Az RMDSZ tárgyalást kezd Pontáékkal

A kormányon lévő román USL fölényesen nyerte a romániai választásokat, az RMDSZ öt százalék környékén mozog az exit poll eredmények alapján.

BL
2012. 12. 09. 20:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Romániában öt közvélemény-kutató intézet végzett exit poll felmérést, amelyek szerint a balközép jellegű USL támogatottsága 55-58,3 százalék között van. Második helyen az ellenzéki jobbközép Igaz Románia Szövetség (ARD) áll 18-21 százalék közötti támogatottsággal, harmadik helyen az először parlamentbe jutó populista Dan Diaconescu-féle Néppárt (PPDD) áll, amely a voksok 10-14 százalékát szerezte meg. Az RMDSZ valamennyi felmérés szerint 5 százalék körüli eredményt ért el.

A román központi választási iroda által közölt végleges részvételi adatok szerint a vasárnapi választáson a szavazásra jogosult állampolgárok 41,72 százaléka járult az urnák elé. A téli időjárás alaposan megzavarta a szavazást, hiszen a délelőtt folyamán több száz szavazóhelyiség ideiglenesen felfüggesztette tevékenységét, vagy később nyitottak a tervezetthez képest. A havazás főleg Bánságban és Erdélyben okozott nehézségeket. Temes, Arad és Hunyad megyében több település áram nélkül maradt.


Az exit poll eredmények általában az este hét órai helyzetet mérték, s így az RMDSZ esetében még nem biztos, hogy valóban elérte-e az öt százalékot. Az viszont valószínűsíthető, hogy a magyar szervezet teljesíti az úgynevezett alternatív küszöböt, ami azt jelenti, hogy minimum hat képviselője és három szenátora az első helyen végez saját egyéni választókerületében, így a párt biztosan bejutott a parlamentbe. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes vasárnap este telefonon gratulált Kelemen Hunornak a választási eredményhez – tudta meg az MTI kormányzati forrásból.

Kelemen Hunor: Biztosan ott leszünk

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség biztosan ott lesz a következő parlamentben mind a képviselőházban, mind a szenátusban – jelentette ki az RMDSZ csíkszeredai kampányközpontjában az exit poll alapján a szövetség elnöke. Hozzátette: az RMDSZ nem ötszázalékos párt, amint azt a közvélemény-kutatások mutatják, hanem az erdélyi magyar közösség képviselője. „A felelősségünk százszázalékos minden olyan magyar ember iránt, aki ránk szavazott, de azok iránt is, akik nem bennünket választottak vagy nem jutottak el ma az urnákhoz” – jelentette ki Kelemen.

Az RMDSZ elnöke úgy értékelte, szükség van arra, hogy a megszerzett jogokat a szövetség megerősítse, újabb jogok megszerzését tűzze ki célul, és hogy a nehéz gazdasági helyzetben a munkahelyteremtésre, a gazdasági reformra, és az adópolitika megváltoztatására fordítsa a figyelmet. „A gazdasági reformért, a kisebbségi jogokért és a régióátszervezésért tárgyalásokat kezdünk azokkal, akik a kormányzásra felhatalmazást kaptak” – jelentette ki. Hozzátette, valamennyi olyan párt vezetőjének gratulált telefonon, amely bejutott a parlamentbe.

Egy esetleges koalícióban való részvételre vonatkozó újságírói kérdésre Kelemen Hunor megjegyezte, az RMDSZ a programja alapján kész párbeszédet folytatni, ezt soha nem utasította el. Azt is megemlítette, hogy szombatra összehívja a párt kisparlamentjének tekintett Szövetségi Képviselők Tanácsát, hogy megvitassák a választási eredményeket és keressék a válaszokat a következő időszak kihívásaira.

Értékelvű szavazatok

Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) eredményét egyetlen felmérés, a román közszolgálati televízió megrendelésére készült CURS közvélemény-kutatóé mutatta ki. Eszerint a Toró T. Tibor által vezetett magyar párt a voksok 1,16 százalékát szerezte meg, így valószínűsíthető, hogy nem jutott be a parlamentbe.

Toró T. Tibor úgy nyilatkozott az MTI-nek, hogy valószínűleg jelöltjeiknek nem sikerült hat képviselői és három szenátori választókerületben első helyen végezniük, és így a pártnak valószínűleg nem sikerült átlépnie az alternatív bejutási küszöböt. Az EMNP elnöke hozzátette: mindez azonban csak a szavazatszámlálás befejezése után válik bizonyossá. A pártelnök azt is eredménynek könyvelte el, hogy az exit poll felmérések egy százalék fölötti eredménnyel jegyezték az EMNP-t. „Felkerültünk a román nagypolitika térképére” – állapította meg a pártelnök.

