Észak-Korea újra atomot robbantott

A dél-koreai hadsereget azonnal riadókészültségbe helyezték, valamint kezdeményezték az ENSZ BT azonnali összehívását.

BL
2013. 02. 12. 5:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dél-koreai hadsereget azonnal riadókészültségbe helyezték, és Ri Mjong Bak államfő rendkívüli ülésre hívta össze az ország nemzetbiztonsági tanácsát. Dél-Korea, amely jelenleg éppen soros elnöke az ENSZ Biztonsági Tanácsának, azonnal kezdeményezte a testület összehívását. A BT várhatóan még kedden összeül. A szöuli védelmi minisztérium közölte: nem tartja kizártnak, hogy a keddi robbantást hamarosan továbbiak követik vagy Phenjan egy újabb rakétakísérletet is végrehajt.

Rengés egy kilométeres mélységből

A japán kormány is bejelentette, hogy összehívja nemzetbiztonsági tanácsát. A japán meteorológiai ügynökség szerint az 5,2-es fokozatú földlökést helyi idő szerint 11.57-kor (közép-európai idő szerint 3.57-kor) érzékelték körülbelül egy kilométeres mélységből. A dél-koreai védelmi tárca szerint a rengést egy 6-7 kilotonnás nukleáris robbantás okozta.

A Yonhap dél-koreai hírügynökség ugyanakkor – egy meg nem nevezett tisztségviselőre hivatkozva – azt jelentette, hogy Phenjan hétfőn tájékoztatta a vele szövetséges Pekinget és az ellenségének kikiáltott Washingtont is arról, hogy nukleáris kísérletet tervez végrehajtani.

Az Átfogó Atomcsend Egyezmény Szervezetének (CTBTO) bécsi központja szintén megerősítette kedden, hogy „szokatlan szeizmikus eseményt” észleltek Észak-Koreában, mégpedig a korábbi, 2006-ban és 2009-ben végrehajtott atomrobbantások körzetében, azaz Phenjan nukleáris kísérleti telepén. A CTBTO globális mérőhálózata közép-európai idő szerint röviddel hajnali négy óra előtt a Richter-skála szerinti 4,9-es erősségű szeizmikus mozgást észlelt az ország területéről. A nukleáris kísérlet egyértelmű fenyegetést jelent a nemzetközi békére és biztonságra és megkérdőjelezi a globális nukleáris leszerelés érdekében tett erőfeszítéseket – hangsúlyozta Tóth Tibor, az egyezmény előkészítő bizottságának vezetője. A tesztrobbantás olyan aggasztó esemény, amelyet mindenkinek el kell ítélnie – tette hozzá.

Elítélte a robbantást a nukleáris energia békés célú felhasználásán őrködő Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) is. Amano Jukija főigazgató „mélységes sajnálkozásának” adott hangot az esemény miatt, és rámutatott, hogy a robbantással egyértelműen megsértették az ENSZ BT határozatait. „A NAÜ továbbra is elkötelezett az észak-koreai nukleáris kérdés békés megoldása mellett, ennek érdekében felújítaná ellenőrző tevékenységét, amint erről politikai megállapodás születik az érintett országok között” – fűzte hozzá.

Elítélik a provokációt

Élesen elítélte és provokációnak nevezte az amerikai elnök kedden az atomrobbantást. Barack Obama egyidejűleg gyors és hiteles fellépést sürgetett a nemzetközi közösség részéről. Az Egyesült Államok a jövőben is megteszi a saját maga és a szövetségesei megvédelmezéséhez szükséges lépéseket – hangsúlyozta a Fehér Ház által nyilvánosságra hozott elnöki közlemény. „Ahelyett, hogy erős és virágzó országgá válna, Észak-Korea egyre elszigeteltebb, népe pedig egyre szegényebb lesz, amikor téves megfontolásból tömegpusztító fegyvereik és hordozóik birtoklására törekszik” – tette hozzá Barack Obama. „Erősíteni fogjuk szövetségeseinkkel és partnereinkkel való szoros együttműködésünket egy határozott lépés megtétele érdekében” – szögezte le Obama, külön utalva a hatoldalú tárgyalások résztvevőire.

