„Egyelőre nem ismeretes, hogy a műhold milyen feladatokat teljesít. Rendszerint két hétbe telik, amíg meg lehet állapítani, hogy egy műhold pályára állítása sikeresnek tekinthető-e, de jelenleg szabályszerűen működik” – mondta el csütörtökön Kim Min Szok, a minisztérium szóvivője. Észak-Korea azt állítja, hogy a műholdfelbocsátás tudományos célokat szolgál, a berendezés a Földet figyeli meg a világűrből.
A műhold a Földtől 494-588 kilométeres távolságban kering, amint azt a szöuli Koreai Világűr-kutatási Intézet elemzése kimutatta. Ez nagyjából egybecseng Phenjan szerdai bejelentésével – közölte a Yonhap dél-koreai hírügynökség.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa elítélte a műholdfellövést, az Egyesült Államok pedig „rendkívül provokatív” cselekedetnek minősítette. Egyébként dél-koreai katonai források korábban azt közölték, hogy a rakétát leszerelték a kilövőállásról.
Magyarország álláspontja
Magyarország Külügyminisztériuma súlyos aggodalmát fejezi ki a 2012. december 12-én a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság által végrehajtott rakétakísérlet miatt, amely az ország nemzetközi kötelezettségeinek és az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1718-as és 1874-es számú határozatainak nyílt megsértése – áll a Külügyminisztérium sajtóközleményében. Magyarország felhívja a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságot nemzetközi kötelezettségeinek, kiemelten az ENSZ BT vonatkozó határozatainak teljesítésére. Magyarország szorgalmazza továbbá, hogy a KNDK tartózkodjon a további destabilizáló lépésektől, amelyek tovább növelnék a feszültséget a régióban – zárul a kommüniké.