A hagyományok szerint maga az ötlet is nevetséges: miért ültetnének épp egy amerikait Szent Péter székébe? Az Egyesült Államok így is elég hatalommal rendelkezik, és egyébként is, mit keresne egy nagyhangú jenki a Vatikán csendes folyosóin? XVI. Benedek lemondásával azonban a hagyományok a „fejük tetejére álltak”, egyes elemzők szerint pedig éppen egy tevékenyebb, már-már üzleti felfogású amerikai segíthetne megállítani a katolikus egyház hanyatlását.
Lemondást közlő üzenetében Benedek is arra utalt, a mai, gyorsan változó világban az egyház helyes irányításához fizikai erő és szellemi frissesség szükséges. „Meg egy jó adag az egészséges amerikai mentalitásból – teszi hozzá Scott Appleby katolikus történész a The Washington Post lapjain megjelent cikkében.
– Az egyházra ma talán mindennél jobban ráfér egy kis modernizálás – és hol találnánk több vállalkozó szellemet, alkalmazkodóképességet és teherbírást, mint a modernség központjában, Amerikában?” Appleby szerint itt az ideje, hogy Róma ismét a világesemények formálója és ne csak tétlen szemlélője legyen, ehhez azonban nélkülözhetetlen az aktív, tevékeny hozzáállás, ami az amerikaiak sajátja. „Egyfajta »szent üzletemberre« van szükség, aki újra mozgásba hozza a Vatikán rozsdás fogaskerekeit” – fogalmaz a kutató.
Appleby jelöltje Timothy Dolan, New York érseke. A 63 éves Dolan hitkérdésekben nem éppen az újító szárnyhoz tartozik, hisz a cölibátusban, nem szívesen látna női papokat, elutasítja az abortuszt és a melegházasságot is. A dogmatikai szilárdság azonban az érseknél nagy adag karizmával és átlagon felüli szervezőkészséggel párosul. Ezek és a már sokat emlegetett amerikai szellem megfelelő vezetővé tennék Dolant Isten földi helytartójának és az egyház megmentőjének szerepére – véli Appleby.
Hasonló véleményt fogalmaz meg Mark Pinsky, a USA Today publicistája is. Szerinte egy amerikai pápa „segíthetne útját állni a katolikus egyház hanyatlásának”. Pinsky jelöltje egy lengyel származású floridai, Thomas Wenski, Miami érseke. A hatalmas munkabírású egyházfi jótékonysági motorversenyeket szervez az elesettek javára, melyeken maga is részt vesz, fáradhatatlanul küzd a bevándorlók jogaiért, emellett öt nyelven beszél, ráadásul a helyi muszlim és zsidó vezetőkkel is kitűnő kapcsolatot ápol. „Wenski üzenete: nem kell félnünk a sokszínűségtől – magyarázza Pinsky. – Talán épp ilyen egyházfőre van szükségünk ezekben a nehéz időkben.”
Az amerikai jelölteknek azonban honfitársaik dicsérő szavai ellenére sincs sok esélyük a pápaságra. Történelmi szempontból az Egyesült Államok ugyanis kifejezetten friss terep a több ezer éves itáliai és általában európai hagyományhoz képest. Ha a pápát megválasztó bíborosi testület mégis az öreg kontinensen kívülről választ vezetőt, akkor vélhetőleg inkább Dél-Amerikára vagy Afrikára vetik figyelő pillantásukat, hiszen a vallás ma ezeken a kontinenseken a legerősebb. Dolan, a legkomolyabb amerikai esélyes – vegasi fogadóirodák huszonötszörös pénzt fizetnek, ha őt választják Benedek utódjául – sem bízik túlságosan a római költözésben. Amikor egy televíziós interjúban megkérdezték, hogy magára fog-e szavazni, így válaszolt: „Nem. Őrülteket ugyanis nem engednek be a terembe.”
XVI. Benedek pápa utolsó bíborosi kinevezései a távozó egyházfő azon szándékát jelzik, hogy ne európai utód kövesse őt a katolikus egyház élén – mondta a pápa egyik közeli munkatársa a The Sunday Timesnak. Paul Poupard bíboros, aki 25 éve ismeri XVI. Benedeket, és 2007-ig a Vatikán kulturális „minisztériumának” megfelelő Szentszéki Kulturális Tanácsot vezette, a tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lapnak úgy fogalmazott, hogy a pápa szándékainak „utolsó, legfelső szintű kinyilatkoztatása volt” öt fejlődő térségbeli bíboros kinevezése a tavalyi év végén. Poupard bíboros szerint XVI. Benedek pápa akkor már eldöntötte, hogy lemond. A magas rangú vatikáni tisztviselő szerint „a lemondás sokkja” is arra késztetheti a bíborosi testületet, hogy – csakúgy mint 1978-ban, „a keleti tömbből érkező” Karol Wojtyla, vagyis Benedek lengyel elődje, II. János Pál esetében – „bátorságot tanúsítsanak”, és ezúttal Európán kívüli jelöltet válasszanak. (MTI)
(The Washington Post, Washingtonpost.com, USA Today, Usatoday.com, ABC News, Abcnews.com)