Portrélevétellel tiltakoznak a csehek

Az amnesztia elleni tiltakozásul több csehországi önkormányzat és iskola eltávolította Václav Klaus portréját a hivatalokból és az osztályokból.

MD
2013. 01. 07. 21:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Klaus az önálló Cseh Köztársaság megalakulásának 20. évfordulója alkalmával hirdetett ki amnesztiát, amely a legutóbbi közlések szerint több mint 32 ezer személyt érint. A Median prágai közvélemény-kutató intézetnek a közszolgálati televízió számára készített és szombaton nyilvánosságra hozott felméréséből kiderült, hogy a csehek több mint 80 százaléka nem ért egyet Klaus amnesztiájával, s a megkérdezettek 90 százaléka szerint az elnöknek részletesen meg kellene indokolnia az amnesztiát. Az emberek 83 százaléka úgy véli, hogy a bebörtönzöttek szabadlábra kerülése után Csehországban emelkedni fog a bűnözés.

A hatályos szabályok szerint a cseh köztársasági elnöknek alkotmányos joga van közkegyelmet hirdetni, azt nyilvánosan nem kell megindokolnia, de szükség van a miniszterelnök aláírására is.

Nagy volumenű esetekben is kegyelmet adott Klaus

A legélesebb bírálatokat az váltotta ki, hogy az elnök kegyelmet adott olyan embereknek is, akik ellen már több mint nyolc éve folyik büntetőeljárás. Ebbe a kategóriába tartoznak azok a korábban nagy port felvert esetek, amelyek elkövetői ellen súlyos gazdasági csalások, visszaélések és korrupció megalapozott gyanúja miatt folytatnak elhúzódó vizsgálatot a hatóságok. Az ilyen embereknek adott amnesztiát a megkérdezettek 82 százaléka ellenzi. Az interneten néhány napja meghirdetett amnesztiaellenes petíciót már több mint 90 ezer ember írta alá. Alkotmánybírósági beadvány is készül az ügyben.

Mindehhez kapcsolódik az elnöki portrék eltávolítása. „Felbőszített minket az amnesztiája, ezért már nem akarjuk a képét látni a hivatalunkban” – állítja közös nyilatkozatában a dél-morvaországi Vysoké Pole és Zelechovice polgármestere. Josef Zicha, Vysoké Pole polgármestere szerint pénteken csak a zlíni régióban legalább húsz község elöljárója csatlakozott kezdeményezésükhöz. Ezt követően a felhívást a többi régió állami és önkormányzati hivatalaiba és iskoláiba is eljuttatták. A visszhang az iDnes szerint pozitív. „Klaus csalóknak és tolvajoknak adott kegyelmet, ez elfogadhatatlan” – hangsúlyozza Zicha.

Helyes döntésnek tartja a köztársasági elnök az amnesztiát

„A közkegyelem helyes döntés volt. Nem kívántam ezzel semmiféle egyedi eseteket megoldani, ahogy bírálóim állítják. Ha lehűlnek a kedélyek, mások is elismerik, hogy helyes volt az amnesztia kihirdetése” – reagált hétfőn Klaus nyilatkozatban a történtekre.

Klaus közkegyelmének mértéke példátlan a Cseh Köztársaság húszéves történetében. Az államfő a múlt héten egy lapinterjúban azt is közölte, hogy második mandátuma lejártáig (március 7.) még legalább egy újabb amnesztiát kíván kihirdetni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.