Orbán: Jobb ez így Magyarországnak

Nem jött létre a megállapodás az Európai Unió állam- és kormányfőinek rendkívüli csúcstalálkozóján az EU 2014 és 2020 közötti keretköltségvetéséről.

TK
2012. 11. 23. 16:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányfő sajtótájékoztatóján elmondta, hogy legközelebb jövőre lesz lehetőség tárgyalni ezekről a kérdésekről. Orbán Viktor az MTI kérdésére kifejtette, szerinte Magyarország számára előnyösebb az, hogy nem jött létre megállapodás, mint ha a Herman Van Rompuy által a megelőző éjjel ismertetett javaslatot fogadták volna el.

Az Európai Tanács elnökének javaslatáról a miniszterelnök elmondta: az nem megállapodás, csak előterjesztés, amely elvezethetett volna egy megállapodáshoz, de mivel nem így történt, „megszűnt létezni”. Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a következő tárgyalások alapja már nem ez a dokumentum lesz, hanem egy új előterjesztés, amelynek elkészítésével az állam- és kormányfők megbízták Herman Van Rompuyt.

Meglepetés lett volna a megállapodás

A miniszterelnök szerint az lett volna a meglepő, ha sikerül megállapodni, mert ez legutóbb sem sikerült elsőre. „A meglepetés az az, hogy a meglepetés elmaradt” – summázta a tárgyalások megrekedésével kapcsolatos véleményét.

Arra a kérdésre, hogy mely országok miatt nem jött létre a megállapodás, úgy felelt, hogy a tárgyalás részleteinek ismertetésére senki sem hatalmazta fel, „az ember nem piszkít arra az asztalra, ahonnan eszik”.

A magyar álláspont Orbán Viktor szerint a tárgyalások első pillanatától világos volt. „A magyar álláspontnak elvi alapjai vannak, a magyar álláspont érvényesíthető álláspont, és ezért jó reményekkel várjuk a tárgyalások következő fordulóját” – fejtette ki.

A Kohézió Barátai

Az Európai Bizottság által készített keretköltségvetés-tervezet jelentősen, 20-30 százalékkal rövidítette volna meg a Magyarországnak járó kohéziós forrásokat, a felzárkóztatásra fordítható összeg pedig csütörtök éjszakáig minden egyes javaslattal csökkent. Magyar kormányzati tisztségviselők az elmúlt hónapokban több ízben kijelentették: ez nem elfogadható. A csúcstalálkozó előtt Van Rompuyjel folytatott kétoldalú találkozók alapján készített javaslat ugyan 10,6 milliárddal emelte volna a kohéziós pénzeket, és a kiadási korlátot is megemelte volna, de Magyarország még úgy is jóval kevesebb forráshoz juthatott volna, mint a jelenlegi pénzügyi periódusban.

A 15 uniós tagállamot, köztük Magyarországot is a sorai között tudó, úgynevezett Kohézió Barátai országcsoport azzal érvelve, hogy ezek a források a növekedésösztönzés a munkahelyteremtés hatékony eszközei, a felzárkóztatási források szinten tartását vagy emelését szerette volna elérni. Azt, hogy a csoport az utolsó pillanatig összetartott, Orbán Viktor a mai magyar modern diplomáciában ritka bravúrnak nevezte. Ez szerinte jó esélyeket teremt a tárgyalások folytatására nézve.

„A kohéziós politikát arra találták ki, hogy a szegény országok szegény régióinak a fölzárkózását elősegítsék” – jelentette ki a miniszterelnök, és hozzátette: véleménye szerint európai elvvel ütközik bármilyen olyan javaslat, amelyben ezek a térségek pénzt veszítenek, miközben a náluk jobb helyzetben lévő régiók nyernek.

Leszögezte, hogy a magyar javaslatokat írásban is benyújtották a tanács elnökségének, ezzel hazánk világossá tette, hogy mit akar, ami a Kohézió Barátai előtt sem titok. „Nincs olyan magyar javaslat, amelynek a Kohézió Barátai közül bárki is a vesztese lenne” – hangsúlyozta.

Keresztül-kasul szelik egymást az elképzelések

Az MTI-nek arra a kérdésére, hogy mennyire került magyar szempontból elérhető közelségbe egy esetleges megállapodás az egyeztetéseken, Orbán Viktor azt mondta, nem egyenes vonalú haladást kell elképzelni a tárgyalásokon, hanem a 27 tagország elképzelései keresztül-kasul szelik egymást, a tárgyalási rend pedig rendkívül szövevényes. „Ezért könnyen előfordulhat, hogy az ember úgy érzi, hogy már megcsapta az orrát a füstölt kolbász illata, és akkor az utolsó pillanatban kiderül, hogy elfogyott, mire odaér, és vissza kell állni a sor végére” – érzékeltette az egyeztetések menetét.

A kormányfő kifejtette, hogy ezeken a tárgyalásokon amíg mindenben nincs megállapodás, addig semmiben sincs megállapodás. „Én úgy éreztem végig, hogy biztonságban van az ország, uraltuk a helyzetet [ ], tudtuk, hogy mi az, ami nem fogadható el semmiképpen Magyarországnak, és azt meg is akadályoztuk” – jelentette ki sajtótájékoztatóján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.