Bersani nem alkudozik

Pierluigi Bersani, a választásokon legtöbb szavazatot elnyerő koalíció vezetője szerint drámai a helyzet Olaszországban.

WL
2013. 02. 26. 20:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Csalódtunk. Nem nyertük meg a választásokat, annak ellenére, hogy elsők lettünk. A kormányalakításban viszont minket illet az első szó joga” – hangoztatta Bersani. Hangsúlyozta, hogy az urnákhoz járult olaszok döntését a „második világháború óta legsúlyosabb válság és recesszió befolyásolta”.

„Észrevettük, hogy az emberek eltávolodtak a politikától. Megpróbáltunk reagálni, változtatni magunkon is, de a problémára nem találtunk receptet” – mondta Bersani, aki szerint a szoros választási eredmény és a parlamenti többség hiánya még „drámaibb helyzetet” teremtett. Bersani leszögezte, nem hajlandó politikai alkudozásba bocsátkozni. Ehelyett öt pontból álló kormányprogramot javasolt, és kijelentette, „aki felelősséget érez az ország iránt, velünk tart, máskülönben velünk együtt ő is hazamehet”.

A programpontok a következők: intézményes reform; politikai reform a politika kiadásai és a pártfinanszírozás csökkentésére; a köz- és magánerkölcs megerősítése; a válságtól leginkább sújtott rétegek védelme; új európai munkaügyi politika. Bersani nem részletezte a pontokat, annyit mondott, az európai politikán változtatni lehet, de „az euróból vagy az Európából való kilépés katasztrófa lehet”. Hozzáfűzte: „nem tudom, mi lesz a neve az új kormánynak. A változások kormánya lesz, határidő nélkül, ez egy küzdeni akaró kormány lesz!”

Bersani nemmel válaszolt a jobbközép koalíciót vezető Silvio Berlusconi nagykoalíciós javaslatára. Ugyanakkor a legnagyobb pártnak, az 5 Csillag Mozgalomnak (M5S) felajánlotta a parlament egyik házának elnöki székét. Az olasz sajtó felfigyelt arra, hogy Bersani egyszer sem mondta ki a centrumot vezető Mario Monti nevét.

Beppe Grillo, az M5S vezére kizárta a koalíció lehetőségét. Hangoztatta, hogy az M5S  „törvényről törvényre” mérlegeli majd, miként szavazzon. Grillo szerint „véget ért a koalíciók ideje”. Hozzátette, hogy amikor az államfő magához hívatja a pártokat a kormányalakítási tárgyalásokra, ő megy Giorgio Napolitanóhoz. Grillo azt is javasolta, hogy Dario Fo irodalmi Nobel-díjas drámaíró legyen Napolitano utódja.

A balközép koalícióhoz tartozó Nichi Vendola, a Baloldal, Környezet, Szabadság (Sel) elnöke kizárta a Montival való koalíciót, mivel „Monti elveszítette a választást”.

A római parlament március 15-én tartja alakuló ülését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.