Csak választás dönthet a szíriai elnök sorsáról

Bassár el-Aszad kijelentette a Russia Today orosz tévének adott interjúban, hogy csak választáson dönthetnek az ő sorsáról.

TK
2012. 11. 09. 16:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bassár el-Aszad figyelmeztetett arra, hogy a fegyveres konfliktus a szíriai felkelőkkel hosszúra nyúlhat, ha a lázadók továbbra is kapnak külföldi támogatást. Az elnök hatalomban maradása vagy távozása csak a szavazóhelyiségekben dönthető el – szögezte le a Damaszkuszban készült interjúban. Aszad ismét kijelentette, hogy Szíriában nem polgárháború van, hanem „külföldről támogatott terrorizmus Szíria destabilizálására”. „Ez a mi háborúnk. Ha a felkelők külföldi támogatása megszűnik, akkor néhány hét alatt be tudjuk fejezni” – mondta.

„Nehéz háborúra kell felkészülni. Nem várható el, hogy egy olyan kis ország, mint Szíria, néhány nap vagy hét alatt legyőzze ezeket az országokat, amelyek felhatalmazva érzik magukat arra, hogy harcoljanak ellenünk” – tette hozzá az Egyesült Államokra, több nyugati és arab országra utalva.

Aszad az interjúban azzal vádolta Recep Tayyip Erdogan török kormányfőt, hogy úgy viselkedik, „mintha az Oszmán Birodalom szultánja volna, mintha az egész térség felett uralkodhatna, mint annak idején”. „Sőt, a lelke mélyén kalifának képzeli magát. Erdoganból zéró problémából zéró barát lett” – tette hozzá.

Törökországba menekültek a szíriai katonatisztek

Az újonnan érkezettekkel 120 ezerre nőtt a polgárháború 20 hónapja alatt Törökországba érkezett szíriai menekültek száma – közölte a nevének elhallgatását kérő török külügyminisztériumi illetékes. Az éjszaka érkezett menekültekből ötezret a szíriai határ mellett fekvő Akcakale városban lévő menekülttáborban helyeztek el, a többieket rokonaik fogadták be. Törökország eddig 14 menekülttábort állított fel a szíriai menekültek számára – közölte a török katasztrófavédelmi igazgatóság.

Péntekre virradóra huszonhat szíriai katonatiszt is Törökországba menekült. A tisztek – két tábornok, tizenegy ezredes, két alezredes, két őrnagy, négy százados és öt hadnagy; családjukkal és közkatonákkal együtt összesen 71-en – Hatay tartományba érkeztek – jelentette az Anadolu török hírügynökség.

A menekültek programja „súlyosan alulfinanszírozott”

John Ging, a világszervezet humanitárius ügyekkel foglalkozó hivatalának műveleti igazgatója közölte: az ENSZ arra is készül, hogy ha nem sikerül véget vetni a harcoknak Szíriában, akkor növekszik a szomszédos országokba menekülők száma: 2013 elején már mintegy 700 ezren lesznek a jelenlegi csaknem 400 ezerrel szemben – mondta a tisztségviselő a pénteken Genfben tartandó ötödik szíriai humanitárius fórum előtt, amelyen kormányok és nemzetközi szervezetek 350-400 képviselője vesz részt.

„Az embereknek tudniuk kell, milyen elkeserítő, milyen elviselhetetlen a Szíriában élők helyzete, mennyit szenvednek, egyre reményvesztettebbek, és nagy szükségük van a humanitárius segítségre – hangoztatta Ging egy interjúban. – És a közemberek helyzete még sokkal rosszabb lesz, igen gyorsan romlik.”

Az ENSZ és más segélyszervezetek jelenleg a két és fél millió rászorulóból csak másfél millióhoz jutnak el, és ennek fő oka a pénzhiány – mondta Ging, aki szerint a Szírián belül szükséget szenvedőknek szóló humanitárius program, valamint a törökországi, jordániai, libanoni és más szomszédos országokbeli táborokban élő szíriai menekültek programja „súlyosan alulfinanszírozott”, az adományozók a szükséges pénz kevesebb mint felét adják.

Navy Pillay, az ENSZ emberjogi főbiztosa ugyancsak pénteken „nagyon aggasztónak” minősítette a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (CICR) előző napi beismerését, amely szerint már nem képes megbirkózni a szíriai humanitárius válsággal. „A CICR jelentősége éppen abban áll, hogy mindig képes eljutni a lakossághoz, kivéve, ha az valóban lehetetlen” – mondta a főbiztos asszony, aki Indonéziában nyilatkozott az AFP hírügynökségnek.

„Nem tudjuk elég gyorsan fokozni tevékenységünket a szíriai humanitárius helyzet súlyosbodásával szemben” – jelentette ki csütörtökön Peter Maurer, a CICR elnöke. „Sok a fehér folt, ahova semmi segély nem jut el, nem tudjuk, milyen ott a helyzet, és hány embert érint” – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.