Színjáték és szarvashibák a Tóásó-ügyben

A foglyokat ismét ide-oda utaztatják az egymástól rendkívül nagy távolságra lévő városok között – írja a latin-amerikai ország több napilapja.

TK
2012. 10. 12. 16:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lapok röviden tudósítottak arról, hogy az ismételt elnapolást azért rendelte el a bíróság, mert nem érkezett meg minden vádlott az ország déli részében fekvő Tarijába. A tárgyalás kezdetén a vádlottak csak mintegy fele volt jelen, és a mostani elnapolás indoka is az, hogy az egyik vádlott – Ignacio Villa – orvosi kezelés miatt egyelőre nem tud megjelenni a tárgyalás helyszínén. Hiába volt jelen az illető ügyvédje, a bíróság elnöke számára ez nem volt elegendő. A csütörtöki döntés értelmében a tarijai meghallgatást október 18-án folytatják.

Szarvashibák és ide-oda utaztatás

A Santa Cruzban megjelenő El Deber azt írta: több vádlott védőügyvédje színjátéknak nevezte a történteket, felhívta a figyelmet arra, hogy a perben számos eljárásbeli szabálytalanságot is elkövettek. A rendkívül nehezen indult tarijai tárgyalás harmadik napján például a vád ismertetésekor követtek el szarvashibát, olyan vádpontot olvastak fel újra, amelyet egy korábbi meghallgatáson már semmisnek nyilvánítottak.

A La Pazban kiadott La Razón és a Cochabambában megjelenő Los Tiempos szerint a perbe fogottak a tárgyalás folytatásáig nem maradnak Tarijában, ahol nincs alkalmas zárka a fogva tartásukhoz, hanem ideiglenesen visszaszállítják őket La Pazba, illetve Trinidadba. A foglyokat tehát ismét ide-oda utaztatják az egymástól rendkívül nagy távolságra lévő városok között – utalnak rá a lapok.

Sergio Rivera, Tóásó Előd ügyvédje két nappal korábbi közleményében úgy fogalmazott, hogy a per során a legalapvetőbb emberi jogokat is megsértették.

A Tóásó-ügy előzményei

Magyarországi politikusok, európai parlamenti képviselők egyaránt megfogalmazták követelésüket, hogy a bolíviai igazságügyi szervek legalább saját törvényeiket tartsák be a Tóásó-ügyben, és biztosítsanak méltányos bírósági eljárást a vádlottak számára. A tarijai tárgyalást rendkívüli biztonsági intézkedések közepette rendezték.

A perbe fogottakat különböző városokban tartották fogságban vagy házi őrizetben, köztük a fővárosban, La Pazban, illetve Santa Cruzban. Tarija viszont mindkét helyszíntől messze van. Több vádlottnak – például Villának és az annak idején a legendás argentin–kubai gerillavezért, Ernesto Che Guevarát elfogó Gary Prado Salmónnak – rossz egészségi állapota nem tette lehetővé az utazást. Tóásó Előd nővére, Tóásó Edit korábban elmondta, hogy Tarijában öccsét és három társát eleinte egy körülbelül négy négyzetméter alapterületű zárkában tartották fogva, amelyben nem volt sem áram, sem víz, sem fekhely. A vádlottaknak állítólag a tárgyalóteremben sem jutott ülőhely. Tóásó Edit csütörtöki Facebook-bejegyzése szerint erre a napra már valamelyest javult helyzet, volt fekhelyük, lámpájuk és ennivalójuk. A tárgyalási szünet idejére a vádlottak egy részét visszaszállítják korábbi fogvatartási helyükre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.