A keddi keltezésű közleményben azt írták: a kétnapos látogatás végén a miniszter ellátogatott Miskolcra és a szintén Borsod-Abaúj-Zemplén megyében található Alsózsolcára, mivel az elmúlt három évben „Magyarország volt a Kanadában benyújtott menedékkérelmek első számú forrása”, és a kérelmezők mintegy 40 százaléka Miskolc környékéről érkezett. Hangsúlyozták, hogy még idén életbe lép az új bevándorlási törvény, amely azt hivatott segíteni, hogy a kanadai kormány gyors védelmet nyújthasson a valódi menekültek számára, ugyanakkor megszünteti a visszaéléseket a rendszerben.
Tartózkodása során Jason Kenney beszélgetett a helyi lakosokkal, roma gyermekeket látogatott meg egy iskolában, találkozott a miskolci polgármesterrel, valamint megbeszélést folytatott a helyi roma önkormányzat vezetőivel.
Budapesti tartózkodása során a nagykövetség tájékoztatása szerint Jason Kenney találkozott Pintér Sándor belügyminiszterrel, Martonyi János külügyminiszterrel, valamint Balog Zoltánnal, az emberi erőforrások miniszterével.
Rendhagyó migráció
A megbeszélések a kanadai–magyar kapcsolatokra és a Magyarországról Kanadába történő rendhagyó migráció jellemzőire összpontosultak. Jason Kenney emellett találkozott Farkas Flórián fideszes parlamenti képviselővel, az Országos Roma Önkormányzat elnökével is, akivel a magyar kormány nemzeti társadalmi felzárkózási stratégiájáról tárgyalt.
Helyszíni riport Kanadából
Párizsban szállnék fel az Air Canada járatára, de a gépbe lépés előtt még egyszer ellenőrzik az útlevelet. Amint a reptéri alkalmazott meglátja a Hungary feliratot, kihív a sorból, zsebre vágja az útlevelem, és azt mondja, meg kell várnom a kanadaiak emberét – a Magyar Nemzet helyszíni riportját Kanadából ide kattintva olvashatja.
Több olyan esettel találkoztak a kanadai bevándorlási hivatal, a határőrség és a Bevándorlási és Menekültügyi Tanács munkatársai az utóbbi években, amikor a bevándorlók jogi képviselői szakmailag és etikailag is megkérdőjelezhető módon jártak el – írta korábban a Magyar Nemzet.
Őrizetbe vétel
Torontóban egy emberkereskedő hálózat újabb tagjait vették őrizetbe a közelmúltban, akik hamiltoni családi vállalkozásuknál illegálisan bevándorolt magyarországi romákat foglalkoztattak. A banda egyik vezetője hónapokkal azelőtt távozott Kanadába, hogy társtettesként folytatólagosan elkövetett zsarolás és csalás miatt elmarasztalták Veszprémben. Karádi Ferenc az azóta Kanadából kitoloncolt élettársával és testvérével éveken át tartott rettegésben pápai vállalkozókat. A férfit Kanadában februárban 6 év szabadságvesztéssel sújtották.
Az áldozatok felhajtóját május elején ítélték el. Mint arról korábban beszámoltunk, a banda egy bérgyilkost is felfogadott, hogy megölesse Kanadába csábított áldozatait, valamint két rendőrt és az ügyben eljáró ügyészt.