorítócsomagon és a strukturális reformokon kívül szükség van olyan intézkedésekre is, amelyek beindítják a gazdasági növekedést. A német vezető támogatásáról biztosította Athént, és reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a balkáni ország az eurózóna tagja marad.

Antonisz Szamarasz azt mondta: Görögország „vérzik”, de tartja magát a megígért reformokhoz, és eltökélt szándéka az euróövezetben maradni, illetve újra versenyképessé válni. Megjegyezte: ezeket a reformokat már rég végre kellett volna hajtani. „Görögország készen áll arra, hogy végrehajtsa a válság megoldásához szükséges reformokat” – hangsúlyozta a görög kormányfő. Ugyanakkor hozzátette: országának „egy kis levegőre” van szüksége.

Levegőt kérnek

„Elmagyaráztam (Merkelnek), hogy a görög nép szenved, és hogy nem kér több pénzt, csak egy kis levegőt” – jelentette ki. Antonisz Szamarasz megjegyezte, hogy Görögország ellensége a recesszió, hiszen 2013 már a hatodik egymás után következő év lesz, amikor zsugorodik a görög gazdaság, és az ebből való kilábalásra – hangsúlyozta –, olyan forrásokra van szükség, amelyekkel Görögország nem rendelkezik, csak az Európai Unió (EU).

A német kancellár elismerte, hogy ha Európa déli államaiban rosszabbodik a recesszió, akkor „a következő áldozat Németország lesz”. „Közös valutánk van. Ha az egyiknek nem megy jól, a másiknak sem fog” – vélekedett.

A német vezető a délután folyamán találkozik még Karolosz Papuliasz görög államfővel, illetve megbeszélést folytat görög és német üzletemberekkel.

Tiltakozó görögök

A német vezető dél körül érkezett meg az athéni repülőtérre, ahol Antonisz Szamarasz görög kormányfő katonai tiszteletadással fogadta. A repülőtérről a belvárosba vezető utat a haladási irányban lezárták a kancellárt szállító gépkocsioszlop számára.

A rendőrség délután könnygázt és bódító gránátokat vetett be az Athén központjában a megszorítások miatt tiltakozó tüntetők ellen, miután néhányan megpróbálták áttörni a német kancellár és kísérete védelmére emelt egyik korlátot. A Szintagma téren összegyűlt demonstrálók a német vezetővel való elégedetlenségüknek adtak hangot, sokan őt teszik ugyanis felelőssé a fájdalmas takarékossági csomagért, amelyet Görögország a több mint 200 milliárd eurós EU–IMF-mentőövért cserébe vállalt.

Néhány demonstráló kövekkel, palackokkal és botokkal dobálta meg a rendőröket, akik több tucatnyi tüntetőt vettek őrizetbe. A hatóságok közölték, hogy az utóbbi hónapok egyik legnagyobb demonstrációja zajlik a görög fővárosban, a tüntetők száma egyes becslések szerint megközelíti az 50 ezer főt.

A reformokat sürgette a német pénzügyminiszter

Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter eközben Brüsszelben az európai pénzügyminiszterek tanácskozását követően szintén hangsúlyozta a görög reformok végrehajtásának fontosságát. A német szaktárca vezetője még az euróövezeti pénzügyminiszteri tanács – az eurócsoport – hétfői luxembourgi ülésének szünetében arról beszélt: a hitelezői trojka – a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank – képviselői ezekben a hetekben vizsgálják, hogy kiutalható-e a Görögországnak tavasszal odaítélt második, 130 milliárd eurós nemzetközi mentőprogram következő részlete.

Amennyiben a szakértők arra a megállapításra jutnak, hogy a reformok a hitelmegállapodásban foglaltaknak megfelelően haladnak előre, Athén megkapja a 31 milliárd eurós részletet. A vizsgálat még nem zárult le, s a trojka jelentésének pontos időpontjáról kedden Angela Merkel sem tudott felvilágosítást adni.

Mentőcsomag

Olli Rehn uniós biztos Luxembourgban azt közölte: a Görögországnak szánt mentőcsomag következő részletének folyósításáról novemberig döntenek. Az IMF vezérigazgatója, Christine Lagarde vasárnap azt mondta: jól haladnak és igen termékenyek a tárgyalások Görögországgal. Az IMF, az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank – a hitelező trojka – képviselői ezekben a hetekben vizsgálják Athénban, hogy kiutalható-e a tavasszal odaítélt második, 130 milliárd eurós nemzetközi mentőprogram következő részlete. Ettől függ Görögország számára közvetlenül a fizetőképesség megtartása, Európa számára pedig alkalmasint az euróövezet megőrzése a mostani formájában. A görög kormánnyal zajló tárgyalások témája a szerkezeti reform, a finanszírozás és az adósságtörlesztés fenntarthatósága – mondta az IMF vezetője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.