„Megállapodtunk a legfőbb kérdésekben, egy európai bankfelügyelet létrehozásáról, amelynek 2014-ben kell megkezdenie működését” – mondta Schäuble a maratoni, több mint 13 órán át tartó tanácskozás után. Az Európai Központi Bank (EKB) keretein belül létrehozandó bankfelügyelet működésének jogi kereteit jövő februárig véglegesítik az Európai Parlamenttel folytatott egyeztetések után, így az EKB-nak egy éve lesz arra, hogy felkészüljön az új feladatra.
150–200 bankot felügyelnek
Ilyen értelmű nyilatkozatot tett a brüsszeli tanácskozás után csütörtök hajnalban Michel Barnier, a belső piacért felelős európai biztos is, történelmi jelentőségűnek nevezve a megállapodást. Barnier a sajtónak elmondta, hogy a közös bankfelügyelet a mintegy hatezer eurózónabeli pénzintézet közül a 150-200 legnagyobb bankot fogja közvetlenül felügyelni, azokat, amelyeknek teljes eszközértéke meghaladja a 30 milliárd eurót.
A testületnek emellett lehetősége lesz arra, hogy – szükség esetén – az egyébként nemzeti felügyelet alatt maradó bankokat is felszólítsa, biztosítsák a frankfurti központú EKB általi ellenőrzésüket. Nagy-Britannia, Csehország és Svédország már előzőleg közölte, hogy nem csatlakozik az SSM-hez, s az éjszaka zajló tárgyalások során a többi hét EU-tag, de az eurózónához nem tartozó ország egyike sem jelezte csatlakozási szándékát.
A pénzügyminiszteri tanácskozás néhány órával az előtt ért véget, hogy kezdetét veszi csütörtök reggel Brüsszelben az Európai Unió állam- és kormányfőinek kétnapos csúcstalálkozója, amelyen döntést kell hozni az eurózóna közös bankfelügyeletéről.
Rendszerszintű kockázat
Egy név nélkül nyilatkozó diplomata a bankfelügyelet részletkérdéseivel kapcsolatban korábban elárulta: a tagállamok állandó képviselői előtt lévő dokumentum szerint azok a bankok tartoznának közvetlenül az EKB felügyelete alá, amelyek rendszerszintű kockázatot jelenthetnek, amit a tagállamok úgy értelmeznek, hogy a bank teljes eszközértéke meghaladja a 30 milliárd eurót, valamint az anyaországa mellett még további legalább két ország területén van jelen. A többi bank esetében az EKB égisze alatt ugyan, de továbbra is a jelenlegi tagállami felügyeleti hatóságok látnák el az ellenőrzést.
Szerdán egyébként Németország és Franciaország a bankfelügyelettel kapcsolatos számos kérdésben megegyezett.