Az erdélyi románok országuk kettéválasztásán gondolkodnak?

Románia „történelmi” régiói közül a legmostohábban Erdéllyel bántak a román politikusok – írta csütörtökön a Romania Libera című román napilap.

BuL
2012. 11. 29. 14:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Románia egyik legnagyobb példányszámú, mérvadó országos napilapja – amely Traian Basescu államfőhöz és az ellenzéki jobboldali szövetséghez áll közel – írást közölt Cristian Campeanu újságíró tollából Ne űzzetek csúfot Erdélyből és a Nagy Egyesülésből! címmel. A publicista szerint annak ellenére, hogy a román politikusok mostohán bántak Erdéllyel, és csak jövedelemforrásként tekintettek rá, elmulasztva a fejlesztését, Erdély gyorsabban integrálódik az Európai Unióba, mint Románia többi része.

Tíz éve

Megerősítette és tartalommal töltötte meg a román–magyar kétoldalú kapcsolatokat a Románia és Magyarország által 2002-ben aláírt stratégiai partnerségi szerződés – olvasható a román külügyminisztérium csütörtöki közleményében. A tárca közleményt adott ki abból az alkalomból, hogy tíz évvel ezelőtt kötötte meg a két ország a stratégiai partnerségről szóló szerződést.

Ezzel párhuzamosan a román belügyminiszter minden követ megmozgat az autonómiaplakátok eltávolításáért.

Román kormányhivatalokban terjesztik Dinu C. Giurescu akadémikusnak, a kormányzó Szociálliberális Szövetség (USL) képviselőjelöltjének a felhívását, amelyben azzal próbálja mozgósítani a választókat, hogy a magas román részvétel kiszorítaná a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget a parlamentből.

A Hargita, Kovászna és Maros Megyei Románok Polgári Fóruma azt tanácsolta a bukaresti döntéshozóknak, hogy a szlovák modell szerint szorítsák vissza a székelyföldi „szélsőséges és sovén magyar megnyilvánulásokat”.

A Hargita, Kovászna és Maros Megyei Románok Polgári Fóruma azt tanácsolta a bukaresti döntéshozóknak, hogy a szlovák modell szerint szorítsák vissza a székelyföldi „szélsőséges és sovén magyar megnyilvánulásokat”.

Barna Gergő és Kiss Tamás erdélyi társadalomkutatók szerint kevés a valószínűsége annak, hogy Romániában a szlovákiai Híd-Mosthoz hasonló román–magyar vegyes párt jöjjön létre.

A szerző szerint nyilvánvaló különbségek vannak Erdély és a Kárpátokon túli Órománia között, hiszen az erdélyi városok tisztábbak, az emberek kedvesebbek és udvariasabbak, s az életkörülményeik is jobbak. Szerinte ennek fő oka, hogy Erdély ma még mindig többet termel, mint Órománia, a román bruttó össztermékhez így nagyobb mértékben járul hozzá, hiszen a külföldi beruházók is szívesebben mennek Erdélybe, mint a Kárpátokon túli megyékbe. A külföldi turisták is inkább Erdélyt és a Partiumot keresik fel – teszi hozzá –, amelynek fő hajtóerejét Temesvár, Kolozsvár, Brassó és Szeben képezi.

Nem a mellüket kellene verni

A szerző szerint az igazi hazafias tett az autópályák megépítése és Romániának az európai energiahálózatokhoz való csatlakoztatása kellene hogy legyen, és nem a magyarok és Magyarország ellen habzó szájjal indított támadások. Románia szerinte harmonikus és átgondolt fejlesztési stratégiájának kidolgozása nélkül eljöhet az az idő, amikor nem a magyarok, hanem az erdélyi románok jutnak arra a következtetésre, hogy Órománia teher Erdély számára, és ez utóbbi nyolcmillió lakossal működőképes európai állammá válhat – olvasható a Romania Liberában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.