Az ENSZ-főtitkár szerint a kísérlet a BT vonatkozó határozatainak nyilvánvaló és súlyos megsértését jelenti. „Sajnálatos, hogy Phenjan figyelmen kívül hagyta a nemzetközi közösség határozott és egyértelmű felszólítását, miszerint tartózkodjon a további provokatív lépésektől” – mondta Ban Ki Mun, akinek szavait szóvivője ismertette. A főtitkárt súlyosan aggasztja a fejlemény kedvezőtlen hatása a regionális stabilitásra, valamint a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozását célzó erőfeszítésekre.

„Elítéljük Észak-Korea ezen lépéseit, és azokat a korábbi ballisztikus rakétakilövéssel együtt az ENSZ Biztonsági Tanácsa vonatkozó döntései megsértésének tekintjük” – idézte egy név nélküli orosz külügyminisztériumi forrás nyilatkozatát az Interfax. Időközben az Interfax hírügynökségnek az orosz védelmi minisztériumban megerősítették az atomrobbantás tényét. A név nélkül nyilatkozó forrás szerint annak ereje meghaladta a hét kilotonnát. A védelmi tárca különleges ellenőrzési szolgálata végzi az adatok elemzését.

Abe Sindzo japán miniszterelnök elítélte és „rendkívül sajnálatosnak” nevezte a robbantást, mert azzal Phenjan „megsértette az ENSZ Biztonsági Tanácsának egy sor határozatát”. Abe azonnal rendkívüli kormányülést hívott össze. Ezután a kormányfő a parlamentben közölte: „Utasítottam a minisztereket, hogy gyűjtsenek össze és elemezzenek minden lehetséges információt, valamint hogy erősítsék meg az ellenőrző rendszert.” S hozzátette: „A nemzetközi közösséggel együttműködve minden lehetséges intézkedést meg fogunk hozni ennek a problémának a megoldására, köztük azt, hogy felülvizsgáljuk a (Phenjannal szembeni) szankcióinkat.” A védelmi minisztérium bejelentette: vizsgálni fogják, hogy a robbantás nem okozott-e sugárszennyezést a légkörben.

Kína nem sietett

Kína „határozott ellenzését” fejezte ki és a Koreai-félsziget nukleáris leszerelését céltó hatoldalú tárgyalások folytatását sürgette kedden külügyminisztériumi közleményében. Peking arra szólította fel Phenjant, hogy ne tegyen olyat, amivel súlyosbítaná a helyzetet, továbbá valamennyi érintett felet nyugalomra és önmérsékletre intette. A közlemény nem helyezett kilátásba szankciókat.

A hivatalos reakcióval Kínában nem siettek, az ország Dél-Korea, Japán, valamint Moszkva és Washington után adta csak ki közleményét. A kínai központi televízió korábban csak annyit közölt, hogy az Észak-Koreával határos Csilin tartományban érezték a detonáció kiváltotta földmozgást.

Észak-Korea elismerte az atomrobbantást

A világtól elzárkózó phenjani rezsim, amely számára ENSZ-határozatok tiltják a nukleáris és rakétatechnológia fejlesztését, csak később erősítette meg a robbantás tényét. A KCNA állami hírügynökség közleményében azt írta, hogy sikeresen és tökéletesen hajtották végre a föld alatti nukleáris robbantási kísérletet, amelynek célja megfogalmazásuk szerint az ország védelmének és szuverenitásának erősítése volt az Egyesült Államok folyamatos ellenségeskedésével szemben. A kísérlethez egy miniatürizált nukleáris eszközt használtak, amelynek a korábbiaknál nagyobb volt a robbanó ereje.

Dél-Korea ENSZ-nagykövete már múlt hétfőn közölte, hogy Észak-Korea bármelyik pillanatban végrehajthatja tervezett robbantását. A kommunista állam januárban jelentette be, hogy kísérleti atomrobbantást hajt végre tiltakozásul amiatt, hogy az ENSZ BT a tavaly december 12-i észak-koreai rakétakísérlet miatt szigorított a Phenjan elleni szankciókon. Akkor Észak-Korea – dacolva a nemzetközi közösség figyelmeztetésével – egy műholdat állított Föld körüli pályára, amiről sokan gondolják, hogy valójában egy ballisztikus rakéta tesztelése volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.