Merkel: Folytatni kell

A versenyképességet fokozó és a gazdaságpolitikai együttműködést elmélyítő intézkedések menetrendjét várja Angela Merkel német kancellár.

PR
2012. 12. 13. 11:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kancellár a német törvényhozás alsóházában (Bundestag) csütörtökön elmondott beszédében hangsúlyozta: az unió gazdasági válságának legfőbb oka, hogy visszaesett több tagállam versenyképessége, a közösségnek pedig nem voltak alkalmas eszközei ennek előrejelzésére. Ezt mutatja, hogy még az éppen a koordinációt és a közös tervezést elősegítő hatos csomaggal bevezetett új eljárások sem mutatták ki Spanyolország és Ciprus problémáit. Úgy vélte, új, pontosabb eszközökre és az együttműködés további elmélyítésére van szükség, mert a tagállami versenyképesség visszaesése a jövőben is veszélybe sodorhatja az egész közösséget. Hozzátette: egyebek között be kell vezetni, hogy az egyensúlytalanságokkal küzdő tagállami kormányok a nemzeti parlament által elfogadott, jogilag kötelező érvényű megállapodást kössenek a közösséggel a szükséges reformok végrehajtásáról.

Az idén a fiskális paktum elfogadásától az állandó euróövezeti válságkezelő rendszer (ESM) felállításán keresztül egészen az új bankfelügyeleti rendszerről kötött megállapodásig jelentős eredményeket sikerült elérni a stabilitás uniójának kialakításában. Látszanak a súlyos áldozatokkal járó válságkezelés első eredményei is a külső segítségre szoruló euróövezeti tagállamokban – mondta Merkel. Hangsúlyozta: a reformokat tovább kell folytatni, mert a gazdasági növekedés beindulásának és a munkanélküliség csökkenésének feltétele a szilárd államháztartási helyzet.

Küzdelem a munkanélküliség ellen

Kiemelte: a következő időszak „központi témája” lesz a számos országban rendkívül magas fiatalkori munkanélküliség elleni küzdelem. Az euróövezeti bankfelügyeletről az uniós pénzügyminiszterek csütörtök hajnalig tartó tanácskozásán kötött megállapodást rendkívüli jelentőségűnek nevezte, és hangsúlyozta: sikerült érvényesíteni a német álláspontot. Az EU további bővítésére nem érett meg az idő – jelentette ki. A közösség 2013 közepén várhatóan a tagjai közé fogadja Horvátországot, de ezt követően újabb országokkal egyelőre nem lehet csatlakozási tárgyalást kezdeni – mondta Angela Merkel.

A baloldali ellenzék vezérszónokai bírálták a kormány politikáját. Kiemelték: a válság mélyülése, az államadósság és a munkanélküliség növekedése az egyedül a megszorítások eszközét ismerő politika következménye. Hozzátették: változásra van szükség, növekedésösztönző politikát kell folytatni, és az adófizetők folyamatos terhelése helyett a pénzügyi szektor szereplőit is áldozatvállalásra kell kérni.

2014. március 1-jétől működik az eurózóna közös bankfelügyelete

Mint ismert, az eurózóna közös bankfelügyelete 2014. március elsejével kezdi meg működését – jelentette be Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter, tájékoztatva újságírókat az Európai Unió pénzügyminisztereinek csütörtök hajnalig tartó brüsszeli tanácskozásának eredményeiről.

Merkel: Még sok a tennivaló

Angela Merkel a kormányfői találkozóra érkezve örömét fejezte ki, hogy az uniós pénzügyminisztereknek sikerült megállapodniuk az eurózóna bankfelügyeletéről. „Ez nagy lépés afelé, hogy az eurózóna iránt növekedjen a bizalom” – fogalmazott. Újságírói kérdésre ugyanakkor azt mondta, hogy sok még a tennivaló annak érdekében, hogy a közös bankfelügyelet 2014-től működni kezdhessen. A kancellár üdvözölte az eurózóna pénzügyminisztereinek döntését, miszerint Görögország hozzájuthat a neki szánt mentőcsomag következő részeihez.

Cameron: Nagy-Britannia kimarad

James Cameron annak a véleményének adott hangot, hogy az eurózónának szüksége van a bankunióra, de Nagy-Britannia nem vesz részt benne. „Nagy-Britannia nem tagja az euróövezetnek, és nem is lesz az, ezért a most körvonalazódó integrációban sem veszünk részt” – fogalmazott. Cameron ugyanakkor úgy vélekedett, hogy Londonnak sikerült megvédenie a közös piachoz fűződő érdekeit, a csúcson pedig olyan megállapodásra törekszik, amellyel országa is a lehető legjobban jár.

Hollande üdvözölte a bankfelügyelettel kapcsolatos megegyezést

Francois Hollande francia elnök üdvözölte csütörtökön az Európai Unió pénzügyminisztereinek az eurózóna közös bankfelügyeletével kapcsolatos „jelentős ás átfogó megegyezését”. Az elnöki hivatal által kiadott közlemény kiemeli, hogy a megállapodás azért tekinthető globálisnak, mert minden bankot érint, és megnyilvánul benne „az a szándék, hogy az eurózónában és azon kívül is közösen történjen a bankrendszer stabilitásának ellenőrzése”.

A közlemény szerint „döntő lépés történt az eurózóna végleges stabilizálásának, a növekedés visszatérése feltételeinek megteremtése és a bizalom helyreállítása irányában, amiért Franciaország szüntelenül harcol a 2012. júniusi csúcstalálkozó óta”. Hollande úgy látja, hogy az Európai Unió és az eurózóna bizonyítékát adta annak, hogy „képes leküzdeni a kihívásokat, amelyekkel szembesülnie kell”.

Rendszerszintű kockázat

Egy név nélkül nyilatkozó diplomata a bankfelügyelet részletkérdéseivel kapcsolatban korábban elárulta: a tagállamok állandó képviselői előtt lévő dokumentum szerint azok a bankok tartoznának közvetlenül az EKB felügyelete alá, amelyek rendszerszintű kockázatot jelenthetnek, amit a tagállamok úgy értelmeznek, hogy a bank teljes eszközértéke meghaladja a 30 milliárd eurót, valamint az anyaországa mellett még további legalább két ország területén van jelen. A többi bank esetében az EKB égisze alatt ugyan, de továbbra is a jelenlegi tagállami felügyeleti hatóságok látnák el az ellenőrzést.

Szerdán egyébként Németország és Franciaország a bankfelügyelettel kapcsolatos számos kérdésben megegyezett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.