A hóval is meg kellett küzdjenek a magyarok

Helyi idő szerint este 9-kor véget ért a szavazás Romániában, ahol a választópolgárok a parlament összetételéről döntöttek.

BL
2012. 12. 09. 19:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téli időjárás alaposan megzavarta a szavazást, hiszen a délelőtt folyamán több száz szavazóhelyiség ideiglenesen felfüggesztette tevékenységét, vagy később nyitottak a tervezetthez képest. A havazás főleg Bánságban és Erdélyben okozott nehézségeket. Temes, Arad és Hunyad megyében több település áram nélkül maradt.

A román belügyminisztérium közlése szerint délután öt óráig 370 feljelentést regisztráltak, amelyek választási rendellenességekre és szabálytalanságokra vonatkoztak. A hatóságok 41 bírságot róttak ki, és 35 megvesztegetés-gyanús esetről szereztek tudomást, amikor jelöltek pénzt adtak a választóknak, hogy menjenek el szavazni. A voksolás idején három ember életét vesztette hirtelen rosszullét nyomán. Egyikük a szavazóhelyiségben hunyt el, a másik kettő közvetlenül a szavazókörzetből való kijövetel után.

A szavazópolgárok 36,54 százaléka járult az urnákhoz helyi idő szerint 18 óráig. Az adatokat Marian Muhuleţ, a Központi Választási Iroda (BEC) szóvivője jelentette be helyi idő szerint 19 óra 30 perckor. A Központi Választási Iroda 2994 szavazóhelyiség adatai alapján, plusz-mínusz 3 százalékos hibaszórással becsülte meg a részvételi adatokat. Rámutatott, délutánra megfordult az arány: a falusi szavazókörzetekben valamivel többen szavaztak (38,95 százalék) mint városi környezetben. 2008-ban a polgárok 34,48 százaléka voksolt ugyaneddig.

A jelentős magyar lakossággal rendelkező megyék közül egyedül Bihar (36,82 százalék) haladta meg ekkor enyhén az országos átlagot, amelyhez Hargita megye (36,51 százalék) felzárkózott, viszont Kovászna (33,31 százalék), Maros (34,93 százalék), Szatmár (32,05 százalék) és Szilágy megye (35,55 százalék) az országos átlag alatt helyezkedik el.

Muhulet a 14 órai eredményeket ismertetve korábban elmondta: városi környezetben valamivel többen szavaztak (20,71 százalék), mint a falusi szavazókörzetekben (20,36 százalék). Akkor 20,56 százalékos volt a részvétel. A legnagyobb arányban akkor is az ország déli és keleti megyéiben szavaztak, a nyugati megyékben az átlagosnál alacsonyabb volt a szavazókedv.

Az USL jól mozgósított

A legmagasabb részvételi arány (29,85) 14 óráig is Teleorman megyében volt, a legkevesebben továbbra is Temes megyében szavaztak (12,3 százalék). Biharban 18,93, Hargita megyében 18,67, Maros megyében 17,82, Kovászna megyében 17,28, Szatmár megyében 17, Szilágy megyében 16,60 százalékos részvételt regisztráltak. Gorj (27,79 százalék), Olt (25,46 százalék), Konstanca (25,10 százalék) és Mehedinţi megyében (25,08 százalék) is az országos átlagnál többen mentek el szavazni. Kolozs (14,86 százalék), Beszterce-Naszód (14,87 százalék) és Máramaros (15,05 százalék) megye viszont a sereghajtók között van. Bukarestben a szavazásra jogosultak 20,48 százaléka voksolt kettő óráig.

Az látszik, hogy a kormányzó Szociálliberális Szövetség (USL) nagyon jól mozgósított a déli-délkeleti megyékben, ahol átlagosan 20 százalékkal magasabb a részvétel a többi területhez képest – jelentette a Hír TV bukaresti tudósítója a 14 órai részeredmények beérkezése után. Kiemelte, hogy az erdélyi megyékben a legalacsonyabb a részvétel, sokan a havazás miatt el se jutnak szavazni. Igaz – mint arról a belügyminisztérium beszámolt –, nagyon sok választókerületben áram sincs, így az eredmények is késhetnek ezekből a megyékből – mondta. Délután háromig 66 alkalommal érkezett bejelentés rendkívüli eseményről, hatósági beavatkozásra azonban nem volt szükség.

A belügyminisztérium tájékoztatása szerint 181 választókörzet maradt áram nélkül, a helyzet rendezésére 4000 katonát mozgósítottak – jelentette a Hír TV tudósítója délután ötkor. Kiemelte, hogy az adatok alapján egyelőre alig javult a magyar részvételi arány, ha nem sikerül a hátrányt estig behozni, az is kérdésesé válik, hogy az RMDSZ eléri-e az öt százalékot.

