A dél-koreai források szerint a kommunista állam a következő napokban várhatóan kiegészítő alkatrészeket, egyebek között radart, kamerákat és mérőeszközöket fog felszerelni a rakétára, majd ezt követően tölthetik fel üzemanyaggal. Amennyiben a feltöltés a hétvégén befejeződik, a rakétát december 10. és 12. között felbocsáthatják – közölték dél-koreai tisztviselők.
Ezzel párhuzamosan Dél-Korea, az Egyesült Államok és Japán arról állapodott meg, hogy szorosan együttműködnek az ügyben – írta egy japán diplomatára hivatkozva a Kjódó hírügynökség. A három ország – a rakétaindítást szintén elítélő Kínával és Oroszországgal karöltve – az utolsó pillanatig diplomáciai erőfeszítéseket fog tenni a „műholdfelbocsátás” elhalasztása érdekében, amely szerintük valójában ballisztikusrakéta-kísérlet. Arra az esetre pedig, ha Phenjan ennek nem tesz eleget, határozott fellépést ígértek.
Phenjan szombaton jelentette be, hogy újabb műholdfelbocsátást fog végrehajtani december 10. és 22. között. Hétfőn figyelmeztette a szomszédos országokat, hogy a felbocsátás a kijelölt napok valamelyikén lesz közép-európai idő szerint éjjel tizenegy és hajnali négy óra között. A rakéta első fokozata a Sárga-tengerbe esik, a második pedig a Fülöp-szigetektől mintegy 190 kilométerre keletre hullik az óceánba.
Észak-Korea korábbi próbálkozásai
Phenjan legutóbb áprilisban kísérelt meg műholdfelbocsátást, de a szerkezet egypercnyi repülés után a tengerbe esett. Ez volt a harmadik sikertelen kísérlete, az előző kettőt 1998-ban, illetve 2006-ban hajtotta végre. Az idei esetet az ENSZ Biztonsági Tanácsa is elítélte, felszólítva az országot, hogy tegyen eleget a szervezet határozatainak, és függessze fel rakétaprogramját.
Egyes elemzők szerint a mostani felbocsátással Észak-Korea Kim Dzsong Il tavaly december 17-én elhunyt vezető halálának évfordulójáról akar megemlékezni. Mások szerint a diktátor utódja, Kim Dzsong Un a rakéta felbocsátásával saját hatalmát akarja megerősíteni, illetve az Egyesült Államokat próbálja tárgyalásra bírni.