A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) 27 törvényhozói mandátumot szerzett az új román parlamentben, néggyel kevesebbet, mint a 2008-as romániai parlamenti választásokon – közölte kedden Kovács Péter, az RMDSZ főtitkára. A magyar szervezet kilenc szenátori mandátumot nyert, akárcsak 2008-ban, a képviselőházban pedig 18-at, ami néggyel kevesebb a legutóbbi parlamenti választáshoz képest.
Nem jutott szenátori mandátumhoz Frunda György, az RMDSZ egyik legismertebb politikusa, viszont Kolozs megye négy év kihagyás után ismét szenátori mandátumot szerzett László Attila volt kolozsvári alpolgármester révén. Temes megye szintén négy év szünet után jutott képviselői mandátumhoz a 29 éves Molnár Zsolt révén, aki az RMDSZ legfiatalabb képviselője, viszont nem lesz parlamenti képviselete Arad és Brassó megyének.
A „demobilizáló kampány” ellenére növekedett az EMNP
Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) annak ellenére is folytatja küzdelmét az erdélyi magyarság autonómiájának eléréséért, hogy nem sikerült bejutnia a román törvényhozásba – jelentették ki keddi kolozsvári sajtótájékoztatójukon a párt vezetői. Az MTI kérdésére, hogy lemond-e a választási szereplés nyomán a párt vezetése, Toró T. Tibor pártelnök közölte: összehívták a párt elnökségét, és a testület közös értékelése alapján hozzák meg döntéseiket. Toró T. Tibor pozitívumnak tartotta, hogy az EMNP-nek az RMDSZ „demobilizáló kampánya” ellenére is sikerült növelnie támogatottságát a nyári önkormányzati választások óta.
Az RMDSZ „demobilizáló” kampányára a pártelnök példaként hozta fel, hogy a szövetség folyamatosan azt üzente a választóknak: aki az EMNP-re szavaz, annak a szavazata a román pártoknak hoz mandátumokat, hiszen az EMNP nem jut be a parlamentbe. „A magyar közösséget nem szabad leszoktatni arról, hogy részt vegyen a közéletben” – fogalmazta meg a kritikát Toró T. Tibor.
Az RMDSZ „aprópénzre váltja” az autonómiát
A pártelnök szerint az RMDSZ választási eredményei bizonyítják, hogy igazuk volt, amikor azt mondták: két magyar párt teljesítheti az alternatív választási küszöb feltételeit. Az RMDSZ jelöltjei ugyanis éppen kétszer annyi (12 képviselői és hat szenátori) kerületben szereztek többséget, mint amennyi egy párt bejutásához szükséges.