A választási eredmény váratlanul érte a politikai elitet, és nyugtalanságot okozott a pénzpiacokon, tekintettel arra hogy egy politikai erő sem kapott elegendő támogatást az ország hatékony kormányzásához. Egyelőre egyik párt sem mondta azt, hogy új választásokat akar, de elemzők egyáltalán nem zárják ki, és a sajtó is arról ír, hogy a hatalmas külső adóssággal és rekordokat döntögető munkanélküliséggel küszködő Olaszország kormányozhatatlan országgá válhat, és ismét veszélyt jelenthet az egész euróövezetre nézve.
Végleges számítások szerint valamivel több mint 124 ezer szavazat választja el egymástól az olasz bal- és jobbközép pártok választási eredményét. A képviselőházban a balközép 340, a jobbközép 124 mandátumot szerzett, a szenátusban 119-116 az állás – közölték kedden Rómában. Az 5 Csillag Mozgalom (M5S) az alsóházban 108, a felsőházban 54 helyet szerzett, a Monti-lista pedig 45 képviselőházi és 18 szenátusi székhez jutott.
A szinte véglegesnek mondható hivatalos eredmények szerint a balközép koalíció alig négy tized százalékkal – 124 ezer szavazattal – kapott többet az alsóházban a jobbközép szövetségnél, a szenátusban az előnye csaknem egyszázalékos volt.
Aggódó európai sajtóvélemények
Az olasz választóknak elegük van Európából, és inkább egy populista komikusra meg egy notórius ígérgetőre voksoltak – állapította meg a Die Welt. A német konzervatív lap szerint Beppe Grillo Öt Csillag Mozgalmának sikerét főleg az országot megrázó politikai botrányok magyarázzák. Úgy tűnik, az olaszok egy részének húsz év után sem lett elege Berlusconiból – írta a lap.
A választások eredménye beláthatatlan következményekkel jár: a tét a Monti-kormány szanálási politikájának eddigi sikere – mutatott rá a bécsi Der Standard. A liberális újság szerint Itália ismét de facto kormányozhatatlanná vált.
Az olaszországi színjáték már régen szétfeszítette egy szórakoztató bohózat kereteit – véli a Die Presse. A konzervatív osztrák újság szerint amit látunk, tragédia. A politikai csődre immár Olaszország is figyelmeztető példát szolgáltat.
Itália a kormányozhatatlanság veszélyes szakaszába érkezett – állapította meg a madridi El Mundo. A jobboldali liberális újság szerint a politikai válság mélységét jelzi, hogy Beppe Grillo és Silvio Berlusconi együtt a szavazatok több mint 50 százalékát kapta, vagyis a választók többsége elutasítja Mario Monti kormányának reformjait. Az eredmény negatív következményekkel jár az Európai Unió stabilitására. Ennek főleg Spanyolország ihatja meg a levét, ha ismét idegesség lesz úrrá a pénzpiacokon.
A belügyminisztérium a szavazatok 99,9 százalékának összeszámlálása alapján közölte keddre virradóra, hogy a képviselőházi választáson a Pier Luigi Bersani vezette balközép pártok koalíciója a voksok 29,55 százalékát gyűjtötte össze, szemben a Silvio Berlusconi nevével fémjelzett jobbközép szövetséggel, amely a szavazatok 29,18 százalékára tett szert.
A két tömörülés közti különbség mindössze 0,37 százalék, de a választási törvény szerint az a koalíció vagy párt, amely a legtöbb szavazatot szerzi az alsóházi választáson, automatikusan többséghez jut, és 340 helyet kap a 630 fős képviselőházban. A balközép fölénye azonban oly csekély, hogy Berlusconi pártja bejelentette: a szavazatok újraszámlálását fogja kérni.
Szakértők egyöntetű véleménye az, hogy ilyen helyzetben nem lehet választási győzelemről sem beszélni, hiszen a balközép vezető ereje, a Demokrata Párt (DP) a szavazók hét százalékát veszítette el az előző választásokhoz képest.
