Az EU lassacskán a transzferunió irányba tolódik – fejtette ki –, mégpedig a piacival azonos felfogás következményeként, vagyis hogy minden ország kiszámolja, mennyit ad be a közös büdzsébe, mennyit vesz ki onnan, és neki kedvező eredményre törekszik. Holott az elején nem arról volt szó, hogy „nemzeti alapon adunk-veszünk, kiegyenlítünk”, hanem közös célok finanszírozásáról – így például a fejletlen régiók felzárkóztatásáról –, valamint arról, hogy egy olyan közös politika valósul meg, amely összességében mindenki javára válik – mondta a Janez Jansa szlovén kormányfővel közös tájékoztatón az egynapos ljubljanai látogatáson tartózkodó Orbán Viktor.
Szerinte Európánaka költségvetési vitában el kell döntenie: üzleti transzferunióvá alakul, vagy fenntartja, hogy elvei vannak, gazdaságpolitikai filozófiája van, bizonyos ágazatokat pedig, így többek között az említett területpolitikát és a mezőgazdaságot, közös költségvetésből finanszíroz. Azzal kapcsolatban, hogy egy múlt heti kormányhatározat szerint Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter uniós főtárgyalóként felel a 2014–2020-as programozási időszak előkészítéséért, a kormányfő jelezte: a tárcavezetőnek az intézményrendszer átalakítása a feladata, nem pedig az uniós költségvetési tárgyalások vezetése. Mint fogalmazott, a pénzről a miniszterelnökök tárgyalnak, a gazdasági miniszter pedig az uniós források felhasználását szabályozó intézményrendszerrel kapcsolatban tartozik felelősséggel.
Janez Jansa szlovén miniszterelnök a sajtótájékoztatón a brüsszeli csúcstalálkozót úgy értékelte, tettek bizonyos előremutató lépéseket, majd úgy vélekedett – utalva arra, hogy országa és Magyarország is tagja a kohézió barátai elnevezésű csoportnak –, sikerül majd megvédeni a kohéziós alappal kapcsolatos magyar és szlovén állásfoglalást is. Megállapodás nélkül ért véget múlt pénteken Brüsszelben az unió 2014 és 2020 közötti keretköltségvetéséről tartott EU-csúcstalálkozó. Mint a nyilatkozatokból kiderült, nem sikerült áthidalni azt a szakadékot, amely a kiadások drasztikus visszanyesését hajlíthatatlanul követelő britek és az ennél kompromisszumkészebb tagországok között keletkezett.
A muravidéki magyarság képviselőivel is találkozott a kormányfő
A Szlovéniában élő magyarság képviselőivel is találkozott hétfői ljubljanai látogatása alkalmából Orbán Viktor miniszterelnök. A kormányfő a tárgyalás után újságíróknak elmondta, a résztvevőkkel átfogó helyzetértékelést tartottak, áttekintették, hogy a gazdaság, a demográfia, az oktatás, a média, a kultúra és a sport szempontjából milyen helyzetben van a szlovéniai magyarság. Megegyeztek, összeállítanak egy tervet arról, hogy a kabinet reményei szerint az elkövetkező időszakban erősödő magyar gazdaság milyen lehetőségeket tud teremteni a Muravidéken élő magyarságnak.
Horváth Ferenc, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség elnöke megköszönte, hogy az elmúlt időszakban erősödött a muravidéki magyarok iránti figyelem, és nőttek a támogatások is.
Új energiaforrások
Kétoldalú technológiai és innovációs megállapodást írt alá a Nemzeti Innovációs Hivatal (NIH) és a szlovéniai Technológiai Ügynökség hétfőn Ljubljanában – tájékoztatta a NIH hétfőn az MTI-t. A közlemény szerint az együttműködési megállapodást elsősorban a fenntartható fejlődést szolgáló új energiaforrások és ipari technológiák, kiemelten a geotermikus energiára épülő megújuló energiák és a hatékony energiafelhasználás területén történő információcsere, valamint szakmai szemináriumok és együttműködési programok közös kidolgozásának szándékával írták alá.
Mészáros György, a NIH elnöke az egyezmény aláírása kapcsán hangsúlyozta: mindkét ország innovációs politikájában kiemelt szerep jut a megújuló energiaforrások széles körben történő alkalmazását lehetővé tevő technológiai vívmányok gyakorlati felhasználásának. A hatékonyabb energiafelhasználás a határokon átnyúló, a régiókat átfogó tudományos és technológiai együttműködések révén valósulhat meg leginkább. A NIH elnöke szerint a megállapodás nagy előrelépést jelent a geotermikus energiákban rejlő közös kutatási projektek beindításában. Az egyezményt Orbán Viktor miniszterelnök hétfői szlovéniai hivatalos látogatása keretében írták alá, az eseményen jelen volt a magyar kormányfő és Janez Jansa szlovén miniszterelnök is.