Magyar szempontból a romániai választások tétje, hogy magvalósul-e a választás szabadsága, azaz hogy be tud-e jutni két magyar párt a parlamentbe – mondta el az mno.hu-nak Hantz Péter kutató, az Erdélyi Magyar Néppárt szenátorjelöltje. Egy párt nem lehet egyeduralkodó – tette hozzá, utalva a Romániai Magyar Demokrata Szövetségre (RMDSZ). Véleménye szerint nemzetközi fórumokon az RMDSZ az autonómia ellen beszél, és elhiteti a világgal, hogy Erdélyben kielégítőek a nemzetiségi jogok, a gazdasági helyzet, de otthon teljesen másképp kommunikál.
Hantz úgy véli, hiába mutatják a felmérések a szociálliberálisok nagyarányú győzelmét, nem a közvélemény-kutatásokat, hanem a választásokat kell megnyerni. Ha eddig volt lehetőségük demokráciát csorbító intézkedéseket hozni, akkor az esetleges választási győzelmük után is megvan rá az esély, hogy folytatódjon ez a tendencia – vélekedett, majd hozzátette: ha sok magyar megy el szavazni, nem biztos, hogy kétharmados győzelmet arathat a jelenleg is kormányzó Szociálliberális Szövetség (USL).
Román voksok magyar pártoknak
Hantz szerint nemcsak az RMDSZ, hanem az EMNP is számíthat román voksokra a szavazáson, ugyanis a föderalista törekvések sok Erdélyben élő románnak elnyerték a tetszését, akik megelégelték, hogy Bukarest kiszivattyúzza Erdély pénzét, és azt szeretnék, ha több forrás maradna a régióban.
Hantz Péter a Hír TV Rájátszás című műsorának is nyilatkozott
Hantz elégedett lenne, ha előbb-utóbb Erdély Dél-Tirol vagy éppen a mostanában sokat emlegetett Katalónia szintjére jutna el az autonómia kérdésében. Az autonómiát nem szeretné, ha összemosnák a megszorítások kérdésével a választási kampány során, ugyanis véleménye szerint egyik sem írhatja felül a másikat. Olvassa el az MNO cikkét a székelyek autonómiatörekvéseiről!
Hantz Péter az Erdélyi Magyar Néppárt európai és ázsiai szenátorjelöltje, Németországban és Svájcban dolgozik kutatóként. A román választási törvény külön körzeteket biztosít a Románián kívül élő román állampolgárok számára, egyik ilyen Európa és Ázsia, idetartozik Magyarország és Nyugat-Európa is, innen is választanak meg képviselőket és szenátorokat a román parlamentbe.
Választási programjának alappillérei az oktatási, a külügyi, és a külföldön élő magyar diaszpórát érintő kérdések. Az oktatást tekintve a székelyföldi romák támogatása, a tanárok bérének megemelése, a szakképzés hatékonyságának növelés, állami finanszírozású, magyar tannyelvű Bolyai Egyetem újraindítása és az erdélyi magyar felsőoktatási intézmények együttműködésének megszervezése áll. Külügyi szempontból egyik legfőbb célkitűzése, hogy valós tájékoztatást adjanak Erdélyről a nemzetközi szervezeteknek, míg a diaszpóra tekintetében az informális, spontán szerveződések elősegítését támogatja.