Bármelyik pillanatban robbanhat az észak-koreai atom

Észak-Korea bármelyik pillanatban végrehajthatja tervezett kísérleti atomrobbantását – jelentette ki hétfőn Dél-Korea ENSZ-nagykövete.

BL
2013. 02. 05. 5:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Lázas tevékenység” folyik a kísérleti telepen, és „mindenki feszülten figyel” – mondta Kim Szuk, hozzátéve: reméli, ha Phenjan végrehajtja a kísérletet, akkor az ENSZ Biztonsági Tanácsa „határozott és szigorú” biztonsági intézkedésekkel válaszol. Az új amerikai külügyminiszter, John Kerry már hétfőn leszögezte, hogy az Egyesült Államok keményen reagál egy esetleges újabb észak-koreai provokációra.

Több atomrobbantásra készül Észak-Korea?

„Nagyon valószínű, hogy Észak-Korea többes atomkísérletet hajt majd végre, egyidejűleg két vagy több helyszínen” – mondta a dél-koreai elnök a Csoszon Ilbo című szöuli napilap keddi számában. Ri Mjong Bak (I Mjongbak) szerint a kommunista hatalom ezzel kíván szert tenni előnyre az őt sújtó nemzetközi szankciók további szigorítása előtt.

Phenjan emellett egyre kisebb nukleáris robbanófejek kifejlesztésén dolgozik – tette hozzá. „Azzal, hogy Észak-Korea kisméretű atomfegyvereket tesztel, a helyzet nagyon veszélyes szakaszába lépett, mivel Észak ezeket interkontinentális ballisztikus rakétákra is felszerelheti” – fejtette ki a dél-koreai elnök. A lap szerint Phenjan jelenleg 2-3 tonnás atombombákat képes gyártani, ahhoz viszont, hogy rakétával tudja célba juttatni a robbanófejeket, azok súlyát egy tonna alá kell csökkentenie.

Szemben az USA-val és az ENSZ BT-vel

Észak-Korea januárban jelentette be, hogy kísérleti atomrobbantást hajt végre, tiltakozásul amiatt, hogy az ENSZ BT a tavaly december 12-ei észak-koreai rakétakísérlet miatt szigorított a Phenjan elleni szankciókon. „Az Egyesült Államok elleni évszázados harc új szakaszában nem rejtjük véka alá azt, hogy különféle műholdak és nagy hatótávolságú rakéták – amelyek felbocsátását folytatjuk –, illetve a végrehajtandó átfogó atomkísérlet az esküdt ellenségünket, az Egyesült Államokat fogja célba venni” – közölte akkor a Kim Dzsong Un vezette legmagasabb katonai testület, az úgynevezett Állami Védelmi Bizottság

Észak-Korea dacolva a nemzetközi közösség figyelmeztetésével egy műholdat állított Föld körüli pályára, amiről sokan gondolják, hogy valójában egy ballisztikus rakéta tesztelése volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.