A francia védelmi miniszter elmondta: a támadás péntek délután 4 óra körül történt, a mali hadsereget segítő francia erők „több terrorista egységet megsemmisítettek”, és „megállították előrenyomulásukat”. „Ebben a heves harcban egy pilóta halálosan megsebesült” – közölte Le Drian. A tisztet a legközelebbi egészségügyi központba, Mopti kórházába szállították, ahol belehalt sérüléseibe. A miniszter közlése szerint a Gazelle típusú helikopter pilótáját gyalogsági kézifegyverrel sebesítette meg egy iszlamista.
Francois Hollande államfő közleményben fejezte ki „mély megrendülését és együttérzését” az elesett tiszt családjának. Az elnök egyben üdvözölte a francia katonák „bátorságát és odaadását a terrorista csoportok ellen a mali erők oldalán”. Az államfő a hivatalába összehívott védelmi tanácskozásra hivatkozva lemondta délutáni részvételét az Európa Kulturális Fővárosa programsorozat marseille-i megnyitóján.
A Malit támogató francia katonai művelet egy, az afrikai szavannákon előforduló macskaféle ragadozóról a Szervál nevet kapta. Ennek részeként – mint a francia védelmi miniszter elmondta – pénteken francia erők érkeztek Bamakóba a mali főváros védelmének és a francia állampolgárok biztonságának megerősítésére. Maliban jelenleg mintegy hatezer francia állampolgár tartózkodik.
A miniszter tájékoztatása szerint a francia erők megerősítése jelenleg is folyamatban van, „vagyis néhány száz francia katona vesz részt az akcióban”. A francia védelmi minisztériumnak a France 2 közszolgálati televízió által közzétett felvételei szerint a francia erőket Csádból irányítják át Maliba. Edouard Guillaud vezérkari főnök a sajtótájékoztatón elmondta: a Szervál művelet stratégiai szintű parancsnoksága Párizsban működik a védelmi miniszter és a köztársasági elnök mellett, Maliban egy „taktikai szintű” parancsnokság irányít.
Nincs köze a tragédiába torkolló szomáliai akcióhoz
A védelmi miniszter hangsúlyozta, hogy a mali katonai beavatkozásnak nincs köze a francia kommandósok szomáliai túszszabadítási kísérletéhez, amelynek során a francia túsz életét vesztette. A szomáliai akcióról korábban született döntés, „eredetileg korábbra is tervezték, de a földrajzi, technikai és meteorológiai feltételek eddig nem voltak adottak”. „Vagyis nincs kapcsolat (a két akció között), már csak azért sem, mert a mali katonai beavatkozást nem terveztük” – hívta fel a figyelmet a miniszter.
A mali hadsereg a francia légierő támogatásával visszafoglalta az iszlamistáktól Konnát, a fővárostól, Bamakótól 600 kilométerre fekvő, stratégiai fontosságú várost – közölte péntek éjszaka a bamakói védelmi minisztérium. Francois Hollande pénteken jelentette be, hogy a mali elnök kérésére francia csapatok harcolnak az országban.
Afrikai csapatok is érkeznek Maliba
A nyugat-afrikai országok közössége (ECOWAS) szombaton engedélyt adott arra, hogy a szervezethez tartozó államok haladéktalanul csapatokat küldjenek Maliba, amelynek északi részét hónapok óta szélsőséges iszlamista fegyveresek tartják ellenőrzésük alatt.
Az ECOWAS már hónapokkal ezelőtt tervet készített arra, hogy nemzetközi katonai beavatkozással próbálják segíteni a konfliktus megoldását a tagjai közé tartozó országban, de tényleges lépésekre még nem kerülhetett sor, mivel az ENSZ Biztonsági Tanácsa csak a múlt év végén adta áldását a javaslatra.
Már a következő napokban érkezhetnek egységek
Kadre Desiré Ouedraogo, az ECOWAS végrehajtó szervének elnöke szombaton leszögezte: a szervezet a helyzet sürgősségének fényében hozta meg döntését. Az illetékes nem részletezte, mekkora erők, mely tagországokból és pontosan mikor érkeznek Maliba. Azt azonban kiemelte, hogy a döntés azonnali hatályú, tehát az első csapatok már a következő napokban a helyszínre érkezhetnek.
Az ECOWAS soros elnökségét betöltő Elefántcsontpart egyik minisztere, Ali Koulibaly azt mondta, hogy hétfőn már bizonyosan lesznek nemzetközi erők az országban. „Észak visszahódítása már meg is kezdődött” – fogalmazott. Már a francia beavatkozás azonnal helyrebillentette a katonai erőegyensúlyt az északnyugat-afrikai országban.