A britek nagyot csalódtak az EU-ban

A brit pénzügyminiszter szerint meg kell változnia az Európai Uniónak, hogy Nagy-Britannia a közösség tagja maradhasson.

WL
2013. 01. 11. 11:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pénteki számban megjelent interjúban George Osborne úgy vélte: az euróövezeti tagállamok mind szorosabb politikai és gazdasági együttműködése veszélyezteti az övezeten kívüli EU-tagok érdekeinek érvényesülését. London üdvözli az euróövezet megerősítését, de úgy véli, a tizenhetek egymás közti viszonyát csak a többi uniós tagország jogainak figyelembevételével lehet átalakítani.

A konzervatív politikus hozzátette: a britek „nagyot csalódtak az EU-ban”, úgy érzik, Brüsszel túlságosan távol van az életüktől és túl sok ügyben ragadja magához a döntést. A britek továbbá kételkednek abban, hogy az EU munkahelyeket és jólétet tud teremteni. „Nagyon remélem, hogy Nagy-Britannia az EU tagja marad”, ehhez azonban fordulat kell az integrációban – mondta Osborne. Hangsúlyozta: az EU-nak és Nagy-Britanniának szüksége van egymásra. A gazdasági összefonódás szorosságát mutatja, hogy a brit kivitel több mint 50 százaléka az EU-ba irányul. „Többet exportálunk Észak-Rajna–Vesztfáliába, mint Indiába” – mondta.

Egy sor területen a brit álláspont szerint is „több Európára” van szükség. Így például a szolgáltatások és az energia területén is előre kell mozdítani az egységes piac kiépítését, és az EU-nak szabadkereskedelmi megállapodást kell kötnie egyebek között az Egyesült Államokkal és Japánnal. „Bőven vannak ötleteink Európa számára, és gyakran kelt kudarcérzetet, hogy ezek az ötletek nem valósulnak meg” – mondta a brit pénzügyminiszter.

Már Cameron is pedzegette

Nem lenne helyes döntés részünkről az EU-tagság feladása, ugyanakkor teljesen jogos igény az unióhoz fűződő viszonyrendszer módosítása – mondta vasárnap a brit miniszterelnök. David Cameron a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában hangsúlyozta, hogy Nagy-Britannia külkereskedelmének 50 százaléka zajlik az EU-tagállamokkal, és a brit EU-tagság révén Londonnak is „van egy széke” az egységes uniós piac döntéshozatali asztalánál. Ha Nagy-Britannia kilépne az EU-ból, attól még kereskedhetne az uniós gazdaságokkal, ám többé nem lenne beleszólása annak a piacnak a szabályozásába, amelyen termékeit értékesíti – fejtegette a kormányfő.

Brüsszelnek nem tetszik

Az EU-hoz fűződő brit viszonyrendszer átalakításának szándéka mindazonáltal nem talált kedvező fogadtatásra Brüsszelben. Herman Van Rompuy, az uniós tagországok vezetőiből álló Európai Tanács elnöke a The Guardian című vezető brit baloldali napilapnak – az egyes szuverenitási hatáskörök „hazatelepítési” szándékára utaló hivatalos brit nyilatkozatokra reagálva – a minap kijelentette: ha minden EU-tagállam „kedvére szemezgethetne” azon uniós politikákból, amelyeket vonzónak talál, és kimaradna azokból, amelyek a legkevésbé rokonszenvesek számára, akkor általánosságban az Európai Unió – és különösen az európai egységes piac – nagyon hamar széthullna.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.