Szakadék felé rohan Amerika

A politikusok közti megegyezés távolinak tűnik, pedig milliónyi munkahely és a gazdasági növekedés megtartása a tét.

Kovács N. László
2012. 11. 10. 12:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Távolinak tűnik a kompromisszum a fiskális szakadék ügyében a The New York Times írása alapján. Mindkét oldal állítja, felhatalmazást kapott a választóktól eddigi politikája folytatására. Barack Obama szerint aki rá szavazott, az egyben a gazdagok magasabb adóira is szavazott. „Ez az adóemelés központi kérdés volt a kampány során. Rengeteget vitáztunk róla, de kedden a választók nekem adtak igazat” – fogalmazott a régi-új elnök. John A. Boehner republikánus frakcióvezető szerint az újraválasztott alsóházi konzervatív többség szintén mandátumot kapott a választóktól, mégpedig az alacsony adók politikájára. „Ha emeljük a terheket, azzal csak a munkahelyteremtés folyamatát lassítjuk. A gazdasági növekedést az adók alacsonyan tartásával és a kiskapuk és értelmetlen kedvezmények eltörlésével tudjuk a legjobban támogatni” – fogalmazott Boehner. A frakcióvezető terve szinte szóról szóra megegyezik azzal, amit néhány hete Mitt Romney tárt a választók elé – és amit a választók végül nem szavaztak meg, emlékeztet a Times.

Mindkét fél engedékenyebb hangot ütött meg és kompromisszumkészségről beszélt. Boehner úgy fogalmazott, frakciója „várja az elnöki vezetést”, Obama pedig elmondta, kész a tárgyalásokra, „egyetlen részlethez sem ragaszkodom foggal-körömmel”. A szép szavak mögött azonban továbbra is hajlíthatatlan ideológiai különbségek bújnak meg. Boehner szigorúan kitart a Bush-féle adókedvezmények teljes megtartása mellett, Obama pedig békülékeny beszéde után nyilatkozatban közölte, minden javaslatot meg fog vétózni, mely a 250 ezer dollár felett keresők alacsony adóinak megtartására irányul. A két fél abban egyetért, hogy az automatikus elvonásokat meg kell akadályozni – az ország nem száguldhat bele az úgynevezett fiskális szakadékba. A Kongresszusi Költségvetési Bizottság friss jelentése szerint a tavaly nyáron elfogadott csomag ugyan több mint 500 milliárd dollárral csökkentené az államadósságot, de nyomában legalább fél százalékkal visszaesne a gazdaság, és akár milliónyian veszthetnék el állásukat. „A majdani megállapodás végső formája azonban továbbra sem látható tisztábban, mint a választások előtt” – jegyzi meg a lap.

Harcra buzdít Paul Krugman, a Timesban publikáló, befolyásos Nobel-díjas közgazdász is. „Ne egyezkedjünk” címmel megjelent írásában felszólítja Obamát, hogy csak a lehető legkisebb mértékben engedjen a republikánusok követeléseinek. „A konzervatívok a szavazók támogatása híján zsarolással próbálják elérni céljukat. Hajlandók akár a gazdaságot is megkárosítani, hogy a gazdagok továbbra is kevesebb adót fizethessenek. Ennek a gyakorlatnak megálljt kell parancsolni. Hogy hogyan? Egyszerűen nemet kell mondani a követeléseikre, és ha kell, felvállalni a szakadékot. Az elmaradt megállapodás is jobb, mint egy rossz megállapodás” – fogalmaz Krugman. A közgazdász elismeri, ez számos amerikai számára nehézségekkel járna, de rámutat, ha csak így lehet kompromisszumra kényszeríteni a republikánusokat, akkor az árat meg kell fizetni.

Persze nem kevésbé harcias a másik oldal sem. A The Wall Street Journal Mitch McConnel szenátusi republikánus frakcióvezetővel beszélgetett, aki kijelentette: ha Obama harcolni akar, a konzervatívok készen állnak. „Hadd fogalmazzak világosan: nem vagyok hajlandó adókat emelni. Pont – nyilatkozta McConnal a pénzügyi világ első számú lapjának. – Lehet, hogy Obama megpróbál majd a gonosz szolgáiként beállítani minket ezért, de a válaszom akkor is rövid és velős lesz: Nem. Nem egyezem bele semmiféle új adóba, mely árt a gazdaságnak.” A frakcióvezető szerint „átfogó adóügyi reformra” van szükség, mely alacsony adókkal ösztönzi a munkahelyteremtést, ugyanakkor bezárja a szükségtelen kiskapukat a gazdagok előtt. McConnel reméli, az elnök is belátja, hogy ez az egyetlen megoldás Amerika problémáira – ugyanakkor Obamát ismerve nem lát sok esélyt a megegyezésre.

(The New York Times, nytimes.com, The Wall Street Journal, wsj.com)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.