Hozzátette, már a részleges eredmények is körvonalazzák, hogy az EMNP több szavazatot kapott, mint a nyári önkormányzati választásokon. Valószínűsítette, hogy azok is az EMNP-re szavaztak, akik az önkormányzati választásokon a Magyar Polgári Pártot (MPP) támogatták.

Toró T. Tibor a Romániai Magyar Demokrata Szövetség demobilizáló kampánya rovására írta, hogy az erdélyi–partiumi magyarok kisebb arányban vettek részt a választáson. Megjegyezte, az EMNP pozitív üzenetet juttatott el a választókhoz, amikor azt mondta, mindkét magyar pártnak van esélye a bejutásra, az RMDSZ viszont elbizonytalanította a választókat azzal az üzenettel, hogy a néppártra adott szavazatok elvesznek.

A pártelnök ugyanakkor a magyar–magyar verseny mobilizáló hatását olvasta ki abból az adatból, hogy a székelyföldi Kovászna és Hargita megyében magasabb volt a részvételi arány, mint a négy évvel ezelőtti választáson. Hangsúlyozta, ha az EMNP-nek nem sikerül bejutnia a parlamentbe, akkor sem vesztek el a pártra leadott szavazatok, hiszen ezek értékelvű szavazatok voltak, amelyek haszna a későbbiekben meg fog mutatkozni.

Nem lehet megkerülni az autonómiát

Tőkés László szerint a romániai parlamenti választások urnazárásakor közölt exit poll eredmények posztkommunista visszarendeződést jeleznek. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke, az EMNP védnöke az MTI-nek elmondta, a Budapesti rendszerváltó politikai vonallal ellentétben Bukarestben a restaurációs politikai vonal látszik győzedelmeskedni. Az európai parlamenti képviselő sajnálatosnak tartotta, hogy a Romániai Magyar Demokrata Szövetség máris bejelentette a tárgyalási készségét a posztkommunista visszarendeződés képviselőivel.

Az európai parlamenti képviselő pozitívumnak tekintette, hogy az EMNP növelte támogatottságát a nyári önkormányzati választások óta. Fontosnak tartja, hogy a párt olyan témákat jelenített meg nagypolitikai szinten, mint az autonómia és a föderalizmus. „Ezek után nem tudja megkerülni az autonómiát az RMDSZ” – jelentette ki. Tőkés László úgy véli, hogy az EMNP-nek rendelkezésére áll a következő négy év ahhoz, hogy olyan győzelmet érjen el, amilyet a Fidesz ért el a két évvel ezelőtti parlamenti választáson.

Összefog az USL és az RMDSZ

Megkérdőjelezhetetlen győzelmet aratott a Szociálliberális Szövetség, amit az ellenzék is elismer – jelentette ki Victor Ponta. Az USL társelnöke szerint a választók akarata „példátlanul egyértelmű és világos” volt, így az USL abszolút többséget szerzett. Ponta jelezte, hogy felelősséggel viszonyul majd az ellenzékhez, amelyet tisztelni fog.

Bejelentette azt is, hogy beszélt telefonon Kelemen Hunorral, és megállapodtak, hogy hétfőtől tárgyalásokat kezdenek egy kétharmados alkotmánymódosító parlamenti többség kialakításáról, amely képes végrehajtani a reformokat. Később egy televíziós nyilatkozatban hozzátette, hogy beszélt már erről az USL másik két társelnökével, a liberális Crin Antonescuval és a konzervatív Daniel Constantinnal. Megegyeztek, hogy szövetséget alkotnak az RMDSZ-szel, amellyel sokszor voltak szövetségesek és ellenfelek egyaránt, de amely „egy jelentős romániai nemzeti kisebbséget képvisel”.

Ponta szerint Kelemen Hunor megerősítette, hogy az RMDSZ részt akar venni az USL által alakított „parlamenti és kormányzati” többségben, amely kétharmados többséggel rendelkezik majd. Crin Antonescu szerint az USL elsöprő győzelme a „Basescu-rezsim” végleges legyőzését jelenti.

ARD: cél a 20 százalék

Az ellenzéki, jobbközép Igaz Románia Szövetség (ARD) abban bízik, hogy a vasárnapi parlamenti választások végleges eredménye szerint meghaladják a 20 százalékot – jelentette ki urnazárást követően Vasile Blaga, az alakulat társelnöke. A szövetség legnagyobb erejét alkotó, Traian Basescu államfőt támogató Demokrata Liberális Párt (PDL) elnökeként is megszólaló Blaga arra biztatta a szavazókörzetekben lévő embereiket, hogy kövessék figyelemmel a szavazatszámlálást. A politikus reméli, hogy a szövetség eredménye meghaladja a 20 százalékot, az exit pollok szerint a voksok 18-21 százalékát kapta. „Ez nem diadalmas eredmény, hiszen azt a célt tűztük ki, hogy 20 százalék fölé kerüljünk,de s meggyőződésem, hogy végül sikerül ezt teljesíteni” – mondta Blaga.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.