A pénteki számban megjelent interjúban George Osborne úgy vélte: az euróövezeti tagállamok mind szorosabb politikai és gazdasági együttműködése veszélyezteti az övezeten kívüli EU-tagok érdekeinek érvényesülését. London üdvözli az euróövezet megerősítését, de úgy véli, a tizenhetek egymás közti viszonyát csak a többi uniós tagország jogainak figyelembevételével lehet átalakítani.
A konzervatív politikus hozzátette: a britek „nagyot csalódtak az EU-ban”, úgy érzik, Brüsszel túlságosan távol van az életüktől és túl sok ügyben ragadja magához a döntést. A britek továbbá kételkednek abban, hogy az EU munkahelyeket és jólétet tud teremteni. „Nagyon remélem, hogy Nagy-Britannia az EU tagja marad”, ehhez azonban fordulat kell az integrációban – mondta Osborne. Hangsúlyozta: az EU-nak és Nagy-Britanniának szüksége van egymásra. A gazdasági összefonódás szorosságát mutatja, hogy a brit kivitel több mint 50 százaléka az EU-ba irányul. „Többet exportálunk Észak-Rajna–Vesztfáliába, mint Indiába” – mondta.
Egy sor területen a brit álláspont szerint is „több Európára” van szükség. Így például a szolgáltatások és az energia területén is előre kell mozdítani az egységes piac kiépítését, és az EU-nak szabadkereskedelmi megállapodást kell kötnie egyebek között az Egyesült Államokkal és Japánnal. „Bőven vannak ötleteink Európa számára, és gyakran kelt kudarcérzetet, hogy ezek az ötletek nem valósulnak meg” – mondta a brit pénzügyminiszter.
Már Cameron is pedzegette
Nem lenne helyes döntés részünkről az EU-tagság feladása, ugyanakkor teljesen jogos igény az unióhoz fűződő viszonyrendszer módosítása – mondta vasárnap a brit miniszterelnök. David Cameron a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában hangsúlyozta, hogy Nagy-Britannia külkereskedelmének 50 százaléka zajlik az EU-tagállamokkal, és a brit EU-tagság révén Londonnak is „van egy széke” az egységes uniós piac döntéshozatali asztalánál. Ha Nagy-Britannia kilépne az EU-ból, attól még kereskedhetne az uniós gazdaságokkal, ám többé nem lenne beleszólása annak a piacnak a szabályozásába, amelyen termékeit értékesíti – fejtegette a kormányfő.
Brüsszelnek nem tetszik
Az EU-hoz fűződő brit viszonyrendszer átalakításának szándéka mindazonáltal nem talált kedvező fogadtatásra Brüsszelben. Herman Van Rompuy, az uniós tagországok vezetőiből álló Európai Tanács elnöke a The Guardian című vezető brit baloldali napilapnak – az egyes szuverenitási hatáskörök „hazatelepítési” szándékára utaló hivatalos brit nyilatkozatokra reagálva – a minap kijelentette: ha minden EU-tagállam „kedvére szemezgethetne” azon uniós politikákból, amelyeket vonzónak talál, és kimaradna azokból, amelyek a legkevésbé rokonszenvesek számára, akkor általánosságban az Európai Unió – és különösen az európai egységes piac – nagyon hamar széthullna.