Piros pontot adott az IMF Görögországnak

Jól haladnak és igen termékenyek a tárgyalások Görögországgal – mondta az IMF vezérigazgatója, Christine Lagarde a hét végén Rijádban.

BuL
2012. 10. 07. 16:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az IMF, az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank – a hitelező trojka – képviselői ezekben a hetekben vizsgálják Athénban, hogy kiutalható-e a Görögországnak tavasszal odaítélt második, 130 milliárd eurós nemzetközi mentőprogram következő részlete. Ettől függ Görögország számára közvetlenül a fizetőképesség megtartása, Európa számára pedig alkalmasint az euróövezet megőrzése a mostani formájában. A görög kormánnyal zajló tárgyalások témája most a szerkezeti reform, a finanszírozás és az adósságtörlesztés fenntarthatósága – mondta az IMF vezetője.

Christine Lagarde egyebekben megköszönte az érintett arab országoknak, hogy az olajárak és az olajtartalékok jó kezelésével hozzájárulnak a világgazdaság stabilizálásához. Ez utóbbiról más vélemények is vannak: a nagy nyugati importőröket képviselő Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) vezetője a múlt hónapban aggasztónak nevezte, hogy június óta 20 százalékkal drágult a kőolaj a szabadpiacon.

Egyiptom inkább éhen hal

Nem lesz könnyű dolga a Nemzetközi Valutaalapnak Egyiptommal, mivel az afrikai kormány az iszlám pénzügyi jognak megfelelő kölcsönt óhajt a nemzetközi szervezettől. „Soha nem fogadnám el, hogy Egyiptom kamat terhére éljen, inkább éhen halunk, de nem eszünk kamat terhére” – mondta Mohamed Murszi államfő a hét végén egy kairói ünnepségen, amelyet az 1973. októberi, Izrael elleni háború évfordulójára rendeztek tízezrek részvételével. Az egyiptomi kormány augusztusban 4,8 milliárd dollárig terjedő kölcsönt kért az IMF-től. „Ez nem jelent uzsorát” - fogadkozott Murszi, leszögezve, hogy a kölcsön meg fog felelni az iszlám előírásainak. Az IMF vezérigazgatója, Christine Lagarde a hét végén úgy nyilatkozott Rijádban, hogy a nemzetközi pénzintézet „kész előfeltételek nélkül tárgyalni” az egyiptomi kormánnyal. Az iszlám pénzügyi jog a kamatszedést általánosságban uzsorának tartja, és tiltja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.