Az EU tartja sakkban a függetlenedni vágyó államokat

Egész Európában megerősödtek a nemzetiségi mozgalmak az elmúlt években, az önálló állami lét megteremtésére is több próbálkozás van, a tervezett skóciai és katalóniai népszavazás ebbe a sorba illik.

BuL
2013. 02. 01. 19:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Skócia és Katalónia függetlenségének lehetőségéről rendezett fórumon Egedy Gergely történész, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója emlékeztetett: tavaly januárban jelentette be a skót kormányfő, Alex Salmond (Skót Nemzeti Párt – SNP), hogy 2014 őszén népszavazást akarnak tartani arról, kiváljon-e Skócia Nagy-Britanniából. Ez sokkolta a brit politikai életet, hiszen a fordulat sikeresnek tartott állami struktúrát tesz próbára.

A szakértő megjegyezte, hogy az északi-tengeri olajkészlet megtalálása is problémát okozott a skót–angol viszonyban, annak hasznát ugyanis elsősorban nem Skócia élvezi.

Egedy Gergely szerint a népszavazás erősen megosztja a közvéleményt: David Cameron brit kormányfő ellenzi, mondván, a skótoknak is jobb egy nagyobb egység részének lenniük. Ed Miliband, a Munkáspárt vezetője is az egységes brit állam mellett áll ki, az SNP szerint azonban Skócia gazdasági felemelkedésének feltétele a függetlenség. Mindezt az olajkészletekre alapoznák, amely azonban szakértők szerint nem korlátlan forrás, nem tudni, meddig elég. Kitért arra is, hogy az SNP szerint Skóciának az EU-ban kell maradnia, de José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke úgy nyilatkozott, hogy Skócia nem kapna automatikusan tagságot elszakadása után. A történész megjegyezte, hogy a skótok fizetőeszközként megtartanák a fontot, és az angol királynő maradna az államfő.

Farkas Vajk, a Századvég Alapítvány vezető kutatója Katalóniáról tartott előadásában elmondta, 2006-ban minden korábbinál szélesebb jogkört adtak Katalóniának, 2010-ben az alkotmánybíróság ezek jelentős részét azonban visszavonta, ami sokak szerint azt mutatja, hogy az autonómiák hatásköre tovább nem bővíthető. Az alkotmánybíróság döntése lendületet adott a függetlenségi mozgalomnak, amelyet tovább erősített, hogy a gazdasági válság súlyosan érintette az országot – minden második fiatal munkanélküli –, és a sorozatos korrupciós botrányok miatt megrendült a bizalom az intézményekben – mondta a kutató. Arról is beszélt, hogy tavaly előre hozott választásokat tartottak Katalóniában, és a kampány fő témája a függetlenség volt. A korábban is kormányzó Konvergencia és Egység (CiU) megnyerte a választásokat, de veszített képviselői helyeket, a CiU-t kívülről támogató Köztársasági Baloldal (ERC) viszont megduplázta mandátumainak számát. Az ERC végig a függetlenség mellett kampányolt, a CiU azonban csak most állt mellé – mutatott rá. Megjegyezte, a CiU és az ERC megállapodása szerint az idei évet a népszavazás és az önálló államiság feltételeinek megteremtésére szánják, és a katalán parlament a napokban nyilatkozatot fogadott el, amelyben szuverén jogalanyként deklarálták Katalóniát.

Farkas Vajk kiemelte, hogy ha elszakadása után Katalónia nem lehetne az EU tagja, a közvélemény-kutatások szerint sokkal kevesebben támogatnák a függetlenedést. Márpedig José Manuel Barroso kijelentette, hogy Katalónia „harmadik országnak” számítana, és nem lehet automatikusan tagállam. Az is kérdés, hogy mely államok ismernék el – fűzte hozzá. A szakértő úgy vélte, a közeljövőben nincs reális lehetőség Katalónia függetlenedésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.