Még nyert egy kis időt a világ

Az amerikai szenátus keddre virradóra elfogadta az úgynevezett költségvetési szakadék elkerüléséről szóló megállapodást.

LR
2013. 01. 01. 4:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kongresszus felsőháza két órával az éjféli határidő lejárta után adta áldását az utolsó percben nyélbe ütött, kétpárti kezdeményezéssel született megállapodásra: 89 szenátor adta rá a voksát, és nyolcan ellene szavaztak. A megállapodást még jóvá kell hagynia a képviselőháznak is, és majd csak azután kerülhet rá Barack Obama elnök aláírása.

Haladéktalanul fogadják el

A szenátusi szavazás után Barack Obama felszólította a képviselőházat, hogy haladéktalanul fogadja el a megállapodást, amely révén elmarad a tervezett adóemelések és költségvetési lefaragások zöme. „Jóllehet sem a demokraták, sem a republikánusok nem kaptak meg mindent, amit akartak, ez a megállapodás jó az országnak, és a képviselőháznak el kell fogadnia halogatás nélkül” – olvasható Obama közleményében. Az elnök leszögezte, hogy további erőfeszítésekre van szükség a költségvetési hiány lefaragására, és ő hajlandó ennek érdekében lépéseket tenni, de ez a megállapodás gondoskodik arról, hogy tovább csökkenjen a deficit az új kiadások lefaragása és a leggazdagabb amerikaiak adóterheinek növelése révén.

A CNN korábban nem zárta ki, hogy a szenátusban még hétfő éjfél előtt megejthetik a szavazást a megállapodásról, de ez a határidő lejártával sem történt meg. A megállapodást túl későn hozták tető alá, így a kongresszus egyik házában sem fogadták el éjfél előtt.

Az éjféli határidő lejártával technikailag hatályba lépett a nagyjából 600 milliárd dolláros adóemelés és költséglefaragás, de ez a zárva tartó pénzpiacokra nem lesz hatással, és a megállapodás ténye önmagában is lehetővé teszi a tőzsdei zavarok megelőzését. A Fehér Ház és a kongresszusi vezetők abban reménykednek, hogy egy-két napon elküldik Barack Obama elnöknek aláírásra az elfogadott megállapodást, így az adófizetők semmit sem fognak érzékelni abból, hogy a megszorító csomag tulajdonképpen hatályba lépett.

Obama teljes megállapodásra törekedett

Barack Obama ezt megelőzően tartott hétfői sajtótájékoztatóján elmondta, hogy átfogó, teljes megállapodásra törekedett, amely egyensúlyt teremt a bevételi és a kiadási oldal között, de egyelőre be kell érnie a „lépésenként” való megoldásokkal. Az amerikai költségvetési deficit csökkentése érdekében a tehetősebbek – azaz az amerikai lakosság két százalékának – adóterhei növekednek. Ugyanakkor a költségvetés kiadási oldalán is lesznek változások, például el kell kerülni, hogy a betegbiztosítás kiadásai nagyon „elszaladjanak” – mondta az elnök. Mint ismert, az elmúlt hétvégén nem sikerült egyezségre jutni.

A kiszűrődött részletek szerint a demokrata párti és republikánus vezetők között elért kompromisszum értelmében a következő tíz évben 600 milliárd dollár bevételre tesz szert Washington az évi 400 ezer dollár feletti egyéni jövedelmek adóterhének megemelésével, és ugyancsak több adót kellene fizetniük azoknak a háztartásoknak, ahol az együttes jövedelem meghaladja az évi 450 ezer dollárt. A megállapodás értelmében 35-ről 40 százalékra emelkedne az ötmillió dollárnál értékesebb ingatlanok utáni tulajdonszerzési adó (illeték). Nem sikerült egyelőre egyezségre jutni a kiadási oldalt érintő kurtításokban.

Obama hétfői beszédében ismét leszögezte, hogy a költségvetési hiány lefaragásának azt az elvet kell követnie, hogy ne növekedjenek az idősek, a diákok és a középosztályhoz tartozó családok terhei. „Ha komolyan vesszük a deficit és az adósság csökkentését, akkor ennek a közös áldozatvállaláson kell nyugodnia, legalábbis addig, amíg én vagyok az elnök, és én még négy évig elnök leszek” – mondta Obama, akinek helyi idő szerint éjfélig van ideje arra, hogy kompromisszumot érjen el a még nyitott kérdésekben, ezért Washingtonban marad.

Nem lesz komoly hatása

A republikánus pártvezetőség egyik munkatársa szerint nem jár komoly negatív pénzügyi kihatással, ha a szavazást keddre halasztják, mert a pénzpiacok zárva lesznek. Még nincs meg a törvényszöveg a szenátustól, s azt akarjuk, hogy mindenki elolvashassa, mielőtt szavaz róla – mondta korábban. A képviselőház más törvényekről fog szavazni – mondta egy másik, szintén névtelenséget kérő forrás. Hozzátette: az alku állami kiadásokat csökkentő és bevételeket növelő intézkedések kiegyensúlyozott egyvelege, és két hónappal elhalasztja a költségvetési kiadások automatikus csökkentését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.