Észak-Korea „kemény fizikai ellenlépésekkel” fenyegette meg déli szomszédját arra az esetre, ha végrehajtja az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) által kedden bejelentett újabb szankciókat. „Ha az árulók bábcsoportja közvetlenül részt vesz az ENSZ-szankciók végrehajtásában, Észak-Korea kemény fizikai ellenlépéseket fog tenni ellene” – áll a két Korea békés újraegyesítéséért felelős phenjani bizottság által pénteken kiadott közleményben, amelyet a KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökség idézett.
A testület szerint a BT-szankciók háborúval egyenértékűek. „A szankciók háborút jelentenek, hadüzenetet ellenünk” – áll a dokumentumban. Phenjan közli, már korábban figyelmeztetett arra, hogy „a provokációkra azonnali megtorló csapásokkal, egy támadó háborúra pedig széles igazságos háborúval fog reagálni a nemzeti újraegyesítés jegyében”.
Az ilyen találkozók csak gyötrődést hoznak
A phenjani bizottság szerint a történelmi tapasztalat azt mutatja, hogy semmit sem lehet megoldani azokkal tárgyalva, akik a konfrontációt választják, és az ilyen találkozók csak gyötrődést hoznak a Korea-közi kapcsolatokban.
Dél-Korea nem tűri a provokációt
Pak Gun Hje megválasztott dél-koreai államfő nem fogja eltűrni az északi provokációkat, de továbbra is szorgalmazza a párbeszédet Phenjannal – közölte az elnök egy különmegbízottja. Pak figyelmeztette Phenjant, hogy álljon el a nukleáris kísérletektől, amelyek csak súlyosbíthatják a feszültségeket a Koreai-félszigeten – mondta a megbízott, aki a svájci Davosban nyilatkozott újságíróknak.
Kínának elege lett
Kína „nem fog habozni” csökkenteni az Észak-Koreának szánt segélyeket, ha Phenjan, újabb fenyegetését beváltva, ismét atomkísérletet hajt végre – figyelmeztetett a kínai sajtó egyik hivatalos orgánuma. A Global Times című angol nyelvű lapban megjelent szerkesztőségi cikk hangsúlyozza, hogy Peking dilemma előtt áll a Koreai-félszigeten kialakult helyzetben. Szemére veti Phenjannak, hogy nyilvánvalóan nem értékeli Kína erőfeszítéseit, sőt nem egyszer bírálja Kínát.
„Akkor csak hadd haragudjon Észak-Korea. Kínának viszont lejjebb kell adnia a (Koreai-)félszigettel kapcsolatos stratégiájához fűzött várakozásait”, mivel „egyre távolodunk attól a céltól, hogy atomfegyvermentessé tegyük a félszigetet,” és „kifogytunk a diplomáciai egyensúlykeresés eszközeiből” – írta a lap.
Egyhangúlag elítélték
Ismert, az ENSZ Biztonsági Tanácsa kedden az Egyesült Államok kezdeményezésére egyhangúlag elítélte a decemberi észak-koreai rakétakísérletet, és szigorította a sztálinista állam elleni szankciókat, további hat magán- és jogi személyt véve fel az ENSZ tilalmi listájára.
A phenjani újraegyesítési bizottság által kiadott közlemény már a harmadik fenyegető megnyilvánulás a BT-határozat elfogadása óta. Két órával a BT-határozat közzététele után a phenjani külügyminisztérium közölte, hogy nem lesznek többé a Koreai-félsziget atommentesítéséről szóló hatoldalú tárgyalások, és Észak-Korea védelmi célból erősíteni fogja haderejét, beleértve az elrettentést szolgáló nukleáris erejét is. Egy nappal később Phenjan hivatalosan bejelentette, hogy újabb kísérleti atomrobbantásra és nagy hatótávolságú rakéták felbocsátására készül, amelyekkel az „esküdt ellenséget”, az Egyesült Államokat veszi célba. Kína a bejelentés után mérsékletre intett minden érintett felet.
Pénteki állásfoglalásában Phenjan megismétli, hogy nem lesznek többé tárgyalások a Koreai-félsziget nukleáris leszereléséről, és Észak-Korea érvénytelennek tekinti az erről szóló 1992-es közös nyilatkozatot.