Belügyminisztériumi adatok szerint a szenátusi választáson 0,92 százalékos volt a két nagy tömörülés közötti különbség: a balközép koalíció 31,63 százalék szavazatot kapott, míg a jobbközép szövetség a voksok 30,71 százalékát gyűjtötte össze.
A szenátusi mandátumokat a tartományokban elért eredmények szerint osztják szét a pártok között. A La Repubblica című baloldali napilap összesítése szerint a jobboldalnak várhatóan 114 szenátora lesz, a baloldalnak eggyel kevesebb. A Corierre della Sera viszont 121 szenátusi helyet jósol a baloldalnak, a jobboldalnak 117-et. Az olasz sajtó korábban azt írta, hogy fennáll a kormányozhatatlanság veszélye, ha a képviselőházban nyerő balközép a szenátusban nem tud többséget, vagyis 158 mandátumot szerezni.
Pártokra lebontva a Beppe Grillo vezette 5 Csillag Mozgalom gyűjtötte össze a legtöbb szavazatot: a képviselőházi választáson a voksok közel 25 százalékára tett szert, és megelőzte Pier Luigi Bersani vezette Demokrata Pártot és Silvio Berlusconi Szabadság Népét is.
A Corriere della Sera, a legnagyobb olasz napilap szerint a választások győztese a Beppe Grillo vezette 5 Csillag Mozgalom (M5S), amely a legnagyobb párt lett, és „pofont adott a többinek”. „Az euroszkeptikus Olaszország nyert, amely nem hisz a gazdasági megszorításokban” – írja a lap, hangsúlyozva hogy a másik győztes Berlusconi, „aki saját túlélésére tett fel mindent, és nyert”. A Corriere a választások politikai vesztesének Pier Luigi Bersanit, a balközép Demokrata Párt főtitkárát tartja. Az újság szerint a patthelyzetet előrehozott választások vagy nagykoalíció követheti, esetleg Giorgio Napolitano államfő határozott időre, konkrét célra nevezhet ki új kormányt.
„Itália a cunami után. Grillo robbantott, az ország kormányozhatatlan, a PD összeomlott, de nyert a képviselőházban, a PdL feltámadt” – összegezte a választás utáni helyzetet a baloldali La Repubblica. A napilap „új választások lidércéről” írt, azt jósolva, hogy Berlusconi csak akkor fog belemenni egy nagykoalícióba, ha „büntetlenségi menlevelet” kap érte cserébe.
„Tökéletes vihar” söpört végig a parlamenten, a pártok nem tudtak választ adni az ország valós igényeire – véli az Il Sole 24 Ore gazdasági napilap, amely szerint az M5S hirdette „Grilleconomy” feszültséget okozhat a piacokon.
Az olaszok a „politikai elittel szemben a hasukkal és a szívükkel szavaztak” a torinói La Stampa szerint, amely úgy látja, a balközép nyerni tudott volna, ha a tavalyi előválasztáson lecseréli Bersanit Matteo Renzire.
„A PD öngyilkos lett, az örök Berlusconi végrehajtotta a missziót, és most Napolitano király nem tudja, kinek adja a kormánypálcát” – hangoztatta a jobboldali Il Giornale.
A sajtó kiemelte, hogy a 2008-as választásokhoz képest a bal- és jobbközép pártok több mint 11 millió szavazatot veszítettek el. Grillo szavazóinak fele a balközépről érkezik, 30 százalék a bizonytalanok sorából.
Az euróövezet jövője függ a vasárnap és hétfőn lezajlott olaszországi parlamenti választásoktól, de hogy milyen hatással lesz rá, az egyelőre megjósolhatatlan. Úgy tűnik, hogy az európai valutát fenyegető veszély alábbhagyott. A kötvényhozamok csökkentek a perifériára szorult országokban, az aggodalom, hogy néhány tag kikerül az övezetből, eloszlott, a költségvetési hiányok csökkentek. Ugyanakkor az eurózónát fenyegető krízisnek messze nincs vége. Ha a zóna harmadik legnagyobb gazdasága és legnagyobb állami adósa nem tud növekedést produkálni, elveszítheti a reményt a megújulásra, északi szomszédai pedig elveszíthetik türelmüket, és így vagy úgy, az euróövezet szét fog esni.