Szigetvita: Japán most már lőne is

A japán védelmi minisztérium adott esetben figyelmeztető lövésekkel riasztaná el a vitatott hovatartozású területek légterébe betérő kínai repülőgépeket.

BL
2013. 01. 10. 5:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A japán kormányhoz közelálló forrásból kiszivárgott értesülés szerint a tokiói védelmi tárca így kívánja fokozni a figyelmeztetés szintjét a kínai hadsereg és más kormányzati szervekhez tartozó repülőgépek számára, amikor azok olyan légtérbe lépnek, amelyeket Japán a maga fennhatósága alá tartozónak tart.

A kínaiul Tiaojü-, japánul Szenkaku-szigetek hovatartozása körüli konfliktus újabb fejleményére Peking azonnal reagált: provokatívnak, veszélyesnek és felelőtlennek nevezte a tervezett figyelmeztető lövéseket. Közölte, hogy hajóinak és repülőgépeinek jelenléte a térségben Kína szigetek feletti „fennhatóságát kifejező normális cselekmény”.

Kínai repülőgépek a légtérben

A kínai külügyi szóvivő közölte, hogy Peking ellenez minden, az ország szuverenitását sértő cselekményt a Tiaojü-szigetekkel összefüggésben, vízen és a levegőben egyaránt. Hozzátette, hogy Kína éberen figyeli a szigetekkel kapcsolatos fejleményeket.


Helyi jelentések szerint amióta a japán kormány megvásárolt az öt lakatlan sziget közül hármat, több kínai repülőgép is megközelítette az ország „légvédelmi azonosító övezetét”. Az ilyen, nemzeti légtéren kívül eső zónák lényegében igazoltatásra köteleznek, effajta rendelkezést olyan államok hoznak, amelyek partjait nagy kiterjedésű nyílt víz övezi.

Japán azt is állítja, a „csúcsidőszakban” volt, hogy kínai légi járművek a szigeteknél három egymást követő napon is megsértették a japán légteret. Az ilyen esetekben a légvédelem csupán rádióüzenetben figyelmeztetett, vagy vadászgépeket küldött a helyszínre.

Arra fognak repülni, amerre akarnak

„A kínai katonai gépeket nem fogják megfélemlíteni a lövések, és arra fognak repülni, amerre akarnak, beleértve a Tiaojü-szigeteket is” – jelentette ki a South China Morning Post című hongkongi lap csütörtöki számában Liu Csiang-jung, a Csinghua Egyetem nemzetközi kapcsolatokkal foglalkozó szakértője.

Egy másik szakértő, Li Csie arra emlékeztetett, hogy Japán a Szovjetunió gépeire adott le egykor figyelmeztető lövéseket, de azokat az oroszok figyelmen kívül hagyták.

A „fenyegetéssel” minden bizonnyal csak növelni fogják a feszültséget a Tiaojü-szigetek vitájában, és a kétoldalú kapcsolatokat „katasztrofális szakadékba” taszítják – vélte a Hszinhua hírügynökség friss kommentárjában, amelyben a lépést az Abe Sindzó vezette japán kormány legutóbbi provokációjának nevezték. „Tokiónak nem szabad alábecsülnie a kínai kormány és a kínai emberek eltökéltségét arra, hogy megvédjék területi szuverenitásukat” – írta a kínai állami hírügynökség, és „felelősségteljes hozzáállásra” szólította fel Tokiót annak érdekében, hogy a kétoldalú kapcsolatok visszatérjenek „a helyes útra”.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.