Magyar zászlók lobogtak Németországban

Lelkesedéssel ünnepelték Magyarországot Lipcsében a békés kelet-németországi forradalomra emlékező Fényünnepen.

BL
2012. 10. 10. 10:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balog Zoltán az ünnepség után Berlinben elmondta: Németországban „nagy vita folyik” Magyarországról, és a lipcsei ünnepség előkészületeiről szóló beszámolók alapján „mindenféle Magyarország-ellenes transzparensre és bekiabálásra lehetett számítani”. Ilyesmi azonban „egyáltalán nem történt” – emelte ki a miniszter.

Hozzátette: a város főterén összegyűlt 8-10 ezer ember előtt elmondott köszöntő beszédét „legalább olyan lelkesedéssel fogadták”, mint az előtte szóló lipcsei főpolgármester beszédét, és sok magyar zászlót is lehetett látni a tömegben.

„Komikus” intermezzo

Kedd esti beszédében hangsúlyozta: „Nekünk, akik megtapasztaltuk a kommunizmus hatalmát és azt, hogy miként élnek tovább ezek a struktúrák, össze kell fognunk, hogy ne a rendszerváltoztatás vesztesei legyenek többen, hanem a nyertesei, mert az nem igazi szabadság és nem igazi demokrácia, amely az igazságtalanságokat erősíti, és nem az igazságosságot” – idézte fel a miniszter.

A kelet-németországi békés forradalom egyik legfontosabb eseményére, az 1989. október 9-i lipcsei tömegtüntetésre emlékező ünnepség első része a hagyományok szerint a Beszéd a demokráciához című ünnepi szónoklat az egykori ellenzéki mozgalmak központjában, a Miklós-templomban. Az ünnepséget szervező civilek „nem akarták, hogy a magyar kormány egy tagja legyen ott az ő templomi ünnepségükön” – mondta Balog Zoltán, megjegyezve, hogy ez „kicsit komikus”, hiszen a nyolcvanas évek végén lelkipásztorként ő is résztvevője volt a Miklós-templomból kiinduló számos ellenzéki megmozdulásnak. Az ünnepi beszédet a szervezők felkérésére Dalos György Berlinben élő magyar író, történész mondta el.

Jó és érdekes beszélgetés

Balog Zoltán felidézte, hogy kedden Lipcsében a Fényünnep mellett részt vett a német Kereszténydemokrata Unióhoz (CDU) közel álló Konrad Adenauer Alapítvány (KAS) Szabadság Magyarországon című pódiumbeszélgetésén is. Úgy vélte: „Jó, kiegyensúlyozott, érdekes beszélgetést” folytattak Magyarország helyzetéről többek között Georg Paul Heftyvel, a Frankfurter Allgemeine Zeitung című konzervatív német lap volt rovatvezetőjével és Matthias Cornils médiajogásszal, a mainzi Johannes Gutenberg egyetem kutatójával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.