„A legutóbbi kísérlet csak az első lépés volt, amelyet a lehető legnagyobb visszafogottsággal hajtottunk végre” – olvasható a dokumentumban. „Ha az Egyesült Államok a folyamatos ellenséges magatartásával bonyolítja a helyzetet, nem lesz más választásunk, mint hogy egy második, sőt egy harmadik akcióba kezdjünk” – szögezte le a szaktárca anélkül, hogy meghatározta volna a kilátásba helyezett intézkedések jellegét.
Észak-Korea a nemzetközi figyelmeztetések ellenére kedden végrehajtotta újabb, harmadik kísérleti atomrobbantását.
Moszkva elítélte az atomrobbantást
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden felszólította Észak-Koreát, hogy adja fel nukleáris programját, és térjen vissza a hatoldalú tárgyalásokhoz. A politikus afrikai körútjának első állomásán, Pretoriában nyilatkozott azt követően, hogy tárgyalt dél-afrikai partnerével. Hangoztatta, hogy Észak-Koreának be kell szüntetnie nukleáris fegyverprogramját, az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) pedig meg kell hoznia a megfelelő határozatokat, döntéseket.
Az orosz külügyminisztérium közleményben is bírálta az újabb észak-koreai kísérleti atomrobbantást. Összhangban Lavrov nyilatkozatával a minisztérium felszólította Észak-Koreát, hogy mondjon le rakétafejlesztési és nukleáris programjáról, tegyen eleget a Biztonsági Tanács követeléseinek, térjen vissza az atomsorompó-egyezményhez és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel (NAÜ) korábban kötött ellenőrzési megállapodáshoz.
Hazánk aggodalommal figyeli a fejleményeket
Magyarország nagyfokú aggodalommal értesült a legújabb, kedden végrehajtott észak-koreai nukleáris robbantásról – közölte a magyar Külügyminisztérium. A tárca a közleményben azt írta: a kísérleti robbantással Észak-Korea egyértelműen tanúbizonyságát adta felelőtlen magatartásának, amely komoly veszélyt jelent a regionális és nemzetközi békére és biztonságra.
Magyarország újfent felhívja Észak-Koreát, hogy tartózkodjon a további provokatív cselekményektől, azonnali hatállyal hagyjon fel katonai célú nukleáris programjával, valamint kezdjen párbeszédet az érintett szereplőkkel – áll a közleményben. A Külügyminisztérium felszólítja az ázsiai országot, hogy mielőbb írja alá az átfogó atomcsendegyezményt.
A tárca kitért arra: Magyarország teljes mértékben egyetért a Catherine Ashton, az Európai Unió főképviselője által kiadott nyilatkozattal. Egyben üdvözli, hogy az EU a továbbiakban is kiemelt figyelmet fordít a témára, és felhívja az EU-t, fontolja meg további megszorító intézkedések meghozatalát, amelyek megfoszthatják Észak-Koreát azon képességétől, hogy hasonló akciókat hajtson végre a jövőben – zárul a közlemény.
Észak-Korea elismerte az atomrobbantást
A világtól elzárkózó phenjani rezsim, amely számára ENSZ-határozatok tiltják a nukleáris és rakétatechnológia fejlesztését, csak később erősítette meg a robbantás tényét. A KCNA állami hírügynökség közleményében azt írta, hogy sikeresen és tökéletesen hajtották végre a föld alatti nukleáris robbantási kísérletet, amelynek célja megfogalmazásuk szerint az ország védelmének és szuverenitásának erősítése volt az Egyesült Államok folyamatos ellenségeskedésével szemben. A kísérlethez egy miniatürizált nukleáris eszközt használtak, amelynek a korábbiaknál nagyobb volt a robbanóereje.
Dél-Korea ENSZ-nagykövete már múlt hétfőn közölte, hogy Észak-Korea bármely pillanatban végrehajthatja tervezett robbantását. A kommunista állam januárban jelentette be, hogy kísérleti atomrobbantást hajt végre tiltakozásul amiatt, hogy az ENSZ BT a tavaly december 12-i észak-koreai rakétakísérlet miatt szigorított a Phenjan elleni szankciókon. Akkor Észak-Korea – dacolva a nemzetközi közösség figyelmeztetésével – egy műholdat állított Föld körüli pályára, amiről sokan úgy gondolják, hogy valójában egy ballisztikus rakéta tesztelése volt.