Minden magyar szavazzon

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szülőfalujában, a Hargita megyei Csíkkarcfalván szavazott, amely ahhoz a képviselői választókerülethez tartozik, amelyben a politikus negyedik mandátumára készül. „Abban reménykedem, olyan eredménnyel fogjuk zárni a mai napot, amely az erős parlamenti képviseletet megőrzi és olyan parlamenti frakcióval fogunk rendelkezni, hogy a magyarság ne legyen megkerülhető a következő esztendőkben, ugyanis nagyon fontos döntések születnek a parlamentben. Arra kérek mindenkit, hogy a rossz idő ellenére is menjen el szavazni, hisz ma rajtunk múlik, ma minden magyar ember szavazatán múlik, hogy lesz erős parlamenti képviseletünk vagy nem lesz” – mondta a voksolást követően újságíróknak az RMDSZ elnöke.

Toró T. Tibor, az EMNP elnöke Sepsiszentgyörgyön adta le voksát, abban a választókerületben, ahol szenátorjelöltként indul. „Az autonómiára szavaztam és arra, hogy minden magyar nyerjen. Erre biztatok mindenkit, aki még nem választott. Remélem elegendő sokan leszünk, és akkor minden magyar nyer” – mondta.

Tőkés László EP-képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke Nagyváradon voksolt. Rámutatott, egy öntudatos romániai magyarnak erkölcsi kötelessége elmenni választani, hogy erősítse a magyar képviseletet a romániai parlamentben. „Azzal lennék elégedett, ha szakítani tudnánk a romániai magyar politika két évtizedes engedményjogokkal megelégedő, araszoló, veszteglő politikájával és új lendületet tudnánk adni a rendszerváltoztatásnak, amelyet '89-ben kezdtünk el Temesváron” – mondta Tőkés László.

Szociológusok számítása szerint a romániai választások első óráiban (a 10 órai adatok alapján) a magyar részvétel 20 százalékkal maradt el az országos átlagtól, ami a magyarság számarányánál húsz százalékkal alacsonyabb parlamenti képviseletet eredményezhet.

10 órakor 4,52 százalékos részvételről számolt be a választási iroda. A legmagasabb részvételi arányt – 8,38 százalékot – akkor szintén Teleorman megyében regisztrálták, a legkevesebben Temes megyében szavaztak (2,37 százalék). A Krónika fölhívta a figyelmet arra, hogy a ma délelőtti részvételi arány alacsonyabb volt, mint 2008-ban, amikor 10 óráig 4,87 százalékos részvételi arányt regisztráltak.

Két magyar párt is bejuthat

Az erős havazás és hóviharok miatt több szavazóhelyiség zárva maradt az ország déli-délnyugati részén. Az időjárás alaposan megnehezíti a szavazást, 29 megyében a havas, nehezen járható utak fennakadásokat okoznak a közlekedésben. Székelyudvarhely vonzáskörzetében reggel hét szavazókörzetben nem volt áramszolgáltatás, itt petróleumlámpa és más alternatív világítóeszközök fényénél nyitottak ki a szavazóhelyek. A hatóságok azt közölték, hogy a fennakadások ellenére nem lesz hosszabbítás: helyi idő szerint 21 órakor véget ér a voksolás.

A közvélemény-kutatások szerint az RMDSZ bejut a parlamentbe, öt százalék fölött áll. Az Erdélyi Magyar Néppárt az alternatív választási küszöb elérésében bízik, ehhez hat képviselői és három szenátori helyet kell megszerezniük az egyfordulós választáson. Az RMDSZ mind a 452 választókerületében indít jelöltet, míg az Erdélyi Magyar Néppárt 79-ben.

Magyarországon is várják a szavazókat

Romániában mindenki csak az állandó lakhelye szerinti szavazóhelyiségben adhatja le voksát. A parlament négy képviselője és két szenátora a külföldön élő román állampolgárok képviseletében jut mandátumhoz: rájuk az ideiglenes vagy állandó külföldi lakhellyel rendelkező román állampolgárok voksolhatnak.

Magyarországon a román külképviseleteken (Budapesten a nagykövetségen és a Román Kulturális Intézetben, Szegeden és Gyulán a román főkonzulátuson) szavazhatnak a román állampolgárok. Ehhez magyarországi regisztrációs igazolást, állandó tartózkodási kártyát, bevándorlási engedélyt, letelepedési engedélyt vagy magyarországi lakcímet tartalmazó román áttelepedési útlevelet kell felmutatniuk.

A voksolás mindenütt helyi idő szerint 7 és 21 óra között zajlik.

A gazdasági világválság és az IMF hitelei gyakorlatilag padlóra vitték a román jobboldalt, amelynek semmi esélye sincs arra, hogy kormányra kerüljön a vasárnapi parlamenti választásokat követően. Az erdélyi magyarság ismét sorsfordító eseményhez érkezett, ha a szociálliberálisok kétharmadot szereznek, akkor nagyon nehéz idők jöhetnek. Olvassa el az MNO beharangozóját!

Ha sok magyar megy el szavazni, akkor egyáltalán nem biztos a szociálliberálisok kétharmados győzelme a romániai választásokon – mondta el az mno.hu-nak Hantz Péter, az Erdélyi Magyar Néppárt szenátorjelöltje.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.