A második világháború után évtizedeken át egyeduralkodónak számító Liberális Demokrata Párt (LDP) győzelme várható a vasárnapi előre hozott parlamenti választáson Japánban. A jobbközép-konzervatív alakulat 2009-ben veszítette el a hatalmat a Japán Demokrata Párttal (DPJ) szemben, amely a közel két évtizede stagnáló ország felemelkedését és a korrupció elleni határozott fellépést ígérte. A két miniszterelnököt elfogyasztó alakulat 47 százalékos támogatottsága mostanra 14-re esett, így minden bizonnyal ellenzékben folytatja a munkát.
A felmérések szerint az LDP és szövetségese, az Új Komeito Párt várhatóan 300 képviselői helyet szerez a 480 fős alsóházban. A szövetség számára a 320 képviselői szék elérése lenne a legfontosabb dolog, mivel így ki tudnák iktatni a felsőház szerepét, ahol a DPJ van még többségben. A választás ennek ellenére egyáltalán nem számít lefutottnak, mivel a szavazók 40-50 százaléka még bizonytalan, így a mandátumok becsült eloszlása még változhat. A DPJ-nek 70-80 mandátumot jósolnak.
Bizonytalan viszonyok
Az LDP győzelme várhatóan komoly fordulatot hoz majd a japán politikában, mivel – többek között – a tavalyi fukusimai katasztrófa ellenére sem adnák föl az atomenergiára való támaszkodást, szigorúbb politikát folytatnának Kínával szemben, valamint aktív monetáris és fiskális politikával pörgetnék föl a gazdaságot. A miniszterelnöki széket Shinzo Abe, az LDP korábbi kormányfője foglalhatja el, aki az Egyesült Államokkal való szorosabb együttműködés felé mozdulhat el.
A hosszú évek óta tartó gazdasági válság ahhoz vezetett Japánban, hogy a korábbi választásokkal ellentétben lényegesen több párt szállt be a politikai versenybe, némelyik csupán pár héttel ezelőtt alakult. „Ellentétben a legutóbbi két alsóházi választásokkal, amikor a képlet lényegesen egyszerűbb volt, most a választók is jóval nehezebben igazodnak el a kínálatban, és az ő szándékaikat is jóval nehezebb megérteni” – erről már Yukio Maeda politikai elemző beszélt. Azonban ha a kampány hajrájában nem történik semmi rendkívüli, akkor a választási eredmény sem fog meglepetést okozni – tette hozzá.
Fogy az idő
A választás egyik nagy meglepetését a nemrég alakított Japán Újjáépítés Párt okozhatja, mivel várhatóan 50 körüli mandátumot szerez a vasárnapi voksoláson. Az alakulatot a nyíltan nacionalista Shintaro Ishihara vezeti, amelynek a legfőbb célja, hogy a választáson megelőzze a DPJ-t és ezzel a legerősebb ellenzéki párt legyen. Ishihara egyébként nem új szereplő a politikában, mivel 1999–2012 között Tokió kormányzója volt, és többek között a bankokra kivetett adó kapcsán lett ismert.
A választásokat követően várhatóan júliusig még komolyabb változás nem várható az ázsiai országban, mivel az LDP-nek akkor lesz majd lehetősége arra, hogy a felsőházban lévő demokrata párti többséget kiiktassa. Japánnak azonban egyre inkább fogytán az ideje, mivel az államadósság mostanra a GDP több mint 200 százalékára nőtt, és komoly gazdasági növekedésre egyelőre nincsen kilátás. A 2005 óta hatalomra került nyolc miniszterelnök rekordgyorsasággal vesztette el a támogatottságát, így komolyabb átalakításba sem tudtak fogni. A múlt tükrében meglepő lenne, ha most sikerülne.