Az egy ellenszavazattal elfogadott döntés értelmében az Ungvári Járási Állami Közigazgatási Hivatal nemzetiségi és közoktatási osztályának programot kell kidolgoznia a magyarnak mint regionális nyelvnek a fejlesztésére, használatára és védelmére vonatkozóan. A tanács határozatait így a jövőben – mint tették eddig is – a járás magyar nyelven is megjelenő hivatalos lapjában is közzéteszik.
Jönnek a magyar nyelvű táblák
A testület által elfogadott határozat javasolja a járás állami és önkormányzati vezetőinek, hogy a hivatali állások betöltésénél legyenek tekintettel az ügyfelek magyar nyelvű kiszolgálására. A dokumentumban szó van az állami és önkormányzati hivatalok, utcák, közterületek – idáig is alkalmazott – kétnyelvű névtáblákkal való ellátásáról.
Új elem az ungvári járási tanács döntésében a magyarlakta települések vasútállomásneveinek magyar nyelvű feltüntetése, ami a szovjet időszakban ugyancsak bevett gyakorlat volt. Előrelépésnek tekinthető a hivatali pecsétek, bélyegzők és űrlapok, valamint a helyi és országos népszavazások szavazólapjainak kétnyelvű készítése és nyomtatása azokon a településeken, ahol a magyarok aránya meghaladja a 10 százalékot. Az Ungvári járásban, ahol a lakosság harmada (körülbelül 25 ezer fő) magyar nemzetiségű, 33 település teljes egészében vagy részben magyarlakta.
Beregszászon már regionális a státus
Korábban Beregszászon és a Beregszászi járásban kapott részleges, az Ungvári járásban elfogadottnál szélesebb alkalmazási kört felölelő regionális státust a magyar nyelv.
A Kommerszant-Ukraina című lap októberben arról tudósított, hogy jelentősen megszigorítaná a kisebbségi nyelvek regionálissá tételét Ukrajnában a nyelvtörvényhez elkészített új kormányzati módosító javaslat. A laphoz eljutott dokumentum értelmében a jelenlegi 10 helyett legalább 30 százalékos arányt kellene elérnie egy kisebbségnek a helyi lakosság lélekszámán belül ahhoz, hogy hivatalosan is használhassa anyanyelvét egy adott közigazgatási egységben.
A Kárpátalja megyei tanács ügyvezető elnöke még augusztus végén azt mondta, a képviselő-testület hatásköre nem terjed ki arra, hogy hivatalosan is regionális nyelvvé nyilvánítsa a magyart, amint azt a helyi magyarság a nyelvtörvény alapján elvárná.