Kína folytatni fogja a politikai szerkezet reformját, a demokrácia kiszélesítését, amelynek része a demokratikus választás, a jogok és a szabadság biztosítása – hangoztatta egyebek mellett csaknem másfél órás beszámolójában Hu Csin-tao, a Kínai Kommunista Párt (KKP) főtitkára a párt XVIII. kongresszusának nyitónapján, csütörtökön.
Legalább akkora tétje van a novemberi kínai tisztújításnak a távol-keleti ország gazdaságára nézve, mint a politikai viszonyokra vetítve. A Kínai Kommunista Párt (KKP) november 8-ai kongresszusán a KKP frakciói ugyanis nemcsak a politikai irány tartásáról vagy újraírásáról döntenek, hanem közvetve arról is, hogy mi a fontosabb: tartani a 7-8 százalékosra csökkent, még mindig rendkívül komoly léptékű GDP-növekedést, vagy nagyobb szeletet hasítani az egyre nagyobb tortából a szélesebb néprétegek számára – olvassa el az mno.hu összeállítását Kína helyzetéről.
A KKP mintegy 370 tagot tömörítő Központi Bizottsága a hírek szerint földindulásszerű változások kapujában áll.
Az államhatalmat az embereknek kell gyakorolniuk – húzta alá elsőként Hu, amikor a demokrácia bővítésének programját pontokba szedve részletezte. Elmondta: tökéletesíteni kell a konzultációkra épülő demokratikus intézményrendszert, vagyis a civil szervezeteket is bevonó népfrontszerű kapcsolatokat és a „közösségi szintű” demokráciát, amivel például a lakóközösségekre, a munkahelyi közösségekre, az önkormányzatokra utalt. A KKP mindezt a helyi pártszervek vezetésével képzeli el.
„Soha sem fogjuk lemásolni a nyugati politikai rendszert” – erősítette meg ezúttal is a kínai álláspontot a főtitkár.
Közvetlen kapcsolat és egyenlőség
Elhangzott: Kína növelni fogja a közösségi szintű képviselet arányát a helyi törvényhozásokban, egyben csökkentik a párt és a kormányzati apparátus tagjainak számát. A helyi népi gyűlések összekötő hivatalokat fognak nyitni, hogy tagjaik közvetlenebb kapcsolatba kerülhessenek az emberekkel.
A pártfőtitkár hangsúlyozta a törvényekre alapozott kormányzást, amelyben mindenki egyenlő, a törvényszegőket pedig felelősségre vonják. A vezetőknek „mind gondolataikban, mind tevékenységükben” szem előtt kell tartaniuk a törvényeket. A hatalomban senki sem helyezheti magát a törvények fölé – szögezte le Hu, és a tapssal kísért „parancsolatot” később más formában is megismételte, amikor a korrupció elleni határozott fellépés szükségességéről beszélt.
„Tiszta kormány”
A vezetőket szigorú önfegyelemre intette, és kilátásba helyezte családjuk és beosztottjaik szigorúbb ellenőrzését. A „tiszta kormány” kifejezést többször is használta. Hu külön is kiemelte a hatalom ellenőrzésének tökéletesítését, az igazgatás intézményei, hivatalai létszámának a csökkentését, a nagyobb átláthatóság megteremtését.
„Ha nem leszünk képesek ezt a kérdést jól kezelni, az végzetesnek bizonyulhat a párt számára, az összeomlását eredményezheti, és az állam bukását okozhatja” – jelentette ki a korrupcióra utalva.
„Hazafias egységfront”
A beszédben – szokásos módon – a „hazafias egységfront” megerősítése is hangsúlyt kapott, ami azt jelenti, hogy az úgynevezett demokratikus pártokkal, a párton kívüliekkel, a különböző etnikai csoportokkal és vallások követőivel, valamint a tengeren túli kínaiakkal a párt a harmonikus együttműködésre törekszik.
Kiegyensúlyozottabb gazdasági növekedés
Hu beszámolójának a gazdaságfejlesztésről szóló fejezetében külön kitért a belső fogyasztás növelésére, annak ösztönzésére, amit stratégiai célnak nevezett. Emellett a piac kiterjesztését, a beruházások megfelelő ütemű bővítését is szorgalmazta.
Mint mondta, kiegyensúlyozottabb gazdasági növekedést kell elérni, és az egy főre jutó GDP 2010. évi mértékét 2020-ra – a városi és a vidéki lakosság körében egyaránt – meg kell duplázni. Több támogatást ígért az elmaradottabb nyugati országrésznek és a vidéknek, továbbá a munkahelyeket teremtő vállalkozást kezdőknek.
Hu egy többszintű tőkepiac megteremtését is előrevetítette, piaci alapú kamatokkal és árfolyamokkal, továbbá a nemzeti valuta konvertibilitásának elősegítését.
Kínát tengeri hatalommá kell tenni
Kínának aktív védelmi politikára van szüksége, (harc)készültségét fokoznia kell, és ki kell terjesztenie. Mint mondta a hadseregnek képesnek kel lennie egy helyi háború megnyerésére az „információs korban”. „Kínát tengeri hatalommá kell tenni” – mondta.
A KKP továbbra is egyik legfontosabb céljának tekinti az ország újraegyesítését. A beszámoló közbeni tapsok közül talán a legerőteljesebb akkor volt, amikor Hu Tajvanról így beszélt: „sosem fogjuk megengedni egyetlen embernek vagy erőnek sem, hogy bármilyen eszközzel elválassza Tajvant Kínától”.
Meghatározták a fejlődés irányát
A KKP XVIII. kongresszusán meghatározzák Kína következő öt-tíz évének fejlődési irányát, és megválasztják a párt, egyben az ország új vezetőit.
A vörös zászlókkal feldíszített Népi Gyűlés Házában a KKP 82 millió tagja által kiválasztott 2270 küldött egy héten át tanácskozik. A kongresszuson a külső megfigyelők számára legfontosabb esemény a nemzedékváltás lesz a csúcsvezetőségben. Hu Csin-tao jelenlegi pártfőtitkár helyére várhatóan Hszi Csin-ping, a központi bizottság titkárságának vezetője, alelnök kerül. Az új állami vezetők a parlament tavaszi ülésszakán foglalják el az államelnöki, házelnöki, kormányfői és népfrontelnöki pozíciót.